Danes so največje pridelovalke papaje Brazilija, Mehika, Jamajka, Kostarika, Gana in Slonokoščena obala. Odlična lastnost papaje je tudi ta, da raste in zori celo leto, zato je v trgovinah na voljo vse leto.
" />

Papaja

sadež moči

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Papajo imenujejo tudi sadež moči, saj uživanje papaje poveča telesno kondicijo in mišično moč ter poživlja celotno telo. Njeno ime izhaja iz karibske besede "apapai". Začeli so jo gojiti v Mehiki, v 16. stoletju pa so jo v širni svet ponesli španski osvajalci. Danes so največje pridelovalke papaje Brazilija, Mehika, Jamajka, Kostarika, Gana in Slonokoščena obala. Odlična lastnost papaje je tudi ta, da raste in zori celo leto, zato je v trgovinah na voljo vse leto.

SLADKA, SOČNA IN ZDRAVA

Papaja je jajčast sadež, podolgovate oblike. Njena lupina je zelo tenka in zeleno rumene ali oranžne barve. Če je papaja zrela, lahko preverimo tako kot pri avokadu – pod pritiskom s prstom se mora nekoliko vdati, lupina pa mora biti že rumenkasta s temnimi pikami ali progami. Takrat je tudi najbolj okusna.

Njeno meso je živo rumeno, oranžno ali rožnato rdeče ter spominja na melono. Je sladka in zelo sočna. Zrela papaja zdrži na sobni temperaturi do štiri dni, v hladilniku pa nekaj dni dlje. Velja si zapomniti, da je pomembno, da papajo čim prej porabimo ali pojemo, ko je narezana.

PRIVOŠČITE SI JO ZA ZDRAVO BARVO LAS

Papaja je poleg tega še izredno bogata s provitaminom A, ki varuje sluznice, izboljšuje vid in celično vitalnost.

V njej je tudi vitamin B5, ki skrbi za celično energijo in zdravo barvo las ter vitamin C, ki skrbi za čvrst imunski sistem ter dobro duševno počutje.

papaja.jpg

ZELO PRIMERNA ZA DIETE IN ZA AKTIVNE ŠPORTNIKE

Papaja vsebuje veliko kalija, ki je zelo pomembno živilo za aktivne športnike. Ima tudi precej kalcija, železa, tiamina, riboflavina in niacina. Primerna je za diete, ker ima malo kalorij, vsebuje pa tudi malo natrija.

Papaja vsebuje encim papain, ki razgrajuje beljakovine v aminokisline. Njeni encimi imajo tudi to posebnost, da lahko uspešno nadomestijo encime, ki jih za razgradnjo beljakovin proizvaja naše telo samo. S tem se izkoristek beljakovin ustrezno poveča, tako da so vse telesne celice bolje preskrbljene. Papaja na ta način poživi celotno telo, poveča telesno kondicijo in mišično moč.

KREPI SRCE, OŽILJE IN IMUNSKI SISTEM

Značilnost papaina je tudi, da sodeluje pri nastajanju prebavnih encimov, izboljšuje beljakovinske razmere v celicah, zdravi bolezni pomanjkanja beljakovin ter krepi srce in ožilje. Vitamini v papaji pa krepijo tudi imunski sistem.

Problem neprebavljenih beljakovin je namreč ta, da razpadajo v črevesju, kar povzroča različne težave, kot so prebavne motnje, alergije in težave s kožo.

ODPRAVITE GUBE Z MASKO IZ PAPAJE

Papaja skrbi tudi za hormone, za večjo spolno slo in življenjsko radost in krepi sluznice. S papajinim mesom, ki ga nanesemo na kožo v obliki maske, si lahko pomagamo zmanjšati videz gub.

Posušne papajine peške se uporabljajo kot začimba, njihov okus je oster in podoben kreši. Uživamo jih lahko v manjših količinah, saj imajo v večji količini odvajalni učinek.

PRI UŽIVANJU PAPAJE PA ZA ALERGIKE PREVIDNOST NI ODVEČ

Papaja je sicer najboljša surova. Olupimo jo in jo razpolovimo, z žlico pa jim izdolbemo peške. Zaradi njenega okusa in ker je tako osvežujoča, jo lahko jemo za zajtrk, kot sladico ali pa kot predjed. Iz nje lahko skuhamo marmelado ali pa jo pripravimo kot prilogo. Privoščimo si jo lahko v solati, jo zmešamo v mlečni napitek, poda pa se tudi k ribjim in mesnim jedem.

Pri uživanju papaje morajo biti pozorni tisti, ki so alergični na lateks, saj papaja vsebuje snov, ki pri takšnih ljudeh sproži alergično reakcijo.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »