Čemaž, divji česen

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. maj 2011 23:10

Brez smeha, prosim - ker sem bolj lene sorte in mi pred hišnim pragom (še) ne raste čemaž (pogoji so pa naravnost idealni - ok, ok, vsaj upam) sem šla in kupila seme. In zdaj vidim, da se seje od oktobra do marca. A bo kaj škode, če seme zdajle (ok, ne glih zdajle, morebiti čez kake tri dni) fliknem pod listje? Če bom čakala do oktobra, ga bom zagotovo kam založila in ga ne bom našla, ko bi ga najbolj potrebovala.

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

5. maj 2011 5:23

Jaz bi ga kar sedaj posejala. Bo, kar bo, pa sočasno bi šla na rastišče čemaža, nabrala malih rastlinic (o kateih malo više piševa s proximo, jih v šopkih nasadila.....pa tu in tam zalila, če ne bo dežja. Boš prej imela bero. Preverjeno.

rimljanka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

5. maj 2011 6:21

Elaphus, če boš šla na rastišče, izkoplji in potem posadi še nekaj cvetočih, da se bodo sami naravno zasejali. Na tak način imam doma pod grmovjem že lepo zaplato čemaža, ki pridno služi za sprotno uporabo. 

 Proxima, tudi jaz sem dolgo prisegala, da čemaž pa ja raste v tako homogenih zaplatah, da ga je praktično nemogoče zamenjati s čemerkoli - dokler nisem našla rastišča vzdolž potočka, kjer je bilo vse pomešano: čemaž, čmerika, podlesek, kačnik ... edinole šmarnice se tam ne spomnim. .

Cila

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. maj 2011 10:51

Evo, storila bom tooooo - tako je menda včasih pela Neca Falk. Hvala, dekleta!

lp

cervus

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

5. maj 2011 12:35

Tudi sama sem lani v tem času posadila cvetoč čemaž . Tako ni bilo dileme , je čemaž ali šmarnica . Lepo se je prijel in razmnožil , letos ga že imam za sprotno uporabo . Sicer ga pa ni težko prepoznati ; čemaž ima gornjo stran listov svetlečo , spodnja stran je pa mat , nima takega leska kot zgornja . Zanesljiv znak je pa tudi vonj po česnu, če ga pomanemo med prsti.

Lp

manca51

anjatat  

član od: 19.12.2009

sporočila: 3

6. maj 2011 22:29

Čemaž je neverjetna rastlina, ki pa žal na  obali ne raste, vsaj jaz ne vem, da bi. Imam pa sosede, ki ga nabirajo nekje okrog Ribnice in so mi ga letos prinesli dober zaboj. Sem ga sesekljala in v mikserju zmlela, dodala zmlete pinjole in zmelte mandelje in zalila z olivnim oljem /skratka pesto/.  Nekaj sem ga shranila v kozarčke, shranjene v hladilniku, s katerim zabelim solate. Nekaj sem ga zamrznila in s tem zabelim pašto. Nekaj sem ga zmešala s skuto in služi kot namaz. Lahko pa skuhate drobno narezan krompir, prilijete vodo ali jušno kocko, začinite, zmiksate in dodate čemaž...kremna čemaževa juga. ČE GA SAMI NABIRATE, bodite pozorni, da ga ne zamenjate s šmarnico. Obvezno ga hranite na hladnem.

anjatat

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1563

8. maj 2011 20:02

Samo na kratko, zanima me če je še užiten, ko že cveti? Imam ga doma pod jablano.

buča

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. maj 2011 8:14

Ja, vsi pravijo, da je. Samo aroma ni več taka, kot je bila in listi so malce bolj zategli. Jedla sem že cvetočega, pa še vedno zemljo tlačim.

lp

cervus

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

9. maj 2011 22:59

Ne samo listi, tudi popki in cvetovi so užitni. Vedno jih potrosim po solati.

kobra 1

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

12. maj 2011 12:12

moj svak ga je nabral celi dve vrečki,ko je že cvetel,pravi da so dobri.Jaz jih še nisem probala,čeprav sem jih imela nasajene na vrtu dve leti in sem mislila naj se malo razrastejo,potem pa so kar izginili.

antonija7

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti