22. mar 2012 10:36
čoko je napisal/a: |
ZadEne ali zadAne? Zadnje čase velikokrat slišim uporabo besede ZADANE v povezavi z nagrado, koš itd... Kolikor vem, se nagrada zadene, in izvira iz ZADETI, zadane se pa kakšne rane, izvira iz ZADATI... Torej, po moje: kdo zadene največ košev, kdo lahko zadene nagrado, kdo komu zadane večji udarec... Ker v zadnjem času vse bolj pogosto slišim tale zadane tudi na radiu ali preberem v kakšni reklami, se res sprašujem, kaj je prav. Na pomoč, slavisti! |
Delno prav, delno narobe - vaše razmišljanje, namreč.
"Zadeti" je glagol s predpono: "za" + "deti". In glede na to, da gotovo še niste nikjer nikogar slišali reči stavka kot npr. "Na mizo *danem rože," je seveda edino pravilno "zadeti" -> "zadenem".
Kar se tiče glagola "zadati", je tudi prefigiran: "za" + "dati". Podobno kot zgodbica zgoraj: se reče morda "Za rojstni dan mu *danem darilo"? Torej: "zadati" -> "zadam".
Mimogrede: "slavist", v nasprotju z res vsesplošnim prepričanjem, ni tisti, ki je diplomiral iz slovenščine. Slavist je filolog katerega koli slovanskega jezika. Obstajajo torej različni slavisti: rusisti, kroatisti, ukrainisti, bohemisti, polonisti, kašubisti, sorabisti, makedonisti... in seveda slovenisti.
Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 22. 2012 10:37