V boj z menopavzo brez hormonov

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Menopavza za žensko pomeni novo, drugo polovico življenja. Za vsako žensko je to prelomnica na telesni in duševni ravni. Soočati se prične s pospešenimi starostnimi spremembami svojega telesa, pešanjem umskih zmogljivosti ter z duševnimi spremembami, ki vplivajo na kakovost življenja. Vse te spremembe so lahko tudi spodbuda, da se odloči za korenito spremembo življenjskega sloga.

Pri večini žensk se začne menopavza med 40. in 55. letom, v povprečju pa pri približno 51 letih. V tem obdobju se količina spolnih hormonov v telesu postopoma zmanjšuje, jajčniki prenehajo proizvajati jajčeca, menstruacije so krajše in začnejo izostajati, sčasoma pa povsem prenehajo. Ženska po menopavzi ne more več zanositi. Zaradi pomanjkanja estrogena se pojavijo tudi značilne, z menopavzo povezane spremembe.

Menopavza je posledica naravnega procesa usihanja delovanja jajčnikov in pomeni trajno prenehanje menstruacije. Datum menopavze določimo, ko je od zadnje menstruacije minilo vsaj eno leto.

Menopavzalne težave

Ženske najpogosteje opažajo vročinske oblive in nočno znojenje. Nožnica lahko postane suha in občutljiva, kar povzroči bolečine pri spolnih odnosih. Prisotne so lahko tudi različne čustvene motnje, na primer tesnoba, depresija, razdražljivost ali utrujenost. Nekatere ženske muči tudi nespečnost ali pa se zmanjša njihovo zanimanje za spolnost. Nekatere opažajo tudi, da koža postane bolj suha, lasje pa tanjši in redkejši. Neredke so tudi težave s sečnim mehurjem. Ženske v času menopavze pogosto pridobijo na telesni teži, maščevje pa se najpogosteje nabira v pasu. Povečana telesna teža in prerazporeditev maščevja sta povezani s povečanim tveganjem za srčno žilne bolezni in osteoporozo.

menopavza.jpg

Pozneje, ob ali po menopavzi, se pojavijo še naslednji simptomi: suha koža, izpadanje las, bolečine v kosteh in sklepih, suha nožnica in bolečine pri spolnih odnosih.

Medicinsko lajšanje težav

Ginekologi v večini primerov predpisujejo hormonsko nadomestno zdravljenje. Hormonsko nadomestno zdravljenje temelji na dodajanju manjkajočih spolnih hormonov, deluje hitro in dejansko pomaga. Druga plat medalje HNZ pa so stranski učinki in tveganja: povečanje tveganja za razvoj raka dojk, endometrija in jajčnikov.

Kako po naravni poti omiliti simptome?

Pomembne maščobne kisline

Če trpite zaradi suhe kože in suhih las, bolečih sklepov, bolečin v prsih in imate težave pri hujšanju, potem vam verjetno primanjkuje pomembnih maščobnih kislin. Uživajte prehranski dodatek s svetlinovim oljem in ribjim oljem, kar vam zagotavlja dovolj omega-3 in omega-6 maščobnih kislin. Maščobne kisline blažijo tudi simptome suhe nožnice.

Vitamin E

Je zelo raziskan vitamin. Zmanjšuje vročična oblivanja, pomaga preprečevati sušenje nožnice in je tudi zaščitni antioksidant, ki vzdržuje zdravo in elastično kožo.

Vitamini B-kompleksa

Ko se začne tvoriti manj estrogena, začne nadledvična žleza tvoriti manjkajoči estrogen. Zato je treba podpreti delovanje te žleze. Vitamini B-kompleksa (in še posebej vitamin B5) slovijo po svojih sposobnosti za premagovanje stresa in pomoč pri delovanje nadlevične žleze.

B-vitamini pomagajo blažiti znake bojazni, premajhno energijo in slabo koncentracijo, ki so pogosti spremljevalci menopavze.

Cimicifuga ali grozdnata svetilka – rešitev iz narave

Raziskave kažejo, da imajo ženske večje zaupanje v rastlinska zdravila in jim dajejo prednost pred hormonskimi zdravili. Tudi zdravniki čedalje bolj svetujejo ženskam najprej poseganje po rastlinskih zdravilih.

Cimicifuga racemosa raste v Kanadi, ZDA, v Evropi, severni Aziji in arktičnem delu Sibirije. Rastlino človek že stoletja uporablja v zdravilne namene. Severnoameriški Indijanci in kasneje tudi kolonialisti so rastlino uporabljali za različne namene – pri zdravljenju pljučnih, živčnih in ginekoloških bolezni, pri boleznih notranjih organov, pri porodih ter proti kačjim pikom.

Precej lahko storimo same

Omenimo nekaj najučinkovitejših in priročnih orodij za zmanjšanje težav.

  • OMEJIMO UŽIVANJE PREČIŠČENIH OGLJIKOVIH HIDRATOV (bela moka, bela sol, beli sladkor) – ter ALKOHOLA IN KOFEINA (kofein izplavlja kalcij iz kosti, zato si privoščite največ dve skodelici kave na dan).
  • URAVNOTEŽIMO PREHRANO: polnovredna živila, zelenjava in sadje, redni obroki
  • UŽIVAJMO ŽIVILA, KI VSEBUJEJO RASTLINSKE ESTROGENE (fitoestrogene): soja, sojini izdelki, lan, oreščki, ovseni kosmiči, pšenica, jabolka ...)
  • REDNO VADIMO: Redna telesna dejavnost pomeni najmanj trikrat na teden po 30 minut ali dvakrat na teden po 40 minut vadbe, prilagojene sposobnostim. Koristijo tek, hoja, plavanje, vadba z utežmi.
  • SPROŠČAJMO SE: joga, meditacija, avtogeni trening, dihalne tehnike za notranje umirjanje
  • NE POZABIMO NA VITAMINE IN MINERALE: antioksidanti – selen, vitamin C, vitamin E, vitamini skupine B, vitamin A, kalcij, magnezij, cink.
  • DOVOLJ SPIMO: 7–8 ur spanja, priporočljivo je iti v posteljo pred deseto uro zvečer.
  • SONČIMO SE: Izpostavljanje kože obraza in rok zmernemu soncu trikrat na teden po 15 minut zadosti potrebam po vitaminu D za ohranjanje kostne mase.
  • DRUŽIMO SE S POZITIVNIMI IN NAKLONJENIMI LJUDMI: To dobro vpliva na imunski sistem in našo samopodobo.
  • OPUSTIMO KAJENJE

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »