Gratinirani fuži s sirom in pršutom
Kako do zavidljive polti?
Kreša
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Kreša spada med listno zelenjavo in je vodna rastlina, ki zelo hitro kali in lahko v višino zraste do pol metra. Svoje korenine najraje požene v mrzli in tekoči vodi, zato so jo včasih gojili le v majhnih količinah. Danes lahko vodno krešo gojimo kar v lončku na okenski polici in uporabljamo sveže, sproti narezane liste. Najpogostejši vrsti kreše sta vodna in vrtna kreša, ki spadata v družino križnic.
KREŠA JE PRAVA ZAKLADNICA ZDRAVJA
Krešo je včasih na vrtu zelo težko gojiti, saj dobro raste le v peščenih in vlažnih tleh. Obstaja več vrst kreše, vse pa se ponašajo z zanimivim okusom in pravo zakladnico zdravja. Uporablja se tako v prehrani kot tudi zdravilna rastlina.
Vrtna kreša je hitro rastoča, okusna in zdrava zelena rastlina, ki se uporablja kot listnata zelenjava celo leto. Od pomladi do jeseni raste kjerkoli v zelenjavnem vrtu, pozimi pa jo lahko posejemo v lončke in jih postavimo na svetlo mesto, saj je nezahtevna in hitro raste.
BOGATA Z VITAMINI IN ANTIOKSIDANTI
Kreša vsebuje veliko vitaminov A, C in K ter rudninskih soli. Bogata je tudi z antioksidanti, kot sta lutein in zeaksantin, ki sta pomagata k bolj zdravim očem, hkrati pa so antioksidanti tudi močni borci proti raku. Kreša vsebuje več železa kot špinača, nima pa njene oksalne kisline, zaradi katere je špinača včasih težko prebavljiva.
Odlično pa tudi čisti kri, saj vsebuje oligoelemente in jod.
S krešo zaužijemo kar 15 esencialnih vitaminov in mineralov ter več vitamina C kot s pomarančami in več kalcija kot z mlekom. Krešo priporočajo tudi pri težavah s krvnim obtokom, pri jetrnih obolenjih, kožnih boleznih ter anemijah, saj kreša spodbuja tek.
Zanimivo je tudi dejstvo, da kreša vsebuje zelo malo kalorij, zato jo priporočajo pri shujševalnih dietah. Kreša pomaga tudi očistiti črevesje in izravnavati nivo mineralnih snovi.
KOZAREC PIKANTNEGA KREŠINEGA SOKA SPODBUDI DELOVANJE NAŠEGA TELESA
Kozarec krešinega soka zjutraj na tešče krepi in uravnava vse telesne funkcije, saj začne naš organizem živahno delovati. Če pa se nam zdi njen okus premočan, ji lahko dodamo druge sveže zelenjavne sokove, kot sta korenčkov ali paradižnikov sok. Če jo pomešamo z iztisnjeno čebulo, bomo dobili sredstvo za lepšanje polti.
Sok iz kreše lahko z vato nanesemo na kožo, ki so jo razdražile akne ali druge kožne bolezni, ter na sončne pege, če jih želimo odpraviti. Če želimo imeti čim bolj enakomeren in svetel ten, potem je krešin sok prava rešitev za nas.
PREPREČUJE ZOBNO GNILOBO
Krešo priporočajo tudi pri pljučnih obolenjih in bronhitisu, ker pospešuje izkašljevanje, kot sok ali obkladek za boleča mesta pa jo lahko uporabljajo ljudje, ki trpijo za protinom ali revmo. Kreša spodbuja delovanje jeter, žolčnika in ledvic ter ugodno deluje pri nerednem delovanju ščitnice, preprečuje pa tudi zobno gnilobo in razjede na ustni sluznici.
Kreša vsebuje krom v sledeh, zato lahko z dodajanjem kreše v prehrano povečujemo občutek sitosti. Za odvajanje odvečne vode iz telesa si lahko pripravimo sok ali čaj iz vodne kreše. Kreše pa bi se morale izogibati nosečnice.
KREŠA SE PONAŠA S PIKANTNIM OKUSOM
Okus vrtne kreše rahlo spominja na gorčico ali redkev, lahko pa tudi na poper. Vodna kreša pa okusu spominja na hren. Posebnost kreše je, da je hkrati zelo nežna in ima izrazit pikanten okus.
Dodajamo jo lahko k solatam, sendvičem, juham in drugim jedem namesto peteršilja in drobnjaka. Skupaj s peteršiljem in česnom jo lahko dodajamo k sirovim ali skutnim namazom.
Pa dober tek!
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Pizza s pršutom