Pad Thai
Zacelimo manjše rane z ognjičem
zdravje: počitek in sprostitev, avtor: hlebpet
V teh jesenskih dneh izkoristimo še zadnjo priložnost za nabiranje ognjiča, ki so ga že v starem Egiptu uporabljali za pomlajevanje, medtem ko so v srednjem veku verjeli, da varuje med spanjem in uresničuje sanje, zato so pod postelje polagali vence ognjiča.
Med ameriško državljansko vojno so ga uporabljali na bojišču za zdravljenje večjih odprtih ran, zdravilci pa ga še danes cenijo kot nadnaravno rastlino.
CVETOVE NABIRAMO V LEPEM VREMENU
Če želimo, da nas razveseljuje na našem vrtu, ga moramo posaditi jeseni ali spomladi, saj cveti od začetka poletja do sredine jeseni. Cvetove nabiramo po nekaj zaporednih dneh lepega vremena, ker imajo takrat največ zdravilnih učinkovin in jih posušene hranimo v zaprtih steklenih kozarcih. Uporabni pa so tudi sveži listi.
Če želimo, da nas razveseljuje na našem vrtu, ga moramo posaditi jeseni ali spomladi, saj cveti od začetka poletja do sredine jeseni.
Ognjič je varna zdravilna rastlina in ne povzroča neželenih stranskih učinkov, če ga uporabljamo ustrezno. Učinkuje podobno kot arnika, vendar pa ne draži kože, zato je bolj primeren za občutljivo kožo in kožo, nagnjeno k alergijam, kot arnika. Ognjičevi pripravki delujejo protivirusno, protivnetno, antiseptično in protibakterijsko. Vroči obkladki, ki jih namočimo v poparek ognjičevih cvetov in ognjičeve kreme pomagajo celiti manjše rane in odrgnine na koži, saj zaustavljajo krvavitve, manjšajo otekline, blažijo opekline, krčne žile, akne ter različne izpuščaje, hkrati pa vidno polepšajo in pomladijo kožo. Ognjič povečuje izločanje vode iz telesa in znojenje.
Ognjičevi pripravki delujejo protivirusno, protivnetno, antiseptično in protibakterijsko.
POSPEŠUJE NASTANEK NOVIH ZDRAVIH CELIC
Ognjičevo eterično olje deluje protimikrobno in pospešuje nastanek novih in zdravih celic. Njegovi saponini preprečujejo naselitev glivic na koži med prsti in notranji strani stegen. Ognjič pa se pogosto uporablja tudi za zdravljenje kožnih poškodb, saj vsebuje triterpenske alkohole, ki preprečujejo in zmanjšujejo vnetje.
Iz ognjičevih cvetov lahko pripravimo tudi poparek in tinkturo, ki ju uporabljamo za lajšanje želodčnih težav, saj ognjič miri krče in vnetje želodca, požiralnika, črevesja, žolčevoda, sečnega mehurja in ledvic. Pospešuje namreč izločanje žolča in zmanjšuje količino holesterola v krvi. S čajem pa lahko tudi izpiramo ustno votlino in celimo rane, pomirimo kašelj in lajšamo menstrualne težave.
NAREDIMO PRIPRAVEK IN TINKTURO
Za pripravek potrebujemo eno do dve žlički posušenih ali svežih cvetov ognjiča, ki jih prelijemo z vrelo vodo in pustimo stati 10 minut. Tinkturo naredimo iz 10 gramov suhega ognjiča, ki ga prelijemo z 200 mililitri 70 – odstotnega etanola. Tinktura se lahko uporablja še za zdravljenje gnojnega ušesnega vnetja. Blaži tudi menstrualne bolečine, sproži izostalo menstruacijo in blaži težave, ki spremljajo menopavzo. Pri tem pa je potrebno opozoriti, da ognjič vpliva na menstrualni ciklus in zveča maternično napetost. Nekatere njegove sestavine lahko škodujejo zarodkovim celicam in povzročijo splav, zato se njegova notranja uporaba ne priporoča nosečnicam in doječim materam.
BI POSKUSILI OGNJIČEVO MASLO?
Med najbolj poznanimi načini uporabe ognjiča pa je vsekakor ognjičevo mazilo, ki se uporablja ob krčnih žilah in vnetju ven. Zelo primerno je tudi za mazanje gnojnega vnetja kože in podkožja (turov), ran, oteklin, udarnin, razjed in glivičnih obolenj.
V kulinariki mlade ognjičeve liste lahko dodajamo solatam, posušene ali sveže venčne liste pa dodajamo rižotam, juham in omakam. Jedem ob manjših količinah ne daje posebnega okusa, njegovi flavoinidi pa jedem dajo rumeno barvo. Svoje brbončice pa lahko presenetite tudi z ognjičevim maslom, kjer 120 gramov mehkega masla penasto vmešate, dodate dve žlici cvetov ognjiča, ščepec cimeta in limoninega soka po okusu. Pa dober tek!
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Polnozrnati metuljčki z zelenjavnim ragujem