Jajce na oko v ramekinu, s šunko, sirom in zelišči
Soja
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
O soji smo slišali že marsikaj. Na tržišču je sojo moč dobiti marsikje, praktično v vsaki bolje založeni trgovini.
Za dobro srce uživajte sojo
Res je, da uživanje soje povzroči le skromno in majhno znižanje holesterola, vendar pa dodatne koristi prinaša nadomestitev mastnega mesa s sojo.
Soja je dobra za srce, saj varuje ožilje.
Raziskovalci so dobre lastnosti soje na srce začeli raziskovati v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Njihov navdih pa je prišel iz vzhoda, od koder so izhajale študije in nakazovale, da imajo ljubitelji soje in ljudje, ki jo bolj pogosto uživajo (torej Japonci in prebivalci ostalih azijskih držav), manj srčnih napadov in nižjo raven holesterola kot ljudje na zahodu. Kasnejše raziskave so tudi pokazale, da so ljudje, ki so imeli hrano obogateno s sojo in sojinimi beljakovinami, lahko precej znižali holesterol v primerjavi z osebami, ki niso uživali soje. Zavedati se moramo, da ko masten zrezek nadomestimo s sojo, se izognemo predvsem nasičenim maščobam in holesterolu.
Ali soja preprečuje vročinske oblive?
Odgovor je žal NE. Res je, da so sojini izdelki predstavljeni tudi kot izdelki, ki telo branijo pred vročinskimi oblivi, vendar raziskovalci tega žal ne morejo potrditi. Raziskave so se začele, ker naj bi imele Azijke bistveno manj težav v vročinskimi oblivi kot ženske na zahodu. Predvidevali so, da se zaradi uživanja tofuja in drugih sojinih jedi, bistveno manj žensk trpi za vročinskimi oblivi. Zagovorniki soje sicer trdijo, da soja vsebuje izoflavone, ki so po sestavi podobni estrogenu in te, hormonom podobne snovi, naj bi telo preslepile, da misli, da dobiva estrogen. Estrogen pa je znan po tem, da zmanjšuje vročinske oblive in druge znake menopavze. Raziskovalci so sojo raziskovali, vendar dokazov, da naj bi soja pripomogla k zmanjšanju števila in intenzivnosti vročinskih oblivov, žal ni. Raziskava, v kateri so ženske jemale sojine izvlečke in imele vročinske oblive, namreč ni pokazala nobenih sledi, da naj bi se ženskam zmanjšali vročinski oblivi.
S sojo proti raku
Soja naj bi pozitivno vplivala in pomagala pri preprečevanju raka obsečnice in rakom dojke. Ponovno izhajamo iz primerjav med azijskih in evropskim oziroma zahodnim prebivalstvom. Nekatere vrste raka, ki so redke v Aziji in pogostejše na Zahodu, so primerjali tudi glede na dejstvo, kako se posamezniki prehranjujejo. Prehrana ima namreč na zdravje in določene oblike raka velik vpliv. Zahodnjaki pojemo več nasičenih maščob, medtem ko elementi azijske kuhinje upočasnjujejo ali preprečujejo nekatere oblike raka.
Sojin fižol, ki je pogosto na japonskem ali kitajskem jedilniku, varuje proti raku obsečnice. Uživanje tofuja je tako zelo primerno za preprečevanje ali zdravljenje raka obsečnice. Če pa se vam zdi njegov okus preveč izrazit, poskusite vsaj sojino mleko. Tudi pitje sojinega mleka, vsaj enkrat tedensko, namreč bistveno zmanjša tveganje za raka obsečnice.
Koliko soje zaužiti?
Pretiravanje s sojo nikakor ni priporočljivo. Zmernost je tudi tu najboljša. Tudi uživanje sojinih tablet ali prehranskih dodatkov ni potrebno niti priporočljivo, saj pretiravanje s sojo nikakor ni zdravo.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Kraljevska jajčka s holandsko omako