Kivi - zakladnica vitaminov s Kitajske

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Kivi je v zimskih dneh in v začetku pomladi, ko smo izčrpani, pravi balzam za naše telo. Zakladnica vitaminov in mineralov v kiviju pomaga preprečevati veliko bolezni, med njimi bolezni srca in ožilja ter bolezni dihal. Kivi pa je tudi odličen lepotilni pripomoček.

Kivi je dobil svoje ime po novozelandski avtohtoni ptici kivi, saj naj bi njegova rjava dlakava lupina spominjala na perje te živali, vendar ta na prvi pogled precej neugleden sadež pravzaprav izvira iz Kitajske. Po vsem svetu se je razširil v 20. stoletju in takoj navdušil kot sadež mladosti in vitalnosti. Kivi se je prvotno sicer imenoval kitajska kosmulja, a so ga nato preimenovali v kivi.

Kivi v sebi skriva okusno svetlo zeleno ali zlato meso s črnimi, užitnimi semeni. Po okusu ga lahko primerjamo z mešanico kosmulje, melone in jagod.

prava vitaminska bomba

Kivi vsebuje kar enkrat več vitamina C kot pomaranča, količina tega vitamina pa je tako visoka, da naj bi že en sam sadež pokril dnevno potrebo telesa po vitaminu C. Kivi vsebuje več vlaknin kot jabolka in več kalija kot banane. Poleg vitamina C vsebuje še vitamina A in E ter kalij. Vsebuje tudi veliko magnezija, ki v kombinaciji z vitaminom C spodbuja delovanje mišic, predvsem srčne.

V kiviju najdemo tudi encim aktinidina, ki razkraja beljakovine in povzroči sesirjenje mlečnih izdelkov, zato moramo biti pri uporabi sadeža v prehrani previdni, saj pri preobčutljivih ljudeh povzroča alergijo. Na kivi so alergični predvsem ljudje, ki so alergični tudi na lateks, ananas in papajo.

naravni aspirin

Unikatna kombinacija vitaminov in mineralov v kiviju pomaga preprečevati veliko bolezni, med njimi bolezni srca in ožilja ter dihal. Kivi vsebuje tudi snovi, ki pomagajo redčiti kri, zato zmanjšuje možnost nastanka krvnih strdkov, znižuje holesterol in uravnava krvni pritisk. Ker pomaga celicam, da se hitreje obnavljajo, ga v tradicionalni kitajski medicini uporabljajo za pospeševanje celjenja ran.

Kivi poleg tega tudi krepi imunski sistem, utrjuje ožilje in vezno tkivo. Varuje pred okužbami, pospešuje presnovo, vpliva na hitrejšo rast kosti, spodbuja delovanje mišic in pomaga pri boleznih dlesni. Antioksidanti v kiviju varujejo oči pred ultravijoličnim sevanjem in skrbijo za njihovo vitalnost. Kivi priporočajo tudi ženskam v rodni dobi, saj pomaga pri absorbciji železa v telesu. Priporoča pa se tudi pri napihnjenosti in bolečem iztrebljanju.

Kivi priporočajo zlasti ljudem, ki trpijo zaradi zaprtja, in ljudem, ki jemljejo določena zdravila. Kivi zaradi njegovih pozitivnih učinkov na telo pogosto predpisujejo k dietam bolnikov, ki zbolijo za rakom ali srčnimi obolenji.

kivi_01

vsaj en kivi na dan prežene zdravnika stran

V sezoni je priporočljivo pojesti do dva sadeža na dan, če pa želite kar najbolje izkoristiti njegove pozitivne učinke, pustite, da malo dozori, preden ga pojeste, saj bolj zrel kivi vsebuje tudi več antioksidantov.

Pri kupovanju kivija moramo biti pozorni na to, da je sadež ob dotiku še čvrst, saj so takšni najbolj okusni. Kivi je pravzaprav tudi zelo čist sadež, saj ne potrebuje kemične zaščite niti pri pridelavi niti pri skladiščenju in prevozu.

kivi v kuhinji

Kivija sicer največ pojemo surovega, lahko ga uporabimo tudi v sadnih solatah, kot prilogo k sladicam, solatam, sirom ali pa iz njega skuhamo marmelado in kompot. Iz kivija lahko pripravimo tudi sok ali liker.

Kivi lahko jedem, ki vsebujejo smetano ali mlečne izdelke, dodamo šele čisto na koncu, saj se mlečni izdelki sicer sesirijo. Prav tako kivija tudi ne smemo nikoli mešati z želatino, saj se ta zaradi encima aktinidina ne strdi. Podobno se zgodi tudi na primer pri ananasu.

Poleg kivijevega mesa je užiten tudi olupek, ki je bogat vir antioksidantov.

odličen lepotni pripravek

Kivi je odličen tudi kot lepotni pripravek. Iz njega si lahko naredimo masko za obraz ali pa si pripravimo kivijevo kopel.

Kivijeva maska bo našo kožo nahranila in jo naredila gladko ter jo zaščitila pred zunanjimi vplivi. Masko si naredimo tako, da zmečkamo meso kivija in mu dodamo žličko medu. Zmes si nanesemo na obraz in pustimo deset minut, nato speremo. Takšno kivijevo masko lahko našemu obrazu privoščimo tudi do dvakrat tedensko. Če kivijevi maski dodamo banano, nam bo to očistilo kožo in jo razmastilo, če pa ji dodamo še limonin sok, bo naša koža osvežena.

Zelo prijetna je tudi kivijeva kopel, ki deluje celo proti celulitu. Če si želimo privoščiti takšno kopel, potrebujemo kar kilogram kivijev. Kivije stisnemo skozi gazo in sok nakapljamo v kopel. V kopeli uživamo 20 minut, potem pa se dobro speremo z mlačno vodo. Kopel bo pospešila naš krvni obtok, blagodejno vplivala na kožo in pomagala pri našem boju s celulitom.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »