Mango cheesecake brez peke
Povej mi, kaj ješ in povem ti, kako zdrav boš
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Vsi poznamo pregovor, s kom se družiš in povem ti, kdo si. Če pa ga malo parafraziramo, pridemo do vprašanja, s katerim se v zadnjih letih ukvarjamo vedno več. Od tega, kaj jemo danes, je odvisno, koliko bomo zdravi v prihodnosti.
Zdravje je v naših rokah, vendar pa si s hitenjem, zakoreninjenimi navadami, neobveščenostjo in konec koncev tudi nemarnostjo, sami postavljamo prepreke do dobrega in trdnega zdravja. Kako lahko preprečimo, pa tudi zdravimo številne bolezni iz lastne kuhinje?
DOBRA HRANA JE LAHKO POMOČ PRI ZDRAVLJENJU
Na zdravje lahko vplivamo že zdaj, tako da spoznamo, kaj je zdrava prehrana in kako vpliva na naše zdravje. Dobra in ustrezna hrana namreč preprečuje kvarjenje celic in jih celo popravlja ter jim daje energijo za pravilno delovanje.
Hrana pa je lahko tudi kurativa, saj je lahko pomoč pri zdravljenju katerekoli bolezni. Odločilno lahko vpliva na dobro hormonsko ravnovesje, pravilno delovanje možganov, čustveno stabilnost in mladostno mišljenje.
OSNOVE DOBREGA ZDRAVJA SE USTVARJAJO ŽE V NOSEČNOSTI
Osnove dobrega zdravja se ustvarjajo že v nosečnosti in so odvisne od prehrane nosečnice. Dodatno se te osnove izoblikujejo v najstniških letih, na kar bi morala biti še posebno pozorna dekleta in njihove mame. Izogibati bi se morale dietam, ki izključujejo določena živila iz prehrane.
Idealna teža in dieta sta prav tako bolj individualni kategoriji, saj sta tisti, pri katerih s hranilnimi snovmi vnesemo ravno toliko, kolikor potrebujemo za obnovo, zaščito in vzdrževanje energije celic. To pomeni, da se zdravje vidi: z zdravo in lepo kožo, veliko energije, veliko osebnih ciljev in nenazadnje odsotnosti bolezni. Takšni pa smo ponavadi, če ne presežemo tri do štiri kilograme nad statističnimi vrednostmi, ki jih določajo medicinske tabele.
NAPAKE V PREHRANI IZZIVAJO ŠTEVILNE MOTNJE
Napake v prehrani izzivajo številne motnje, od hormonskega neravnovesja do zaprtosti in izgube kalcija iz kosti. Stvari so med seboj povezane tudi v prehrani in niso nikoli ločene, saj se živila med seboj podpirajo.
Če smo torej slabokrvni, moramo poleg železa uživati tudi hrano, bogato z bakrom in vitaminom C. Izguba kalcija iz kosti ni odvisna le od hormonskega neravnovesja, temveč tudi od neuravnane želodčne kisline, neustrezne črevesne flore in pomanjkanja vrste mineralov.
PREHRANJEVANJE MORAMO PRILAGODITI NAŠEMU DELU
Prehranjevanje moramo prilagoditi tudi delu, ki ga opravljamo in upoštevati znamenja, ki nam jih daje naše telo. Prhljaj, izpadanje las, PMS, razdražljivost, nihanje razpoloženja in akne opozarjajo na nepravilnosti in pomanjkanje določenih hranil. Če torej večino časa delamo v pisarni, naša prehrana ne sme biti preveč močnata in mastna.
Pomembno pa je tudi, da se izogibamo najpogostejšim napakam, ki jih delamo pri pripravi hrane. Zelenjave ne bi smeli kuhati v zaprti posodi, saj pri tem v loncu ostanejo hlapne kisline, ki spremenijo barvo zelenjave in povzročajo napenjanje. Prav tako ne bi smeli pripravljati hrane na slabem in starem olju in napačno hraniti že pripravljenih jedi, saj kot posledica nastanejo škodljivi in rakotvorni aflatoksini, ki jih tvorijo plesni. Prav tako pa ne obrezujmo gnilih delov sadja in zelenjave ter ne jejmo navidez zdravih delov, saj so že prežeti z afla toksini, le vidimo jih ne
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Schwarzwald kocke