Špageti z omako amatriciana s piščancem (z omako iz kozarca)
Kako ublažiti migrene?
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Migrena je ena od najbolj neprijetnih bolezni in bolečine, ki jih povzroča, so za marsikoga neznosne. Hude bolečine na eni ali obeh strani glave, slabost, občutljivost na svetlobo in zvok ter nezmožnost opravljanja vsakodnevnih opravil ali obveznosti so najpogostejši vzroki migrene.
Kaj povzroča migrene?
Še nedolgo nazaj so bili znanstveniki predvidevali, da so napadi migrene povezani z uživanjem določene hrane, kot na primer rdeče vino, postaran sir in čokolada. Teh domnev še danes ni mogoče potrditi, je pa res, da migrene povzročajo stres, nihanje hormonov in hormonske motnje, ki so povezane z menstruacijo, menopavzo in jemanjem kontracepcijskih tablet, motnje spanja, parfumi in dišave, bolečine, dvomi in tesnoba. Močne luči, dim, pozno odhajanje v posteljo in podobno.
Kaj pomaga?
Proti migrenskim napadom vsekakor pomagajo zdravila, ki jih lahko kupite sami v lekarni. Ta zdravila vam bodo pomagala, če imate blažje oblike migren in kjer vas bolečine ne ovirajo pri vsakodnevnem delu. Značilno za blažje migrene je tudi, da le v približno 20-ih odstotkih napadov tudi bruhate. V teh primerih vam bodo protibolečinska zdravila, ki niso na recept, pomagala.
V kolikor pa se spopadate z močnimi migrenskimi napadi in hudimi bolečinami, ki jih z zdravili brez recepta ne morete lajšati, je nujno, da obiščete zdravnika, da vam predpiše primerno zdravilo na recept. Za ta zdravila je značilno, da lahko zaustavijo migrenske napade, če jih vzamete že ob prvem znaku napade. Če pa jih vzamete prepozno, pa le ublažijo bolečine.
Izogibajte se mastni hrani
Izogibanje mastni hrani je za preprečevanje ali lajšanje migrenskih napadov zelo priporočljivo. Raziskava, ki so jo opravili na univerzi v Loma Lindi v Kaliforniji, je pokazala, da so ljudje, ki so se prehranjevali z manj mastno hrano, imeli manj migrenskih bolečin. Opazovali so 54 ljudi, ki so občutljivi na migrene, kateri so se prehranjevali z zelo malo maščobami. Iz maščob so na dan dobili le 10 do 15 odstotkov kilojoulov. Od vseh, v raziskavo vključenih, jih je kar 94 odstotkov poročalo, da imajo za približno 40 odstotkov manj glavobolov. Ko pa so imeli bolečine, so bile le te za približno 60 odstotkov manj močne in manj intenzivne, hkrati pa so bile bolečine tudi precej krajše. Izogibanje mastni hrani je tako zelo priporočljivo, saj lahko na relativno preprost način ali spremembo življenjskega sloga, marsikaj postorimo.
Tudi navaden repuh pomaga
Eno rednih zdravilnih zelišč, ki pomaga lajšati migrenske bolečine je navadni repuh, ki na preprost način, učinkovito in nestrupeno pomaga proti glavobolu. Za uporabo nabiramo liste, ko so velik za dlan, korenino pa preden marca ali aprila požene cvetno steblo. Dve čajni žlički obeh, pripravkov prelijemo s skodelico mrzle vode, zavremo, pustimo stati 10 minut, popijemo.
Kaj še pomaga?
Osebe, ki imajo migrenske napade, morajo redno uživati tudi magnezij. Vzrok za glavobole je pogosto pomanjkanje magnezija. Pogosto imajo osebe z migrenami v krvi precej manj magnezija, zato je pomembno, da ga nadomestijo s hrano, ki je obogatena z magnezijem.
Če imate pogoste migrene, posezite po dodatnih vnosih magnezija in pijte veliko vode.
Tudi vitamin B2, znan tudi kot riboflavin, odlično vpliva na zmanjšanje intenzitete in pogostost migren. Vitamin B2 je prisoten v jetrih, piščancu, rumenjaku, brokoliju, šampinjonih, mleku, morskih ribah, semenih, polnovrednih žitaricah, piri, žitnih kalčkih, špinači in solati.
Literatura: Mladinska knjiga Založba: Kaj pomaga in kaj ne?
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Zeljne krpice