Moj vrt

Schnugg  

član od: 18.3.2010

sporočila: 53

3. mar 2013 14:20

 

Rimljanka, saj ne, da so vse te vrste redke. Navaden ohrovt se dobi, brsticni tudi. Ostalo je redko. Nadzemne kolerabice polno, navadne rumene kolerabe zelo malo oz. pod oznako specia rara. Zadnja leta je malo boljse, ze vidis v trgovinah. Pa podnebje ni dosti drugace.

So pa mogoce druge vrste zelenjave bolj popularne, kar vsaj pri nas nismo veliko sadili, ko sem bila se v mlajsih leti. Npr. zdaj je bolj prisotna zelena (gomolj, steblo), blitva, koromac itd. Prej pa koleraba, krompir, zelje in fizol:)

 

Drnulje recimo le malo kdo pozna in se veliko vrst rozic, grmickov itd. je zelo redkih. Ker prevec intenzivna obdelava krajine tudi ni najbolj idealna zadeva. Pri nas v Slo je bolj problem, da je premalo obdelana, tu obratno.

Schnugg

irenapena  

član od: 4.11.2004

sporočila: 28

5. mar 2013 14:28

Pozdravljeni,

mene pa zanima, če je že kdo sejal arašide? Ali če ve kje se dobi seme-surovi arašidi.

 

 

Hvala

irenapena

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

5. mar 2013 14:55

Nepraženi arašidi bi morali kaliti brez problema-jih kupiš v trgovini še v ovoju-izbereš najlepše-in v zemljo z nji

anibas

Tanjika82  

član od: 30.3.2009

sporočila: 90

5. mar 2013 22:27

Pozdravljeni!

 

Danes sem malo pogledala po vrtu in je vse zrovano od voluharjev. Hitro se bo začela vojna! Če dam zdaj v zemljo kak gomolj, sadiko ali čebulico, bi po moje izginilo v minutki.

Kako pa se vi kaj borite proti njim? Ste že začeli?

Zadnjič sem slišala, da bi naj po aktivnem rovu posipal modro galico in zalil. To bi jih naj ubilo - kaj pa je potem z zelenjavo? Pozna kro?

 

Lep večer!

 

Tanjika82

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

5. mar 2013 22:54

Mene pa zanima, kaj je s teorijo gnojenja samo ene tretjine vrta vsako leto? Ker naj gomoljnic (ali česa že) ne sadili/sejali v zemljo, pognojeno isto sezono

Jaz se opogumljam, da grem k sosedi po kurji gnoj. Saj menda zdaj na spomlad ni prepozno, mislim, a bo premočen  in bi bilo bolje, da bi to naredila jeseni (da bi odležal), a naj kar grem zdaj, ko se še nekaj tednov ne bo nič sejalo  Druga varianta je pa lesni pepel, ki ga imam obljubljenega, ampak ne vem, če bo.

hvala

rag_doll

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

6. mar 2013 6:33

Lesni pepel ni nadomestek gnojenja. Pri kokošjem gnoju pazi, je zelo močan in nima nujno primernih razmerih mineralov.Triletno kolobarjenje je ob uporabi gnoja nuja, bi rekla.

Priporočam knjigo Miše Pušenjak: Zelenjavni vrt, sem videla, da je pravkar izšel ponatis pri Založbi Kmečki glas, je vredna vsakega evra, vsaj dvojno, sem prepričana.

rimljanka

pirnica  

član od: 21.3.2011

sporočila: 689

6. mar 2013 7:27

Rag_doll, jaz vsako leto dobim kurji gnoj. Imam ga v polivinilasti vreči. Nekaj ga namočim v vedro in s tem zalivam zelenjavo. Vendar ne čisto ob rastlini, malo stran. Tako so me naučili, ne vem, ali je prav. Uporabljam pri paradižnikih, papriki, kumarah in bučkah. Mi pa te rastline lepo uspevajo, ne vem pa, ali zaradi kurjega gnoja ali česa drugega.

pirnica

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

6. mar 2013 11:03

Irenapena, arašide nisem sejal, sem jih pa že sadil nekaj let nazaj. V eni vrtnariji sem dobil sadike in potem čakal vse poletje . No rezultat je bil slab le nekaj strokov tako za vzorec, so bili pa okusni . Verjetno je bilo za slab pridelek krivo več dejstev: slaba zemlja, nepravilna lega, preveč/premalo vode,......vsekakor pa zadeva ni tako zanimiva, da bi se z njo še ukvarjal.

hedonist

irenapena  

član od: 4.11.2004

sporočila: 28

6. mar 2013 15:33

Hvala, hvala za odgovore,

sedaj moram dobiti samo še nepražene oreške. Bom poskusila sejati aprila.

Lahko, da bo dovolj vroče, pa še njiva je obrnjena proti jugu in imamo sonce skoraj celi dan.

Sporočim, če mi uspe.

irenapena

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

7. mar 2013 12:42

Včeraj je malo rosilo, zato sem zunaj delala s kapo na glavi.

Imam južno lego zemljišča. Posadila sem nešpljo in še eno asimino. Prodajalka mi je zagotovila, da bo letos moja prva asimina, ki je že velika 2m visoka, prvič rodila. Lansko leto je prvič cvetela, na žalost so cvetovi odpadli. Blizu prve sem posadila še novo, ki ima že 2 cvetna nastavka.

Presadila sem še divji kivi, obrezala maline in robide ter dosadila še 12 vrtnic. Dognojevala sem mlada drevesa s domačim kompostom.

Moj vrt je mehak, ugreza se mi pod vsakim korakom. Te podzemne živalce so naredile svoje. Vedno več jih je.

Čaka sem še obrezovanje hortenzij, popravilo ogrodja za maline.

Migla.

 

 

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti