Rezanci Barilla s slanino in gobami
ENERGETSKE BOMBICE – CHIA SEMENA
hidracija, hujšanje, vzdržljivost, imunski sistem, bolezni srca in ožilja, gluten, zdravi lasje in koža, redčenje krvi
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Energetske bombice iz Južne Amerike so uporabljali že Maji in Azteki kot enega glavnih virov hrane. V njihovem času so imela ta čudežna semena večjo vrednost kot zlato, bojevniki pa so jih uporabljali kot svoj glavni vir energije v bitkah
Chia raste pretežno v Mehiki in Latinski Ameriki, danes pa jo največ pridelajo v Avstraliji, Mehiki, Boliviji, Gvatemali, Ekvadorju in Argentini. Pri kupovanju chia semen moramo biti pozorni na to, da so bila pridelana ekološko.
DOLGO PREGANJANA SEMENA PODARJAJO MOČ IN VZDRŽLJIVOST
Chia v majevskem jeziku pomeni moč in vzdržljivost, zato ni naključje, da so jih starodavni vojščaki uporabljali v bitkah. Ta semena so bila eden od glavnih virov prehrane, poleg koruze, fižola in amaranta. Rastlina chia pa zanimivo izhaja iz iste družine kot meta.
Semena so Maji in Azteki uporabljali v medicinske in verske namene, zato so jih španski zavojevalci prepovedali, vendar pa so se ta semena kljub preganjanju na srečo ohranila do danes, ko nas zopet razveseljujejo s svojim bogastvom zdravja in vitalnosti.
NAJBOGATEJŠI VIR OMEGA 3 MAŠČOBNIH KISLIN MED RASTLINAMI
Chia semena so v samem vrhu superživil, ker so nabita z maščobnimi kislinami omega 3 in omega 6, beljakovinami, antioksidanti, vitamini in minerali ter topnimi vlakninami. Chia semena so zaenkrat najbogatejši vir rastlinskih omega 3 maščobnih kislin med poznanimi rastlinami na svetu.
Kot zanimivost lahko povemo, da imajo kar dvakrat več beljakovin kot katerakoli žitarica, trikrat več antioksidantov kot borovnice, petkrat več kalcija kot mleko, dvakrat več kalija kot banana in trikrat več železa kot špinača. Vsebujejo pa tudi kar dvakrat več omega 3 maščobnih kislin kot atlantski losos.
BOGATE Z VSEM, RAZEN GLUTENOM
Ta drobna semena vsebujejo fosfor, kalcij, kalij, magnezij, železo, natrij, cink, mangan in niacin ter vitamine A, B1, B2, B3, B6, B8 in E. Pomembno pa je, da chia semena ne vsebujejo glutena, zato so primerna za ljudi, ki trpijo za celiakijo.
Vsebujejo veliko beljakovin in se lahko uporabljajo tudi za spodbujanje nastajanja sline. V primerjavi z lanenimi semeni, chia semen ni potrebno zdrobiti ali zmleti, saj so lahko prebavljiva.
ZMANJŠUJEJO APETIT IN NAPOLNIJO Z ENERGIJO
Chia semena nase vežejo vodo. Če semena namočimo in jih pojemo, nam pomagajo hidrirati telo, pomagajo pri prebavi in povečajo absorbcijo hranil v črevesju. Dajejo nam daljši občutek sitosti, zmanjšujejo apetit, imajo nizek glikemični indeks in športnikom pomagajo pri regeneraciji in večji vzdržljivosti.
Napolnijo nas z energijo in delujejo protivnetno, predvsem pa naj bi pomagala pri bolečinah v sklepih. Pomagajo tudi pri čiščenju telesa in izboljševanju možganskih funkcij, kot je spomin in koncentracija.
KREPIJO LASE IN VRAČAJO KOŽI SVEŽINO
Semena pomagajo lajšati menstrualne težave, krepijo lase in vračajo naši kožo svežino. Pomagajo tudi krepiti naš imunski sistem, znižujejo visok krvni tlak in holesterol ter preprečujejo nastanek krvnih strdkov.
Hkrati pa pomagajo preprečevati nastanek bolezni srca in ožilja ter rakava obolenja. Uravnavajo krvni sladkor, pomirjajo prebavo in pomagajo pri hujšanju.
REDČIJO KRI
Chia semena sicer naj ne bi povzročala alergičnih reakcij, vendar pa previdnost pri uživanju teh semen ni odveč pri ljudeh, ki so preobčutljivi na gorčična semena.
Pred uživanjem chia semen pa bi se morali s svojim zdravnikov posvetovati tudi tisti, ki jemljejo zdravila za redčenje krvi, saj chia semena redčijo kri.
NE SPREMINJAJO OKUSA JEDI IN NADOMEŠČAJO JAJCA
Semena lahko posipate po raznih okusnih jedeh in solatah. Lahko jih dodajate tudi v izvrstne presne sladice in kruhke, ter krekerje. Ker ta semena ne spremenijo okusa jedi, jih lahko dodate povsod. Bolje je, če jih ne segravate, saj tako ohranijo vse svoje koristne lastnosti.
Dodamo jo lahko v smoothieje, muslije, jogurt ali skuto, juhe ali potresemo po končnih jedeh. Naredite lahko tudi palačinke in namesto jajc uporabite chia semena. Eno jajce lahko nadomestite z eno žlico teh semen.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Hrustljav piščanec iz pečice