Veseli tiramisu
List veselja
Krebuljica
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Krebuljico je na mizi težko najti. Lahko bi celo rekli, da je tista skromna deklica, ki je na plesišču nihče ne opazi, saj se sploh ne potrudi, da bi pritegnila pozornost. Če pa jo znate prepoznati veste, da je pravi zaklad.
Krebuljica, podobno kot peteršilj in koper, sodi v družino kobulnic. Pozno pomladi cveti z nežnimi belimi cvetovi, iz katerih se pozneje oblikujejo ozka in temna semena, ki pa se v kulinariki ne uporabljajo. Aromo cvetov krebuljice bi najlažje opisali kot prefinjen peteršilj s pridihom mire. Če mire ne poznate, potem združite vonj peteršilja z janežem in aromi krebuljice bomo zelo blizu.
Krebuljico so Rimljani poimenovali cherifolium, kar pomeni »list, ki prinaša veselje«.
Kako deluje?
Krebuljica je pravi spomladanski tonik, saj uravnava krvni pritisk, vsebuje flavonoide, ki delujejo diuretično in dokazano podpirajo delovanje ledvic in jeter, razstruplja in spodbuja presnovo. Njene čreslovine in grenčine spodbujajo izločanje seča in pomagajo lažje prebaviti mastne jedi. Vsebujejo tudi veliko C vitamina. Podobno kot pri ostalih kolubnicah (koper, koromač, luštrek, koriander, peteršilj, ...), so tudi v krebuljici aktivne snovi terpenoida, ki imajo pomembno vlogo pri delovanju proti bakterijam.
Delovanje krebuljice je res široko, saj pomaga tudi pri opeklinah, okužbah, vnetjih, želodčno-črevesnih težavah, slabovidnosti, glavobolu in morah.
Krebuljica je zanesljiv antioksidant, ki deluje proti prostim radikalom. Že uživanje v majhnih količinah spodbudi nastanek obrambnih moči in preprečuje različne motnje, kot na primer prehlad, razdražljiv mehur, kašelj ali vnetje obnosne votline.
Krebuljico lahko tudi inhalirate, kar čisti in dezinficira dihalne poti ter pomaga pri vnetju oči.
Uporabna tudi pri kožnih težavah
Čajno mešanico iz krebuljice, regrata in rmana je Alfred Vogel priporočal pri skrofulozi, vodenici in nagnjenosti k ekcemom. Pri ekcemih in ranah pomaga tudi sveže stisnjen sok, medtem ko pri bolečih sklepih pomagajo obkladki iz svežih listov. Čaj iz njenih cvetov pa lahko uporabimo tudi kot masko za obraz ali za čiščenje kože. Krebuljica vsebuje veliko kalija, ki poskrbi za dovod hranilne vode o izsušenih celic in na ta način pomlajuje in poživlja kožo.
Uporaba v kulinariki
Vonj lističev je vsekakor močnejši od okusa. Da bi spoznali pravi okus priporočamo, da je ne uživate s preveč olja. Krebuljica se dobro ujame z drobnjakom, kaprami, koprom, krešo, pehtranom in peteršiljem. Mediteranska zelišča bi namreč prekrila njen nežen vonj.
Krebuljica spominja na janež, koromač in peteršilj.
Krebuljica ima v francoski kuhinji dolgo tradicijo in je hkrati sestavni del številnih začimbnih mešanic. Iz nje lahko pripravite tudi zeliščno maslo ali odišavite kis. Sveža krebuljica se odlično prileže jajčnim omletam, svežemu siru, belušem, k skuti, svežemu siru, ribi in vsem mesnim jedem. Z njo lahko odlično odišavite enolončnice, zeliščne juhe, prelive za solato in omake.
Če je le možno uporabljajte svežo krebuljico, saj posušena zelo hitro izgubi aromo.
Kdaj se je krebuljici bolje izogniti?
Krebuljice naj ne uživajo predvsem nosečnice. Pri občutljivih ljudeh lahko močne obrambne snovi, ki so v krebuljici, povzročijo draženje.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Jabolčne rožice