Kavna torta (Coffee cake )
Sprostite napete mišice z vražjimi kremplji
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Njegovo ime mu daje negativen prizvok, vendar pa to rastlino v Afriki, od koder izhaja, že leta uporabljajo pri prebavnih težavah, bolečinah, krvnih boleznih in za zniževanje temperature. Številne znanstvene raziskave so dokazale protivnetno delovanje pri artritisu in revmatizmu, zato ga danes v Evropi uporabljamo pri lajšanju teh tegob.
Številne znanstvene raziskave so dokazale protivnetno delovanje pri artritisu in revmatizmu, zato ga danes v Evropi uporabljamo pri lajšanju teh tegob.
RASTE PREDVSEM V NAMIBIJI
Ta rastlina, znana tudi kot repuš, raste v puščavskih predelih Afrike, predvsem v Namibiji. Njene korenine lahko segajo tudi do dveh metrov globoko. Ime je dobila po bodičastih plodovih, ki so podobni krempeljcem.
Aktivna snov v vražjem kremplju je harpagozid, ki deluje protivnetno. Vsebuje pa še prokumbid, beta-sitosterol, stigmasterol, maščobne kisline, triterpeni in flavonoidi.
Pri uživanju vražjega kremplja njegovo blagodejnost najprej začutimo v prebavilih, od koder nato prodre v kri, kar pa posledično lajša tudi bolečine in vnetja v sklepih in mišicah. Zdravilne snovi v njem torej zavirajo vnetja, odpravljajo bolečine, blažijo otekline in hkrati izboljšujejo prebavo.
Zdravilne snovi v njem torej zavirajo vnetja, odpravljajo bolečine, blažijo otekline in hkrati izboljšujejo prebavo.
ZMANJŠUJE OTEKLINE IN SPODBUJA RAST HRUSTANCA
Vražji krempelj torej ne samo deluje protivnetno, temveč tudi pomaga zmanjševati otekline. Sprošča napete mišice in spodbuja rast hrustanca. Poleg tega naj bi tudi zniževal holesterol, uravnaval krvni sladkor, odpravljal migrene in vročine ter pomagal pri želodčnih, prebavnih, žolčnih in ledvičnih težavah. Izogibati pa bi se mu morale nosečnice in ljudje, ki imajo težave s srcem.
Sprošča napete mišice in spodbuja rast hrustanca.
Zdravilna je predvsem korenina vražjega kremplja, ki jo narežemo na kolobarje in posušimo na soncu. Iz nje lahko pripravimo poparek ali pa tinkturo. Poparek pripravimo tako, da eno žličko posušene korenine prelijemo z vrelo vodo in ga po 8-12 urah precedimo.
POVEČUJE IZLOČANJE SEČNE KISLINE
Pitje poparka naj bi koristilo pri revmatičnih težavah, saj naj bi zmanjševalo vnetje in bolečine. Predvsem naj bi bil učinkovit pri težavah, ki izhajajo iz degenerativnih sprememb v ramenskih, komolčnih, prstnih in kolenskih sklepih ter pri bolečinah, ki so posledica poškodb in športnih naporov.
Pri tem pa ne gre zanemariti tudi dejstva, da naj bi povečeval tudi izločanje sečne kisline, pomagal pri težavah z želodcem, žolčnih kamnih, vnetju žolčnika in težavah z jetri.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Cmočki šarenke v žametni bučni juhi