Dajmo rečt kakšno o prazničnem pecivu

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15830

2. dec 2008 19:44

Moycaa, vino daj po lastnem navdihu. Kakršno rada piješ, ga daj še malo v kekse. Več ga boš privoščila sebi, bolj ti bo vseeno za kekse...

Praške piškote daš v pečico že okrašene. Tako lepo po vrsti delaš, kot je v receptu.

 

Recept za vinske piškote pa je tak:

375 g mehke bele mojke presejemo na delovno površino, naredimo jamico in damo vanjo 125 g sladkorja, 1 zavitek vanilijevega sladkorja in tri žlice belega vina (jušne). Lahko tudi žlico več. Z malo moke zmešamov grobo kašo, potem pa na to narežemo 200 g masla in zgnetemo v voljno testo. Pustimo ga stati okoli pol ure, lahko tudi več (tudi dan ali dva vzdrži gneteno testo v hladilniku, ali celo več dni - lastne izkušnje).

Potem po delih testo razvaljamo in izrežemo piškote (jaz jih delam okrogle z malce nazobčanim robom, kot rožice)  in zložimo na pekač, obložen s peki papirjem.

dva beljaka stepemo v trd sneg, dodamo 60 g sladkorja in malo mletega cimeta. Naložimo na piškote in potresemo z grobo mletimi orehi, mandlji ali lešniki. Damo v pečico, ogreto na 175 stopinj in pečemo 10 do 15 minut. Spodnji del piškotovo mora biti še malo mehek, ko jih vzamemo iz pečice.

 

Če mi bo zdaj uspelo, pošljem še likico iz knjige, kot je tudi recept: dr.Oetker, Drobno pecivo, letnik 1985

http://www.moj-album.com/uredi/mamamia/60142

No, na tem albumu so vinski piškoti na prvem mestu, kot sem rekla, iz knjige. Ostalo so moji izdelki iz minulih leti, letošnje bom še dodala.mamamia

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 02. dec 2008 19:55:30

karnak  

član od: 24.10.2006

sporočila: 702

2. dec 2008 20:02

Mamamia, mene pa zanima, kateri so piškoti, ki jih imaš v albumu, peti po vrsti, take rožice z čokolado ali nugatom in nekaj posuto.

Hvala

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

2. dec 2008 20:37

Mamamia, najlepša hvala! Uh, bo tole ena "hik" božično - novoletna peka. Moycaa

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

2. dec 2008 20:41

Katka lopatka - ti pa imaš plan! Pa sem mislila, da se bom sama "ven metala", ko bom pekla 5-7 vrst piškotov. Repertoar še nisem določila, vsekakor pa bodo vinski piškoti, za katere je recept prispevala Mamamia! Moycaa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15830

2. dec 2008 20:57

karnak je napisal/a:

Mamamia, mene pa zanima, kateri so piškoti, ki jih imaš v albumu, peti po vrsti, take rožice z čokolado ali nugatom in nekaj posuto.

Hvala

 

Testo je običajno piškotno, z malo dodanimi orehi, potem je premazano z nugatom. Tisto, kar je potreseno, so mleti orehi ali lešniki, okrasek v obliki rožice je pa iz marcipana.

Najprej piškote spečem, potem pa dodajam nugat in krasim.

 

Moycaa, tudi pri nas je "hik" božična peka. Poleg vinskih piškotov so tu še istarski cukarini, ki se tunkajo v žganje ...

 

Mamamia

mamamia

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

2. dec 2008 21:01

Eh Moycaa, to je le pobožna želja, itak da ne bo vse, lahko malo sanjarim zraven V teh samotnih mrzlih zimskih nočeh, pa kaj naj drugega delam, kot pečem. Nič bat, vse vas občudujem da poleg družisnkih obveznosti še pečete, jaz imam le samo sebe. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/album/5

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

2. dec 2008 21:09

Katka, pa pokliči kaj!

ežoj

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

3. dec 2008 11:59

No no, Katka, upam, da je slaba volja le prehodne narave in nas boš spet kmalu razveseljevala s svojimi umetnijami.

 

Sicer pa ... te bomo jutri probale kaj razvedriti ... iiiii, se že veselim!

Atina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti