16. sep 2010 18:37
V jedilnico greva predvsem zaradi dobre družbe. In . Naši pogovori so vedno zanimivi. Avstralca nam narišeta prav lepo sliko Avstralije. Ljudje so, po njunih besedah, zadovoljni. Dela imajo dovolj, davki so relativno nizki, vrednost nepremičnin pri njih ni padla. Dokler so te zadeve pošlihtane, se čez vlado nihče ne pritožuje preveč. Jasno! Kar zavidamo jima. Kaj njima, kar vsem Avstralcem!
Po večerji se spet odpravimo v plesno dvorano. Nekaj jih naroči , med njimi tudi moj dragi. Predlagam mu čisti rum ali konjak. Vino je precej neužitno. Ampak on naroči margherito in ugotovi, da ni prav nič dobra. Jaz si medtem brišem nos in upam, da bomo kmalu pri zapornicah.
Idejo, da bi zajezili Yangtze (Jangce) reko, so dobili že leta 1932. Na sumu imam, da jih je k temu pripravila gradnja jeza na Coloradu pri Las Vegasu. Hoover Dam (jez) so začeli zidati namreč 1931ga leta.
Z Jangce reko so imeli težave, ker je povzročala precejšnjo škodo, ko je ob velikih nalivih poplavljala mesta niže v dolini. S tem, ko so zgradili jez, so sicer popravili veliko mest in bili prisiljeni preseliti, po podatkih kitajske vlade, 1,3 milijone ljudi. Ampak, nepredvidenih naravnih katastrof zaradi nalivov, naj ne bi bilo več.
S plani, kako in kje postaviti jez, so se v različnih obdobjih ukvarjali tako Kitajci, kot Japonci in Američani. Kitajski inženirji so bili v poznih 1940ih letih poslani na šolanje v ZDA, ampak kitajska vlada je projekt, sredi državne vojne, zaustavila.
Med časom komunistične vlade so se s projektom sicer spogledovali, naredili pa niso nič. Šele 1992 je vlada dala dovoljenje za izgradnjo. Sama gradnja se je začela 1994. Zaenkrat imajo jez dokončan. 26 generatorjev naj bi delalo s polno paro, seveda, če je vodni rezervoar poln. 6 nadaljnih generatorjev je še v izgradnji. Prav tako imajo tehnične težave z dvigalom za ladje. Nemce, kot svetovne inženire so angažirali, da naredijo načrte, kako bi dvigalo delovalo. To naj bi bilo prvi projekt te vrste na svetu. S pomočjo dvigala, bi ladje “prišle” skozi jez veliko hitreje, kot pa preko zapornic.
In, ko smo že pri zapornicah. Prehlad ali ne! Nabasam se z zdravili, da sem toliko pri sebi, da ne zamudim dogodka. Namreč, preko njih nisem še nikoli potovala in sem seveda vse želela videti.
Jez Treh Sotesk ima 5 zapornic, po katerih spuščajo ladje. Vsaka zapornica je 280m dolga in 35m široka. Ko so ladje nameščene v zapornici, zaprejo velika “vrata” in spustijo vodo iz zapornice. Ko je voda v prvi zapornici na isti višini, kot v drugi zapornici, odprejo vrata, ladje se pomaknejo v drugo zapornico, vrata za njimi se spet zaprejo, spustijo vodo itd…Cel proces traja približno 4 ure.
Se opravičujem za slabše posnetke.
Voda odteče iz zapornice v borih 8 minutah in mi gledamo, kako se “pogrezamo” vedno niže.
Takole se pa vidi podnevi:
Pred nami je v zapornicah še ena potniška ladja, približno tako velika, kot naša, obema pa sta ob boku dve, ki prevažata premog. Med temi štirimi ladjami je po 30 cm prostora. Za nami, v zadnji vrsti, sta dve ožji ladji za prevoz premoga in kamna. Prav z začudenjem opazujemo, s kakšno preciznostjo manevrirajo kapitani in posadke ladij. Meni ne uspe tako lepo parkirati!
Ko začnemo lesti v tretjo zapornico nam je jasno, da ima kapitan vse lepo pod kontrolo in ne bo treba nič pomagati. Ura je dve in skrajni čas je, da se spravimo spat.
Vanja