Očistite telo težkih kovin s hruškami debeluškami

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Hruške imamo radi, saj so sočne, sladke in imajo le malo sadnih kislin. Malo znano pa je, da hruške delujejo zelo razstrupljevalno. Iz njihove domovine Irana so se razširile po vsem svetu, saj jih gojijo skoraj povsod. Po vsem svetu obstaja kar 1500 različnih sort hrušk, zato bomo brez dvoma našli svojo najljubšo sorto tega čudovitega sadeža, poleg tega pa so v trgovinah na voljo vse leto.

HITRO NASITIJO IN RAZSTRUPLJAJO

Čeprav je znan rek hruška debeluška, kar spodbuja predsodek, da hruške redijo, je pravzaprav resnica ta, da so idealne za diete, saj nas hitro nasitijo in pospešujejo prebavo. Hruške delujejo tudi zelo razstrupljevalno, saj nase vežejo težke kovine, kot so svinec, živo srebro in kadmij in jih odstranjujejo iz telesa.

Poleg tega pa iz telesa odplavljajo tudi nakopičene strupe, ki jih zaužijemo z različnimi prehrambnimi izdelki in konzervansi. Če nas muči zaprtje, so hruške odlična izbira za spopad s to nevšečnostjo. Ker hruške vsebujejo veliko kalija, zelo učinkovito odvajajo vodo iz telesa.

SPODBUJAJO RAST IN NASTAJANJE KRVI

Hruške pa ne le razstrupljajo, temveč tudi spodbujajo rast in nastajanje krvi v kostnem mozgu, saj vsebujejo ogromno folne kisline. Vitamina B8, oziroma folne kisline, kuhana hrane ne vsebuje, saj je zelo občutljiva in se hitro razgrajuje, zato je najbolje, da si privoščimo čim več svežih in surovih hrušk.

Hruške lahko v zmernih količinah uživajo tudi doječe matere, ki potrebujejo veliko tekočine. Privoščijo si jih lahko namesto pomaranč, saj sta oba sadeža dober vir folne kisline, le da hruške ne vsebujejo toliko sadnih kislin.

SKLADIŠČENJA NE MARAJO

Hruške zelo težko shranjujemo, saj niso ravno preveč naklonjene skladiščenju. Na srečo so v trgovinah na voljo vse leto. Preden si jih privoščimo, jih moramo dobro oprati, najprej pod vročo, nato pa še pod hladno vodo, saj so pogosto zaščitene z različnimi snovmi in voski, ki jih ščitijo med skladiščenjem in prevozi.

Ne kupujmo preveč zrelih ali celo poškodovanih hrušk, saj jih ne bomo mogli dobro oprati, poleg tega pa je zelo verjetno, da so njihove dragocene sestavine že oksidirale. Povsem zreli sadeži se zelo hitro pokvarijo, prepoznamo pa jih po tem, da so zelo občutljive na pritisk. Bolje je, če izberemo bolj trde, ne povsem zrele hruške, saj le –te odlično dozorijo pri sobni temperaturi.

NAJBOLJŠE SO SUROVE

Hruške so najboljše sveže in surove, zelo primerne pa so tudi za kompot ali suho sadje. Lepo se podajo k siru, svinjskemu ali puranjemu mesu ter divjačini. Iz njih lahko pripravimo tudi okusne sladice in solate. Hruškino aromo najbolje poudarijo limonina lupina, klinčki, cimetova skorja, ingver in vanilija.

Ker hruškam primanjkuje sadnih kislin, jim za izboljšanje okusa pri kuhanju dodajmo limonin sok ali pa jih celo kuhajmo v vinu. Narezane hruške hitro potemnijo, čemur se lahko izognemo, če jih na kratko potopimo v vodo, ki smo ji dodali limonin sok.

Literatura: Polona Kovič: Alternativna kuhinja

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »