Marmorni sladoledni sendviči
Kakav – hrana bogov in vir modrosti
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Kakav si je med Azteki in Maji prislužil ime »hrana bogov«, kakavovec pa je bil zanje sveto drevo. Iz kakava so izdelovali zelo zdravilno in blagodejno pijačo, ki naj bi bila celo vir modrosti. Azteki so poleg imena hrana bogov zanj uporabljali še eno ime, in sicer »kri srca«, saj so že poznali njegove pozitivne učinke na srce in ožilje.
ČRNO ZLATO IZ DEŽEVNIH GOZDOV
Španci so kakav uporabljali v medicinske namene in ga poimenovali kar »črno zlato«, saj vsebuje več kot 300 različnih zdravilnih sestavin, ki pa se večinoma uničijo med toplotno obdelavo in predelovanjem, zato ga je najbolje uživati presnega in nepredelanega.
Kakav pridobivajo iz plodov kakavovca, ki raste v senčnih predelih deževnih gozdov. Vsa čokolada je narejena iz kakava, ki je užiten del semen kakavovca in nastane s sušenjem in fermentacijo le – teh. Če si želimo privoščiti res pravo čokolado, moramo izbrati takšno brez mleka, saj mleko zavira odlične lastnosti kakava in preprečuje absorbcijo hranil v telo. Kakav pa nam lahko pomaga tudi pri hujšanju, saj vsebuje snovi, ki zavirajo apetit.
VZBUJA OBČUTKE SREČE IN UGODJA
Kakavova zrna v nepredelani obliki vsebujejo veliko rudnin, in sicer železa, magnezija, kroma, fosforja, kalija, cinka in bakra. Bogata so z vitamini skupine B, vitaminoma C in vitamin E ter aminokislinami, predvsem triptofanom in anandamidom, ki pomagata sproščati hormon sreče serotonin, ki vzbuja občutke ugodja in sreče ter endorfine, ki blažijo bolečine.
Zanimivo je dejstvo, da kakav vsebuje vsaj 300 različnih snovi, ki vplivajo na boljše razpoloženje. Med njimi je tudi feniletilamin, ki povečuje sposobnost koncentracije in zmožnost pomnjenja. Feniletilamini so naravne snovi, ki se sproščajo, ko smo zaljubljeni, zato nam dajajo občutek sreče, izboljšujejo občutek budnosti in osredotočenosti ter delujejo antidepresivno in kot afrodizijak. Lahko pa ga uporabljamo tudi za sprostitev in pri nespečnosti.
VSEBUJE VEČ ANTIOKSIDANTOV KOT ZELENI ČAJ
Kakav je bogat z antioksidanti, saj jih vsebuje več kot zeleni in črni čaj, borovnice, gozdni sadeži, česen in rdeče vino. Antioksidanti nas varujejo pred prezgodnjim staranjem, boleznimi srca in ožilja ter rakom.
Kakav bi morali v svojo prehrano redno vključevati vsi, ki so slabokrvni, saj kakav vsebuje kar dvakrat več železa kot na primer rdeče meso. Železo pa ni edini mineral, ki ga je v kakavu v izobilju, saj je bogat še z magnezijem, žveplom, kalcijem, cinkom, bakrom, natrijem in manganom.
SPODBUJA DELOVANJE TREBUŠNE SLINAVKE
Magnezij pozitivno vpliva na delovanje srca, spodbuja delovanje možganov in živčnega sistema, blaži menstrualne krče, pomaga pri razstrupljanju telesa, pozitivno vpliva na trdnost kosti in sprošča mišice. Poleg tega tudi znižuje krvi pritisk in zmanjšuje možnost nastanka krvnih strdkov ter znižuje nivo holesterola.
Minerali v kakavu tudi spodbujajo delovanje trebušne slinavke, razstrupljajo jetra, krepijo nohte in lase ter čistijo kožo.
Izogibati pa bi se morali dodajanja mleka in mlečnih izdelkov kakavu, saj le–ti zavirajo odlične lastnosti kakava in preprečujejo absorbcijo hranil v telo.
KAKAVU NE DODAJAJMO MLEKA
Kakav je v kulinariki precej pogost, predvsem pa se uporablja kakav v prahu, ki je pogost spremljevalec slaščic in sadja, dodajamo pa ga lahko tudi v smoothije in sadne napitke.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | NENA58 |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Jajčevci z rižkom