Pivski kruh
Ni praznikov brez prazničnih začimb
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Prazniki so pred vrati in iz kuhinj bo ponovno dišalo po slastnem pecivu in piškotih, ki jim boste lahko s pravimi začimbami dodali piko na i.
Piment
Aroma pimentovih zrnc spominja na mešanico klinčkov, popra, cimeta in muškata. Drobno mleti piment je tipična božična začimba, ki se uporablja za kolače, sadne kolače, sadne sladice, biskvite, pudinge (vseh vrst baziranih na mleku), pečeno sadje, sadne omake; burek iz buč; kislo zelje; piščančje ali goveje meso, ki se suši na soncu; vse vrste mesa; morske jedi; jedi iz riža; omake za meso na žaru, ribje in druge vrste mesa, pikantne omake, ki vsebujejo čokolado. Celi piment pa se najpogosteje uporablja za vlaganje različnih plodov in mariniranje.
Piment je odličen v boju z napenjanjem, pomaga pri slabi prebavi in pri blaženju krčev v črevesju.
Pravzaprav je za ime 'kriv' Kolumb, ki je piment zamenjal za poper, temu pa se po špansko reče 'pimienta'. Je edina začimba, ki raste le na Zahodu. Maji in nekateri drugi južnoameriški Indijanci so ga uporabljali kot aromo za čokolado.
Rjavi sladkor
Imenujemo ga tudi farinski ali surovi sladkor in ga pridobivamo iz sladkorne pese. Zaradi aromatičnega in intenzivnejšega okusa ga radi uporabljamo za medenjake in medene kolače.
Vendar pa nakup pravega rjavega sladkorja sploh ni tako preprost. Vse pogosteje se namreč dogaja, da v trgovinah prodajajo obarvan bel sladkor, pod imenom »rjavi sladkor«. Če je sladkor pred vami na videz povsem podoben belemu, le drugačne barve, gre zagotovo za obarvano različico. Ker je zdravo življenje čedalje bolj priljubljeno, beli sladkor pa posledično vse bolj zloglasen, so se proizvajalci namreč že dolgo tega odločili, da obdelanemu sladkorju, ki ima bolj nežen okus in bolj obvladljivo kristalno obliko, dodajo majhen odstotek melase, ki daje rjavo barvo in ki so mu jo prej v procesu rafiniranja odvzeli. Pravi rjavi sladkor je torej sladkor, ki je minimalno obdelan oziroma je proizvod prve kristalizacije soka, ki je iztisnjen iz sladkornega trsa. Prodaja se pod imenom rjavi trsni sladkor, surov trsni sladkor, neobdelan trsni sladkor ali nerafiniran trsni sladkor. Je veliko temnejši, nekoliko bolj vlažen, zaradi česar se prej sprime, in brez značilne kristalne sladkorne strukture, ki nastane med daljšo obdelavo. Običajno ima napisano tudi državo izvora, saj ima rjavi sladkor iz različnih delov sveta nekoliko drugačen okus zaradi različnih lokalnih vrst sladkornega trsa.
Vanilija
Semenske glavice vanilije os vrsta orhideje, ki se pobirajo, ko so še zelene. Temno se obarvajo šele s fermentacijo in takrat tudi dobijo tipičen okus vanilije. Izpraskana sredica stroka na prefinjen način izboljša pecivo. Uporablja se pri pripravi sladkih jedi: sladoleda, pudinga, sladkih omak, dodamo jo stepeni smetani, jedem z rabarbaro, sadnim kolačem, piškotom, kompotom, marmeladam, pa tudi kakavu in pijačam s čokolado. Novodobni kuharji pa jo dodajajo tudi mesnim jedem.
Limonina in pomarančna lupina
Drobno nastrgane ali v tankih trakovih narezane limonine ali pomarančine lupine poskrbijo za posebno noto piškotov, kolačev, krem in likerjev. Ko uporabljate in strgate lupino, bodite že pri nakupu pomaranč in limon pozorni, da kupujete čim bolj neobdelano sadje.
Limonina lupina pa je koristna tudi za osvežitev vonja v našem stanovanju, zato lahko iz nje naredimo potpouri.
Zvezdnati janež
Znotraj zvezdnatih sadežev se skrivajo mala, rdeče-rjava semena. Cele zvezde se uporabljajo za začimbo likerjev in vloženega sadja, medtem, ko se mleta uporabljajo za peko.
Praznični zvezdnati janež – čeprav se zvezdnati janež največ uporablja v kitajski in azijski kuhinji, se največkrat decembra prerine tudi v naše lonce in pekače. Z zvezdnatim janežem lahko začinimo svinjino in raco, prav tako pa prija v aromatičnih juhah. Zmletega dodajamo k vsem vrstam peciva, kot zvezdice pa ga dodajamo k počasi kuhajočim jedem (juhe, enolončnice, kuhano vino, likerji).
Uporablja se pri zdravljenje prebavnih motenj in kolik pri dojenčkih. Prav tako ga skupaj z ingverjem lahko proti slabosti in bruhanju pijejo nosečnice.
Cimet
Posušeno notranje lubje cimetovca, lahko kupite mletega ali v paličicah, cimetove ploščice poskrbijo za ustrezno aromo punča, kuhanega vina ali likerja, pecivo pa raje začinimo z mletim cimetom.
Cimet je odličen v boju proti visokemu holesterolu, zato ga mirno primešajte h kosmičem, jogurtu, pijačam ali medu.
Ingver
Gomoljasta korenika je sladkasto pekočega ostrega okusa. Najbolje je vedno uporabljati sveže nastrgan gomolj. Lahko uporabljate tudi zmeti ali posušen ingver in ga primešate jedem.
Odličen za zimske dni je tudi ingverjev čaj, ki blagodejno deluje proti prehladu in slabosti, krepi izločanje sline, ugodno deluje na jetra, zmanjšuje holesterol in ima antiseptične lastnosti.
Citronat in arancini
Gre za kandirane lupine grenkih limon in pomaranč. V sladkor vložene lupine lahko kupite v kosih ali pa zrezane. Nepogrešljive so v sadnem kruhu in božičnem kolaču.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Peresniki z omako puttanesca