Moj vrt

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

23. mar 2012 21:15

ajdi, letos ima to sorto solate VMS, pa L Ortolano, Franchi, pa še katera semenarska hiša. No, okusi so različni, a ta solata je odlična, vsaj za moj okus.

In še malo branja, če ti je bilo teh 166 strani pri nas premalo. Tukaj. Ni, da ni.



rimljanka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

23. mar 2012 21:28

mileram je napisal/a:

Koleraba se seje na dan za list, kakor večinoma vse kapusnice, tudi cvetača. Brokoli se seje na dan za cvet.

 mileram

Vidiš, takim nelogičnim napotkom pa ne morem verjeti. Zakaj bi se cvetača sejala na dan za list, brokoli pa za cvet, saj pri obeh jemo socvetja? Zato mi tudi ni logično, da bi kolerabico, pri kateri jemo odebeljeno steblo, sejali na dan za list. Bom vesela razlage, če jo poznaš, zakaj naj bi bilo tako. 

 

rimljanka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

25. mar 2012 18:10

Odgovor na to vprašanje je čisto enostaven. Kozmično sevanje, ki prihaja iz vesolja, se na belih cvetovih karfijole lomi drugače kot na zelenih brokolija. Od tod tudi drugi dan sejanja. Kolerabica pa se na dan za list seje zato, da se listje, ki hladi in varuje odebeljeno steblo pred hudim sončevim žarčenjem, dobro razvije.

lp

cervus

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

26. mar 2012 4:30

Tatjana66 rez grmovnic je cela znanost.V tem času imajo v vsaki večji vrtnariji prikaz,kako se to pravilno počne.

Če imaš pa samo nekaj grmičkov, bi ti za našteto svetovala škarje z daljšim rezilom (najboljše so tiste za vršičkanje vinograda,ker so ukrivljene) in "frizerskega" mojstra.Vse našteto se krasno reže na "krogle", s tem, da moraš pri hortenziji in žajblju izrezati stare poganjke.Sivka se praviloma obrezuje po cvetenju (avgusta),povešavo mačico pa bi jaz porezala na "dežnik" in po potrebi izrezala slabo obraščene notranje veje.

Če imaš pa tega več,pokliči mojstra in se uči..

 

 

jovita

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

26. mar 2012 8:50

Takole, prekopala (pomotikala) sem pol vrta. Na polovici tega sem posadila rdečo čebulo, posejala čez na redko korenje, posadila sem še grah (zgod. odporen na mraz) in še solato unicom in tržaški slatnik. Pa da vidimo ali bo kaj ratalo. Danes damo v lonce semena paradižnika.

http://www.mojalbum.com/jagikroki/torte

tatjana66  

član od: 22.11.2006

sporočila: 97

26. mar 2012 9:24

Jovita hvala za odgovor. Grmičkov je malo-po eden ali dva, tako da ni panike,obrezani pa niso bili že dolgo (ali pa nikoli ). V Gaii sem prebrala, da lahko hortenzijo obrežeš na čepe in da je bolje obrezati preveč kot premalo, pa me zanimajo vaše izkušnje pri tem.

tatjana66

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

26. mar 2012 10:58

Najbolje se obnese odrezati vejo nad prvim močnim parom brstov. Nekaj starih vej pa se izreže pri tleh. Sama delam tako in hortenzije lepo cvetijo. Če režeš nižje, je cvetenje negotovo. To seveda velja za kmečke, navadne hortenzije. Metličaste pa se režejo nekje 20cm od tal.

Lisa

dididala  

član od: 20.10.2008

sporočila: 120

26. mar 2012 18:11

Jaz pa razmišljam, da bi letos v dva večja lonca, ki sta mi ostala polna zemlje od lani, posadila kakšno zelenjavo. A je katera že kaj podobnega sadila?

dididala

gazela  

član od: 6.7.2010

sporočila: 55

26. mar 2012 18:35

Lani sem zaradi pomankanja prostora imela v loncih cepljen paradižnik. Je dobro uspeval in rodil. Res pa je , da je bil leto poprej v vrtu še bolj roden. Imela sem pa v teh loncih nastavljen tudi samozalivalni sistem, v vročini pa sem ga tudi dodatno zalivala.

gazela

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

26. mar 2012 19:59

V zadrugi že prodajajo sadike brokolija, zg. zelja, ohrovta ... sem jih že imela v roki pa me je "zgrivalo" in sem jih položila nazaj. Je še prezgodaj za sajenje le-teh?

katjushka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti