Domači prijatelj z orehi in čokolado
Tudi vam nagaja slab zadah?
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Je tudi vam neprijetno, ko vaš sogovornik odpre usta in ima slab zadah? Žal se tega sami pogosto ne zavedamo in tudi nas lahko doleti, da nam iz ust neprijetno zaudarja.
Slab zadah lahko prekrijemo ali zakrijemo, vzrok zanj pa je mnogo težje poiskati in odpraviti. Slab zadah sproščajo bakterije, ki razgrajujejo ostanke hrane na zobeh in jeziku. Te ostanke pa lahko odstranimo z rednim čiščenjem zob in jezika in splakovanjem ust. Če nič od tega ne pomaga, je prav, da obiščete zdravnika ter da skupaj poiščeta vzrok slabega zadaha.
Slab zadah lahko odpravijo naravni pripravki in nekaj sprememb v življenjskem slogu.
Kaj pomaga?
- Čiščenje zob in jezika
Osnova svežega ali vsaj nevtralnega zadaha je higiena. Redno, 2-krat dnevno umivanje zob, bistveno zmanjša možnost slabega zadaha. Čiščenje namreč odstrani bakterije, ki se hranijo z mikroskopskimi drobci hrane, ki po obroku prekrivajo zobe in jezik.
- Strgalo za jezik
Strgalo za jezik deluje podobno kot krtačka, saj odstrani delce hrane z jezika. Prednost strgal je v tem, da so zelo majhna in da jih lahko nosimo s seboj v torbici ali nahrbtniku, ne glede na to, kam se odpravimo.
- Hrana
Če se želite znebiti slabega zadaha, čim manj pogosto posegajte po kavi, viskiju in alkoholu. Po drugi strani pa slab zadah odpravijo semena, oreški, žita ter surova sadje in zelenjava.
- Protimikrobna ustna voda
Učinki protimikrobne ustne vode so žal kratkotrajni, zato je potrebno postopek večkrat ponoviti. Bolj učinkovita je razkužilna voda.
- Splakovanje ust med obroki
Splakovanje pred in po obroku ter splakovanje ust med obroki je zelo dobrodošlo in učinkovito. S tem namreč večkrat splaknemo in odplaknemo bakterije, ki se hranijo z delčki hrane, ki so ostali v ustih, na zobeh in jeziku.
Naravni pripravki
Na slab zadah naj bi dobro vplival peteršilj, saj vsebuje veliko klorofila, ki ubija bakterije. Bakterije pa so tiste, ki povzročajo zadah. Peteršilj lahko grizljate tudi po obroku, seveda na diskreten način.
Sami si lahko pripravite naravno ustno vodico iz bazilike, rožmarina, timijana in nageljnovih žbic. Ustno vodo pripravite tako, da vsa omenjena zelišča prelijete s približno dvema decilitroma vroče vode, mešajte približno 20 minut in pustite, da se ohladi. Nato približno 2 – 3 krat dnevno grgrajte poparek.
Tudi čajevec lahko uporabite, in sicer tako, da kapljico kanete v zobno pasto ter si s to mešanico umijete zobe.
Kardamom skuhajte v čaj ali grizljajte semena in slab zadah bo izginil.
Tudi uživanje avokada je priporočljivo, saj preprečuje nastajanje gnilobe v črevesju in s tem prepreči slab zadah.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Domači Ferrero Rocher