Moj vrt

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

28. maj 2014 5:58

Veš Katrca11, presneto se strijam s tabo! Moje mnenje je, če majhnemu, ne boš dal majhne motike v roke, tudi večji ne bo uporabljal velike, vse je v vzgoji. Se pa pridružujem mnenju, da za delo na vrtu in na njivi še nisem videla nobenega oglaševanja. Vsi rečejo, da se ne splača in da nimajo časa, če pa komu kaj daš, tega ne znajo ceniti, saj ti je itak doma zraslo! Ampak ta debata, bi lahko trajala v nedogled, bom raje končala in potarnala, da moram danes spet fižol sadit, ker so mi prvega, ne vem kdo, v zemlji pojedli...............

kvačkarica

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

28. maj 2014 9:17

elaphus je napisal/a:

Katrca11 je napisal/a:

Mogoče bi moralo biti takega poudarka in vzgoje več v šolah,......  


Katrca11

Kdaj?

lp



cervus

Mene vsako leto ob dnevu zemlje, ko zasadijo drevo v okoliških šolah in vrtcih zmoti to, da sadijo okrasno drevje in grmovje.

Ko so v našem kraju zgradili novo šolo, so uredili tudi okolico, samo okrasno drevje in grmovje. Zakaj niso zasadili češnje, oreha, lesk, starih jablan? Najverjetneje obstaja pravilnik, ki to prepoveduje, da otroci ne bi pojedli česa, kar ni XYXCKAJDSADAQ certificirano :(

 

lartep

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

28. maj 2014 10:55

Povsem enako velja potem tudi za posaejno okoli zasebnih stavb, kjer ima večina novodobnih hiš ograjo iz "cipres" in sterilno zeleno travo.

rimljanka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

28. maj 2014 11:44

Točno tako Rimljanka sej najprej bi se morali vsak zase zamisliti nad tem in namesto samo okrasnih grmov in dreves posaditi tudi kaj, ki rodi in se lahko poje. Sam to počnem in imam kar nekaj sadnih dreves na vrtu oz zelenici ob hiši :) če bi tako ravnali ob šolah in ostalih javnih ustanovah bi bilo dobro tudi iz vidika rabutanja sadja, ki je kot je splošno znano mnogo boljšega okusa; saj res: ali današnji otroci sploh vedo, kaj je to rabutanje ?

hedonist

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15350

28. maj 2014 11:45

Danes sem v prilogi Delo in dom prebrala, da zelo dobro uspeva poleti čičerika. Povprašala sem po vrtnih centrih,

p a sadike ni nikjer dobiti. Ima mogoče kdo tu na kulinariki odveč sadiko? 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

lučica  

član od: 28.10.2010

sporočila: 174

28. maj 2014 12:03

Katrca ti dam popolnoma prav. In točno tako je kot pišeš, le malo ljudi še obedeluje vrtove in njive. Ko sem na njivi (pa nisem velikokrat, ker ima njivo v obdelavi tašča, jaz imam vrt), leta mimo po cesti vse živo, mladi, stari, kolesarji, sprehajalci,... pa saj me ne motijo naj delajo kar hočejo, le naše pridelke naj pustijo na miru.

Rimljanka tudi tvoje pisanje je popolni opis dejanskega stanja današnje mladine (pa ne samo mladine) in njenega odnosa do zemlje in dela... Upam, da se bo stanje kdaj spremenilo, a da se bo bomo morali poskrbeti mi, starši (pa tudi učitelji) že z samo vzgojo in dajanjem mladim zgled.

 

Tašča mi večkrat pravi, kako ji je pred leti rekla soseda- Tebi lahko, ko imaš pujsa pa ga zakolješ in imaš domače meso! Pa ima vendarle ta soseda ravno toliko zemlje, ravno tako hlev in ravno tako roke, da bi lahko delala- a je laže sedeti in tarnati. Me razume te kaj hočem povedati??? Marsikdo bi lahko delal pa...

lučica

lučica  

član od: 28.10.2010

sporočila: 174

28. maj 2014 12:06

Hedonist dobro vprašanje, po moje da ne!

Moj sosed je rekel , ko sem ga dobila, ko je obiral naše češnje- Saj lahko, ane?

                                                                               Jaz pa- Očitno da!

lučica

testeninca  

član od: 19.2.2013

sporočila: 751

28. maj 2014 13:12

Mislim, da ni situacija čisto taka kot opisujete je pa par let nazaj res bila. 

Jaz sem mlada pa delam vrt oz. bolj tašča ampak kadar imam čas rada delam na vrtu, pa vsako leto se še malo razširimo, pa gredica za jagode tam, pa zeliščni vrt tam, pa velik del naše zelenice je dasovnjak......

Sin je star leto in pol, pa ima že svoj vrtiček 2m2, ki ga z veseljem zaviva, pa sam je posejal špinačo ki gre že vn pa fižolčke je poslad... in ogromno majhnega orodja ima, čeprav je veliko bolj zanimivo :):):).

Mislim da je vrtičkarstvo v modi in vse več ljudi vrtnari... ravno tako pa samo vrtičkarstvo ni dovolj za konkretno fizično aktivnost in je potrebno tudi na kolo pa...

Jaz nikoli ne bom razumela mame, ki se ne vsede pred hišo, ali pa gre na sprehod... kaj bo pa kdo rekel, da jo vidi, da sedi namesto da bi delala, pa skoz dela na kmetiji velike površine, najbrž je to ravno zaradi takih, ki tu opisujete koko nekdo kolesari, se sprehaja, teče mimo namesto da bi delal ...

Pa še ena stvar mi smo že v osnovni šoli sadili sadna drevesa (češnje) in tudi sedaj jih še sadijo, tako da to je politika šole najbrž, češnjo smo pa tudi cel čas župniku rabutali. Nikoli pa se ne jezim če mimoidoči poje kako našo češnjo saj jih je za vse dovolj.

 

testeninca

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

28. maj 2014 13:36

Ko si 8 ur v službi + imaš uro+ še do doma + opravila po hiši (od kuhanja 'kosila' do pospravljanja), se ti navadno ne da potem še sklanjati nad vrtom.

Try to understand.

Sicer pa me zaenkrat veliko bolj zanima gojenje začimb kot pa ostalega, saj je sveže primerke izven tržnice skoraj nemogoče dobiti, poleg tega pa je okus svežih in pa doma pridelanih začimb neprimerljiv s suhimi primerki iz trgovine....ok isto velja za zelenjavo in sadje, ampak predvsem s prvo je enostavno preveč dela.

Sadnih dreves imamo pa toliko, da večina sadja (zlasti če je letina obilna, kakor je bil primer lansko leto, ko so se drevesa celo lomila pod težo sadežev o_O) zgnije oz. pojejo žuželke/ptiči, ker enostavno ni mogoče vsega pojesti dovolj hitro... Sicer pa se popolnoma strinjam z zgrešeno politiko sajenja okrasnih dreves namesto sadnih ob šolah, blokih ipd.


Life is war against boredom~

 

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 28. 2014 13:51

TATJANA KRAJNC  

član od: 7.7.2004

sporočila: 65

28. maj 2014 13:58

Trixi, jaz bom konec tedna kar posadila semena, ker hitro zraste. Sem jo že dve leti sadila in ni zahtevna. Imam pa problem z njo, ker vedno zamudim s pobiranjem zrnja. Ko so stroki še zeleni so zrnja zelo debela, potem počakam, da se stroki posušijo in ugotovim da je noter sam sled od čičerike. Letos bom poskušala ujet trenutek že tretjič...

 

lp, Tatjana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti