ČAJ IZ EKSOTIČNE PASIJONKE ZA SLADKE SANJE

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Očarljivi, prelepi in eksotični cvetovi ter okusni in nenavadni sadeži pasijonke so bili tisti, ki so navduševali prve katoliške misijonarje v Južni Ameriki. V Evropo so jo prinesli španski osvajalci, na svetu pa raste več kot 400 različnih vrst pasijonk.

Pasijonkino ime izhaja iz prepričanja, da naj bi njen cvet simboliziral Kristusov pasijon. Trije pestiči cveta naj bi predstavljali tri žeblje. Steblo, ki spominja na trto, naj bi simboliziralo bič, pet prašnikov naj bi predstavljalo pet ran. Venčni in čašni listi naj bi bili njegovi apostoli.

MARAKUJA JE ENA OD RAZLIČIC PASIJONKE

Pasijonka izvira iz Brazilije, Argentine in Paragvaja, ki je pasijonko vzel tudi za svoj nacionalni cvet. Danes jo vzgajajo v mnogih tropskih deželah, največ pa je pridelajo v Avstraliji, Novi Zelandiji in v Južni Afriki. Pri nas je v trgovinah na voljo predvsem decembra in januarja.

Poznamo dve različici pasijonke. Prva je večja in zlatorumene barve, ki jo bolj poznamo pod imenom marakuja. Druga je manjša in temnovijolične barve. Pasijonke ne dozorijo naknadno, zato vedno kupujemo sadeže škrlatne in temno vijoličaste barve, ki jih lahko po nakupu v hladilniku hranimo še dva tedna.

PO OKUSU SPOMINJA NA VINO

Sadeži so okrogli in imajo mehko in sočno sredico, ki vsebuje več mehkih in užitnih semen. Meso je osvežilnega in sladko kislega okusa ter ostrega vonja. Ima gladko in tenko lupino, ki se naguba, ko sadež izgublja vlago, vendar pa to ne vpliva na okus.

Pasijonka po okusu spominja na vino. Vsebuje veliko vitamina C, železa in kalcija.

Bogata je tudi z betakarotenom, ki najbolj učinkovito zagotavlja zadostne količine vitamina A v našem telesu. Visoka vsebnost vlaknin in vitamina A znižujejo raven holesterola.

pasionka.jpg

BOGATEJŠA S KALIJEM KOT BANANA

Pasijonka je bogatejša s kalijem kot banana. Kalij skupaj z natrijem in klorom skrbi za vzdrževanje razporeditve tekočine in ph, pospešuje prenašanje živčnih impulzov in krčenje mišic. Uravnava tudi srčni utrip in krvni tlak, pomaga pri pravilnem delovanju ledvic in adrenalinskih funkcij.

Pasijonko so kot zdravilno rastlino poznali že južnoameriški Indijanci, pogosto pa se uporablja tudi v brazilski ljudski medicini. Sadež pasijonke in čaj iz pasijonke deluje pomirjevalno, zato se uporablja pri živčnosti, tesnobi in nemiru. S čajem si lahko pomagamo tudi pri nespečnosti, nestrpnosti, depresivnosti, hiperaktivnosti in krčih. Uporablja se tudi pri epilepsiji in duševnih boleznih ter težavah v meni. Pomaga pa tudi pri odvajanju od alkohola, kajenja in morfija. Uporabimo jo lahko pri kožnih vnetjih, hemeroidih, ranicah in mozoljih. Podobno kot čaj deluje tudi pasijonkin sok.

POSKUSITE PASIJONKIN SOK

Pasijonko lahko jemo surovo ali pa jo uporabimo v kuhi in peki.

Surovo pasijonko si najlažje privoščimo tako, da jo razpolovimo in meso pojemo z žlico. Peške so užitne in jih lahko pojemo skupaj s sadežem. Lahko pa iz nje iztisnemo tudi sok, ki je v nekaterih deželah tako priljubljen kot je pri nas pomarančni sok.

Pasijonkin sok se pogosto dodaja drugim sadežem, da se poveča aroma, pogosto pa se njen sok uporablja kot sladilo za sokove drugih vrst sadja.

SKUHAJTE MARMELADO IZ PASIJONK

Pasijonko lahko zmešamo tudi z različnimi pijačami, kot sta sadni sok in mineralna voda. Iz marakuj lahko izdelamo celo marakujin liker. Pasijonka se odlično poda v koktejle, saj v Braziliji pasijonka pogosto nadomesti limeto v caipirinhi.

Pasijonka je odlična s sladoledom, jogurtom in sladkimi kremami. Odlična je v sadnih solatah, pitah, tortah in marmeladah. Poda se tudi popečenemu mesu, še posebej piščancu, saj naredi obrok še bolj eksotičen. Pasijonko lahko v pecivu uporabimo tudi namesto rozin.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »