Domača vroča čokolada s smetano
Izboljšajte razpoloženje z žafranom
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Žafran sodi med najdražje in najbolj zlorabljene začimbe, saj obstaja mnogo ponaredkov, ki pa se po kvaliteti ne morejo kosati s pravim.
Žafran že tisočletja uporabljamo kot barvilo, zdravilo, dišavo, začimbo in poživilo. Je pa tudi ena od najstarejših raslin, ki naj bi izvirala iz otoka Kreta.
Ljudsko zdravilstvo žafran priporoča pri prebavnih težavah, saj krepi delovanje želodca in spodbuja apetit. Pomaga tudi izločati želodčne sokove in pomirja želodčne in črevesne krče ter napenjanje. Ker žafran vsebuje karotenoide, naj bi pomagal tudi pri slabovidnosti, pomešan z mlekom pa naj bi blagodejno vplival na vnete in utrujene oči.
ZDRAVILO ZA SRCE IN RAZPOLOŽENJE
Žafran redči kri in znižuje krvni pritisk ter krepi delovanje srca. Stare zeliščarske knjige žafran opisujejo kot zdravilo za srce in razpoloženje. V srednjem veku so ga babice dajale porodnicam, ker odpravlja krče. Učinkoval naj bi tudi pri motnjah menstruacije in krepil maternico ter pozitivno vplival na plodnost, predvsem pri moških.
Ker žafran sproža zaspanost in ima omamljujoč učinek, se uporablja tudi kot pomirjevalno sredstvo za otroke.
Ker žafran sproža zaspanost in ima omamljujoč učinek, se uporablja tudi kot pomirjevalno sredstvo za otroke. Zmešan z medom namreč blaži bolečine, ki so posledica izraščanja zob.
Zmešan z medom namreč blaži bolečine, ki so posledica izraščanja zob.
Žafran zelo spoštuje tudi ajurveda, saj je harmonična začimba, ki je primerna za ljudi vseh konstitucij, v ljudeh pa naj bi vzbujala energijo ljubezni, predanosti in sočutja. V telesu naj bi vplival na vsa mehka tkiva, uporablja pa se za uravnavanje cirkulacije, prebave in živčevja.
NEPOGREŠLJIV PRI RIBJIH JEDEH
Kako žafran uporabljamo v kulinariki? Normalna količina žafrana je 3 do 4 nitke po osebi na obrok, če pa vam tekne, si ga lahko privoščite ščepec ali noževo konico. Nepogrešljiv je v ribjih in riževih jedeh ter sladicah. Dodajamo ga lahko jedem z morskimi sadeži, perutnini, jagnjetini, stročnicam, juham, enolončnicam, mlečnim kašam, pudingom, sladkim pijačam, pecivu in kruhu.
Žafran je sicer ena izmed najdražjih začimb, lahko pa je tudi ena najbolj izdatnih, če znamo iz njega potegniti aromo. Le – ta ni topna v maščobi, temveč v vodi, zato je žafran najbolje za pet do petnajst minut namočiti v žlici ali dveh toplega mleka in zmes nato dodati v jed, ko je le – ta že skoraj gotova, saj žafrana nikoli ne kuhamo.
Žafran se dobro ujema s cimetom, janežem, klinčki, kardamomom, koromačem, meto, muškatnim oreščkom, papriko, poprom, vanilijo in vrtnico.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Rižek v poletni solati