Gratinirani svaljki
Ribez
Bomba vitamina C
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Krepi imunski sistem, pospešuje nastajanje hormonov in presnovo. Pospešuje tudi nastajanje krvi in varuje sluznico. Ribez celice varuje pred prostimi radikali in vsebuje mnoge zdravilne snovi, uporablja pa se tudi pri izdelavi kozmetičnih preparatov. Najbolje, da si ga poleti, ko zori, privoščimo svežega. Uporabljamo ga lahko za pripravo različnih jedi.
RDEČI, ČRNI ALI BELI
Ribez je kot divja rastlina prvotno uspeval v gozdovih srednje in severne Evrope ter v severnih predelih Azije. Gojiti so ga začeli v 17. stoletju v Belgiji ter v severni Franciji, od koder se je razširil tudi drugod po svetu.
Med ribez prištevamo tudi sadne vrste, ki so nastale s križanjem kosmulje in ribeza, kot sta josta in jogranda.
Poznamo rdeči, črni in beli ribez. Rdeči ribez je bolj razširjen, saj je blagega okusa in sijoče barve. Izhaja iz treh evropskih vrst ribeza. Beli ribez je zelo redek in izjemno prefinjenega okusa, nastal pa je kot mutacija rdečega ribeza. Črni ribez, ki je mešanica evropske in azijske vrste ribeza, je bolj trpkega okusa, zato je bolj primeren za želeje, marmelade in sokove.
Ribez si lahko privoščimo od junija do septembra.
PRAVA BOMBA VITAMINA C
Ljudska medicina ceni ribez predvsem kot diuretik, poleg tega pa ugodno vpliva na prebavo, povečuje apetit, čisti kri, pospešuje znojenje in znižuje povišano telesno temperaturo. Ribez vsebuje ogromno vitamina C.
Dnevne potrebe po vitaminu C lahko pokrijemo že s štiridesetimi jagodami ribeza. Poleg tega ribez vsebuje karotine, iz katerih telo tvori vitamin A, vitamin B3, kalij, kalcij, železo in mangan.
Ribez krepi imunski sistem in pospešuje nastajanje hormonov, pospešuje presnovo in nastajanje krvi. Celice varuje pred prostimi radikali in varuje sluznice. Pomirja živčevje in izboljšuje razpoloženje. Spodbuja delovanje srca in mišičja ter pomaga pri ledvičnih obolenjih. Dobro tudi prečisti telo. Ribez pa naj le v manjših količinah uživajo tisti, ki jih pogosto peče zgaga.
POSKUSITE RIBEZOVO MARMELADO ALI LIKER
Ribeza ne smemo skladiščiti dolgo, temveč ga moramo po nakupu čim prej pojesti ali predelati. Jagode operemo, potrgamo s tankih pecljev in nato po okusu pripravimo.
Iz ribeza lahko kuhamo marmelade, odličen pa je tudi v pitah in omakah ter kot nadev za peciva, torte in zavitke. Ribezovo marmelado cenijo predvsem pravi sladokusci, ki si jo privoščijo kot namaz na kruhu, dodatek divjačinskim jedem, štrukljem ali carskem pražencu. Iz ribeza lahko pripravimo tudi ribezovo vino in liker.
POŽIVITE PRESNOVO S ČAJEM IZ RIBEZOVIH LISTOV
Čaj iz ribezovih listov poživi presnovo in prebavo, krepi odpornost in deluje poživljajoče na počutje. Štiri žlice drobno narezanih svežih ali zdrobljenih suhih listov zavremo v litru vode ter uživamo po eno skodelico zjutraj na tešče in pol ure pred večerjo.
ODŽENITE NESPEČNOST Z RIBEZOVIM LIKERJEM
Požirek ribezovega likerja pred počitkom naj bi odpravljal nespečnost. Ribezov liker naredimo tako, da zrele jagode stlačimo in dodamo liste poprove mete ter zalijemo z žganjem. Vse skupaj postavimo za osem dni na sonce, nato odcedimo in dodamo nekaj praženega sladkorja ter spravimo v steklenice.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Kruhove kroglice