Fokača s paradižnikom in timijanom
Marelice
Prvi sadež poletja
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Marelice izvirajo iz Kitajske, v Evropo jih je, tako kot breskve, prinesel Aleksander Veliki. Kitajci so marelice gojili že približno pred štirimi tisočletji, poleg toplega podnebja pa uspevajo v pokrajinah s subtropskim in zmerno toplim podnebjem. Danes največ marelic pridelajo v Avstriji, Španiji, Italiji, Franciji, Madžarski, Grčiji, Kaliforniji in Južni Afriki.
OSVEŽUJEJO IN POMIRJAJO
Marelice spadajo v družino koščičastega sadja in imajo žametasto lupino. Meso sadeža je sočno, rahlo kiselkasto in izredno prijetnega okusa. Marelice so eden prvih sadežev poletja, ki s svojim okusom in aromo osvežujejo in pomirjajo.
Marelice vsebujejo od vseh vrst sadja največ karotina, ki je predstopnja vitamina A. Dnevne potrebe po karotinu pokrijemo z že samo šestimi marelicami. Karotin je potreben za dober vid, delovanje presnove ter za zdravo in napeto kožo. Vitamin A oziroma retinol pospešuje sposobnost obnavljanja celic, kar še posebej hitro lahko opazimo na koži in sluznicah.
Marelice vsebujejo tudi veliko vitaminov B1, B2 in B3 (niacina) ter vitamina C, kalija, kalcija, fosforja in železa. Niacin zmanjšuje nevarnost srčnega infarkta in preprečuje, da bi v krvni obtok prišlo preveč maščobnih kislin. Bogate pa so tudi s sadnimi kislinami, predvsem jabolčno in citronsko kislino ter z bakrom, kobaltom in borom.
POMLAJUJEJO IN VARUJEJO
Marelice imajo poleg pomlajevalnega učinka na kožo in sluznice in varovalnega učinka na srce in ožilje tudi preventivni učinek na same celice, saj jim vitamin A preprečuje nenadzorovano rast. Podoben učinek imajo tudi suhe marelice, kajti vitamin A in karotin nista občutljiva na svetlobo in vročino, zato tudi pripravljene sladice in jedi iz marelic ohranijo precej dragocenih učinkovin. Vendar pa marelice vedno poskusimo dopolniti z živili, ki vsebujejo nekaj maščob (polnomastno mleko, skuta, maslo, lešnik, orehi,…), saj je vitamin A topen samo v maščobah.
Pri nakupu suhih marelic je bolje, da izberemo marelice temnejše barve, saj le- te niso žveplane.
Marelice in njena jedrca vsebujejo tudi vitamin B17 (laetril ali amigdalin), ki se, če ima ob sebi dovolj encimov, sprosti ob rakavi celici in jo ubije. Marelice zmanjšujejo tudi tveganje za bolezni srca in ožilja ter vplivajo na normalizacijo krvnega sladkorja.
IZJEMNO CENJENE V ARABSKI KUHINJI
Marelice zelo cenijo Arabci, ki jih uporabljajo v jedeh iz ovčjega mesa, kus kusih, sadnih solatah ... Veliko pa jih pojejo svežih in posušenih. Zaradi vedno večje popularnosti arabske kuhinje marelice tudi v Evropi vse pogosteje dodajamo mesnim jedem.
Uživanje marelic pa se odsvetuje nosečnicam.
Marelice so zaradi intenzivnih kislin zelo primerne za kuhanje marmelade, podajo pa se tudi k divjačini, piščancu ali jedem s curryjem. Odlične so v kompotu in v sladicah.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Mandljeva juha ajoblanco