Pečena prosena kaša s suhim sadjem in skuto
Borovnice - čudež gozdov
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Borovnice izvirajo iz Severne Amerike. Največje pridelovalke borovnic so nasadi v Severni Ameriki, Španiji, Franciji, Nemčiji in Avstriji.
RAZSTRUPLJAJO IN OBNAVLJAJO
Borovnice vsebujejo vitamina C in E, več različnih vrst rastlinskih in drugih hranilnih snovi, polifenole (antocian, elagična kislina, kvercetin, katehini), salicilno kislino, karotine, prehransko vlaknino, folate, kalij, mangan, magnezij, železo, riboflavin, niacin, fitoestrogene in malo kalorij. Borovnice vsebujejo dobrih 5 % sladkorjev in pektin.
Borovnice izjemno zdravilno vplivajo na želodčno in črevesno sluznico, saj njihova visoka vsebnost karotinov, vitamina C in čreslovin telesne sluznice ne samo ščiti, ampak tudi pospešuje njihovo obnavljanje. Taninska kislina v borovnicah uspešno odpravlja črevesna vnetja, medtem ko elagična kislina spodbuja izločanje razstrupljevalnih encimov iz črevesne stene in je hkrati tudi učinkovito varovalno sredstvo samih črevesnih celic.
IZRAZITO VAROVALNO ŽIVILO ZA SRCE IN OŽILJE
Z uživanjem borovnic lahko preprečujemo, da bi kri vsebovala prevelike količine holesterola. Tako borovnice predstavljajo izrazito varovalno živilo za srce in ožilje, saj zavirajo strjevanje krvi in nastajanje krvnih strdkov. Poleg izrednih zdravilnih učinkov in učinkov proti staranju (Alzheimerjeva bolezen in demenca) zmanjšujejo tudi tveganje za nastanek raka.
Borovnice vsebujejo toliko antioksidantov, kolikor jih vsebuje petkratna količina korenja, jabolk, brokolija ali bučk.
Borovnice blažijo vnetja. Z njihovo pomočjo lahko izboljšamo koordinacijo, ravnotežje, koristne so celo pri multipli sklerozi. Blagodejno vplivajo tudi na kožo, saj jo ohranjajo zdravo in zmanjšujejo starostne kolobarje in gubice okoli oči.
SKRIVNOST BOROVNIC JE V ANTOCIANINu
Magična moč borovnic je skrita v antocianinu iz družine flavonoidov, ki ga je največ v njihovi povrhnjici. Divje borovnice namreč vsebujejo najmanj pet različnih vrst antocianina. Le – ti omogočajo borovnicam, da delujejo kot močni antioksidanti, hkrati pa blažijo vnetja. Spodbujajo nastanek kakovostnega kolagena, ki je sestavni del tkiv, hkrati pa spodbujajo tudi širjenje krvnih žil in podobno kot aspirin zavirajo strjevanje krvi in nastanek krvnih strdkov.
V zadnjem času se mnoge raziskave osredotočajo na moč antioksidantov in nekaterih vrst flavonoidov v borovnicah, saj prva spoznanja kažejo, da borovnice zavirajo številne degenerativne bolezni, povezane s staranjem možganov.
BOROVNICE V BOJU PROTI RAKU
Borovnice vsebujejo tudi elagično kislino, ki je prav tako antioksidant. Ta kislina ovira nastajanje tistih reakcij v metabolizmu, ki povzročajo raka, zato imajo ljudje, ki uživajo sadje z veliko elagične kisline, trikrat manj možnosti za nastanek raka kot tisti, ki uživajo malo ali nič elagične kisline.
POMAGAJO TUDI PRI ZAPRTJU
Ker borovnice vsebujejo tudi pektin, nam lahko pomagajo pri zaprtju in diareji. Blagodejne so tudi pri napenjanju in delujejo antibakterijsko.
Iz borovnic lahko pripravimo okusne shake, marmelade, nadeve za palačinke, torte, kolače in narastke ali pa jih globoko zamrznemo.
Borovnice so priporočljive za ostrejši vid in čiščenje sečnih poti, skrbijo pa tudi za zdrava prebavila, saj preprečujejo razvoj škodljivih mikroorganizmov v debelem črevesu.
PRIVOŠČITE SI JIH NA STO IN EN NAČIN
Borovnice lahko uživamo samostojno ali skupaj z drugimi vrstami sadja, zelenjave, žitaric, mlečnih izdelkov.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Kakijeva nevesta