Polžki s krompirjem, ohrovtom in sirom
Težave z ledvicami preženite s perujskim volčjim jabolkom
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Danes razmeroma še nepoznan eksotični sadež, ki ga poznamo pod mnogimi imeni, ima v Sloveniji pestro zgodovino, saj so ga nekdaj gojili v Prekmurju in Prlekiji.
Fizalis, volčje jabolko, perujsko volčje jabolko, andska jagoda je le nekaj imen, pod katerimi se skriva ta nenavadni sadež, ki ga poznamo pod latinskim imenom Physalis peruviana. Njegovi v pergamentasto srajčko oviti rumeni plodovi zelo spominjajo na oranžne lampijončke, ki krasijo mnoge naše vrtove. To pa ni naključje, saj je perujsko volčje jabolko sorodnik naše okrasne vrste navadnega volčjega jabolka (Physalis alkekengi), ki mu po domače rečemo lampijončki.
Volčje jabolko je znano tudi pod nekaterimi drugimi imeni, kot so: kapska kosmulja, Physalis, perujska češnja, kitajska laterna in zemeljska češnja.
RAZŠIRJEN PO VSEM SVETU
Perujsko volčje jabolko sicer izvira iz Južne Amerike, za širšo prodajo pa so ga v 19. stoletju najprej začeli pridelovati v Južni Afriki, od koder se je razširil na tržnice velikih mest v Evropi. V naravi raste na visokih tropskih planotah Kolumbije, Čila, Ekvadorja in Peruja.
DRUŽINSKI ČLAN KROMPIRJA IN PARADIŽNIKA
Danes perujsko volčje jabolko največ gojijo v Egiptu, Indiji, Avstraliji, Novi Zelandiji in na Kitajskem. Največje pridelovalke tega okusnega sadeža pa so Brazilija, Venezuela in Čile. Uspeva tudi v zmernem podnebju, saj so ga nekoč gojili tudi v Prekmurju in Prlekiji, kjer so posušene plodove imenovali kar prekmurske rozine.
Perujsko volčje jabolko spada v družino razhudnikov, kamor poleg njega spadajo krompir, jajčevci in paradižnik. Fizalis je trajnica, ki v višino zraste do enega metra. Listi in stebla so puhasto dlakavi, rumeni cvetovi pa so nekoliko večji kot pri navadnem volčjem jabolku. Cveti od julija do oktobra. Cvetna čaša je zelena in postane pergamentasto prozorna, ko dozori. Zaščiten v cvetni čaši se razvije svetleč se rumen plod, v katerem je veliko semen in ki je tudi edini užitni del te rastline. Sadež, ki spominja na frnikolo, ima premer okoli dva centimetra.
Z VITAMINOM A BOGAT BOREC PROTI PREHLADU IN VIROZAM
Perujsko volčje jabolko je pomemben vir vitaminov in fosforja, s katerim si lahko pomagamo izboljšati počutje in se boriti proti prehladom in virozam. Sveži sadeži so bogati z vitaminom A, vitamini iz skupine B, vitaminom C in fosforjem, zato si z njimi lahko pomagamo tudi pri spomladanski utrujenosti in pomanjkanju vitaminov. Pomagajo pa tudi pri zdravljenju težav z ledvicami in mehurjem.
V krajih, kjer je perujsko volčje jabolko doma, njegov sok, ki ga iztisnejo iz listov, uporabljajo za boj proti črevesnim zajedavcem in proti napenjanju. Cela rastlina in plodovi tudi rahlo odvajajo vodo iz telesa, vendar pa z njegovim uživanjem ne smemo pretiravati.
NADOMESTEK ZA ROZINE
Zreli plodovi imajo zelo intenzivno aromo. Njihov okus je grenek, sladek in kisel ter spominja na jagode, ananas in paradižnik.
Sveže plodove lahko uživamo samostojno, okusni pa so tudi v sadnih in zelenjavnih solatah. Ta zanimivi sadež se namreč zelo ujema tudi z avokadom. Lahko jih dodamo pikantnim jedem ali iz njih skuhamo omake eksotičnega okusa. Iz njih lahko pripravimo različne marmelade, kompote in sladice. Sušeni plodovi so nadomestek za rozine, vendar niso tako sladki.
POZORNOST PRI NAKUPU IN UŽIVANJU NI ODVEČ
Sadež naj bo ob nakupu suh.
V prodaji so vedno dovolj zreli sadeži, če pa jih doma naberemo sami, morajo biti lampijončki že povsem posušeni in papirnatega videza. Poudariti je potrebno, da je perujsko volčje jabolko, ki je na voljo v prodaji, vendarle okusnejše od navadnega volčjega jabolka, ki ga najdemo doma na vrtu in da navadnega vendarle ni priporočljivo uživati v velikih količinah.
Volčje jabolko mora biti povsem zrelo, ker drugače vsebuje alkaloide, ki nam lahko povzročajo prebavne motnje.
Volčja jabolka lahko nekaj dni hranimo v hladilniku, lahko pa jih tudi zmrznemo. Užitne so tudi pečke.
Zakaj si ne bi privoščili sadni koktajl z volčjimi jabolki?
Za 4 osebe potrebujemo:
- 30 dag plodov volčjega jabolka
- 10 dag sladkorja v prahu
- 0,5 dl konjaka
- 25 dag svežega ananasa
- 25 dag belega grozdja
- polovico melone
- 1 banano
- sveže stisnjen sok pol limone
- metine lističe za okras
Ananas olupite in narežite na koščke, dodajte razpolovljeno grozdje in narezano banano. Polovici melone odstranite semena in jo narežite. Vse sadje pokapajte z limoninim sokom in premešajte. Volčja jabolka skupaj s sladkorjem in konjakom zmešajte v preliv ter z njim prelijte sadje. Posladek postrezite v koktajl kozarcih.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Prekonočni ovseni kosmiči z banano in arašidi