Utrujeni? Najejte se stročjega fižola

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Stročji fižol poskrbi za dobro stanje in preskrbo celic s kisikom in zvišuje raven energije, povrhu vsega pa še krepi delovanje živčnega sistema in jeter. Deluje tudi proti raku in je živilo, ki deluje antioksidativno. Stročji fižol pa še znižuje holesterol.

ODPRAVLJA RAZDRAŽLJIVOST

Stročji fižol odpravlja utrujenost, razdražljivost in nemir, ki nastanejo kot posledica pomanjkljive preskrbe telesa z visokovrednimi beljakovinami, ki jih lahko telo zlahka izkoristi. Teh je v stročjem fižolu v izobilju, to pa je tudi razlog, da deluje tako izrazito poživljajoče in pomlaja tako celice kot telo v celoti. Izjemno pa je zdravilen tudi pri slabšem delovanju jeter.

strocji_fizol.jpg

Stročji fižol vsebuje vitamine A, C, K, B1, B2 in B3. Bogat je s folno kislino, bakrom, fosforjem, magnezijem, manganom, kalijem, železom in siliko. V njem pa najdemo še ogljikove hidrate in klorofil.

SPODBUJA NASTAJANJE BELIH KRVNIČK

Stročji fižol ima diuretične lastnosti, koristi delovanju ledvic in preprečuje zadrževanje vode, njegove vlaknine pa pospešujejo prebavo, razstrupljajo in odstranjujejo ostanke maščob iz črevesja.

Stročji fižol še spodbuja nastajanje belih krvničk, ki jih naše telo potrebuje za obrambo proti okužbam, in je blago kardiotoničen. Pri revmatizmu, zadrževanju vode ali pa kot splošno krepčilo za srce naj bi ga mesec dni uživali vsak dan. Popijemo lahko vodo, v kateri se je kuhal ali pa jo uporabimo za jušno osnovo. Enake zdravilne učinke ima pitje pol kozarca fižolovega soka na dan štiri - do petkrat na teden.

PRIVOŠČIMO SI ZELENEGA IN MESNATEGA

Privoščimo si predvsem zelen in mesnat stročji fižol, ki ga pripravljamo kot prilogo ali glavno jed. Stročji fižol drobnejših vrst je primeren predvsem za solate in enolončnice. Stročji fižol kupujemo čim bolj sveže nabran, saj se tak hitreje skuha. Pred nakupom lahko naredimo poskus, tako da strok poskusimo prelomiti. Če se samo upogne, ne pa prelomi, ni več sveže nabran.

Vendar pa stročji fižol ni preveč občutljiv in razmeroma dolgo ohrani vse hranilne učinkovine in snovi. Pri čiščenju odstranimo samo ostanke pecljev, ne pa tudi vršičkov na nasprotni strani. Kuhamo ga v sopari ali pa v vodi, vendar ne več kot dobrih deset minut, ponudimo pa ga vedno z nekaj maščobe ali pa ga celo skuhamo v vodi, ki smo ji dodali žlico olja.

strocji_fizol2.jpg

STE ŽE POSKUSILI SOK IZ STROČJEGA FIŽOLA?

Poleg zgoraj naštetih možnosti, ki jih imamo v kuhinji za pripravo stročjega fižola, si ga lahko privoščimo tudi v obliki soka. Za sok iz stročjega fižola in česna potrebujemo:

  • 1 ½ skodelice stročjega fižola;
  • 2 mala srčka zelene solate;
  • 2 žlici vode;
  • 2 stroka česna;
  • ščepec pekoče paprike;
  • zdrobljeni led.

Zelenjavo, vodo in česen pripravimo v sokovniku, dodamo še malo kajenskega popra in prelijemo čez zdrobljen led.

Morda pa bi rajši poskusili sok iz brokolija in stročjega fižola, za katerega potrebujemo:

  • nekaj stebel in cvetov brokolija;
  • ¾ skodelice stročjega fižola;
  • 2 žlici limonovega soka;
  • 2 žlici vode;
  • zdrobljen led.

V sokovniku obdelamo sestavine in dodamo vodo ter prelijemo čez zdrobljeni led. Pa na zdravje!

Literatura: Cousin, P.J. in Hartvig K.: Novi popolni vodnik: Hrana za zdravje

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »