Lazanja iz palačink
Joga
zdravje: počitek in sprostitev, avtor: hlebpet
Povezanost telesa, duha in uma je pri jogi res odlična, saj gre za vrsto vadbe in meditacije, ki nas zvečer pomiri, zjutraj pa spravi v gibanje in nam požene kri po telesu. Blagodejni učinki joge so vidni pri številnih zdravstvenih – telesnih in psihičnih težavah. Joga je bila v začetku samo duhovna vadba, od 6. stoletja dalje pa je poznana tudi kot telesna oblika, kar dokazuje, da gre za enega od zelo starih načinov usklajevanja telesa, duha in dihanja.
Povezanost telesa, uma, zavesti in duše
Joga je znanost o telesu, umu, zavesti in duši in nas spodbuja k izvajanju tehnik, s katerimi dosežemo ali izboljšamo telesno, mentalno in duševno harmonijo. Beseda joga pomeni povezati oz. združevati in res je, jogijske vaje delujejo celostno, saj uravnovešajo telo, um, zavest in dušo. Usklajenost pomeni, da duh ne nadzoruje telesa in telo duha. S tem joga pomaga pri obvladovanju vsakodnevnih težav, skrbi in stresa. Z jogo razvijemo boljše razumevanje nas samih in smisla našega življenja. Joga nam daje praktična navodila za telo in dihanje, sproščanje, meditacijo in koncentracijo.
Kar je najbolje pri vadbi joge je to, da z vadbo lahko prične prav vsakdo in da za začetek niso potrebne nobene »akrobatske sposobnosti« in da omogoča vadbo osebam, ki so v odlični fizični kondiciji, kot tudi bolnikom ali celo invalidom.
Dandanes je naša duhovna drža ključnega pomena, sploh glede na čas, v katerem živimo in okolico, v kateri se gibljemo. Velja namreč, da če je duh umirjen in urejen, je bolj usmerjen v rešitev kot v težave, je dobro tudi telesu. Nič ne moti njegovih ritmov (npr. spanja), nič ne povzroča napetosti ali izčrpanosti. Če pa je duh nemiren in raztresen ter bolj usmerjen v težave, je tudi telo bolj razdraženo. Telo se ravna po razdraženem duhu in postane bolj napeto, kar privede do motenj spanca in nemira.
najpomembnejše je dihanje
Joga združuje štri elemente, ki so bistveni za usklajeno delovanje duha in telesa. Prvi element je dihanje. Dihanje je ključno za ohranjanje življenja. Brez hrane lahko zdržimo nekaj tednov, brez vode nekaj dni, brez zraka pa le nekaj minut. Globoko, mirno in enakomerno dihanje je za naše zdravje zelo pomembno. Usklajuje namreč telo in um. Plitvo in hitro dihanje deluje prav nasprotno, precej negativno in povzroča živčnosti, stres, napetost in bolečine. Popolno jogijsko dihanje je tristopenjsko – trebušno dihanje ali dihanje s prepono, prsno dihanje in dihanje s pljučnimi vršički. Umirjenemu tristopenjskemu dihanju sledi sproščanje. Pred in med posameznimi vajami se moramo sprostiti, tako telesno, kot mentalno. Sledi meditacija, v kateri je poudarek na odrekanju. Najprej seveda začnemo pri sebi in se odrečemo vsem slabim lastnostim in iz naše notranjosti odstranimo kamenje ega, jezo in sovraštvo. S tehnikami meditacije omogočijo našo lastno samoanalizo, da se sami bolje spoznamo, razvijemo in obvladamo. Po tem sledi več stopenjski vadbeni program, med katerim ves čas pazimo na pravilno trostopenjsko dihanje in umirjenost.
Z jogo boste pomirili telo in duha in lažje zakorakali novim izzivom naproti. Prav tako vam bo trostopenjsko dihanje koristilo ne le pri vadbi, pač pa pri vsakodnevnih opravilih in nalogah, tako doma kot v službi.
Vir:
Anna Trökes: Joga na karticah, Mladinska knjiga Založba
Paramhans Swami: Sistem joga v vsakdanjem življenju, DNM
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Solata s polnozrnatimi peresniki, tunino in avokadom