Artičoka – Ljubljenka gurmanov in zaščitnica grešnikov

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Čeprav zadnje čase niso deležne kake posebne pozornosti kot zdravilna hrana, so jih že Egipčani uporabljali za zdravljenje različnih težav, vključno z boleznimi srca, saj je v artičokah več snovi, ki znižujejo holesterol.

Artičoka (Cynara scolsymus)  sodi med košarice (Asteraceae). Izvira iz Afrike, natančneje iz Etiopije, in je trajna osatasta rastlina z mogočnim, do dva metra visokim steblom, ki je poraščeno z bodičastimi listi. Na vrhu se razvijejo kroglasti, bodičasti cvetni koši, ki jih obiramo. Rastlina cveti modrovijoličasto poleti in jeseni. Artičoka ni uporabna le v zdravilne namene, marveč cvetišča in liste v vsem Sredozemlju cenijo kot delikateso.

Domače artičoke s Primorske so na voljo le spomladi, medtem ko lahko uvožene kupimo vse leto.

VARUHINJA JETER IN PREPREČEVALKA ŽOLČNIH KAMNOV

Artičoke so pravi vir zdravja, saj varujejo jetra in preprečujejo nastajanje žolčnih kamnov. Za tako blagodejno delovanje na jetra, za pospešeno izločanje žolča in zniževanje holesterola v krvi poskrbi dragocena snov cinarin. Artičoke so zato odlično naravno sredstvo za lajšanje težav, povezanih s slabim izločanjem žolča, kot sta na primer občutek napihnjenosti ali napenjanje po težje prebavljivih jedeh. Artičoke pa so dragocena zelenjava tudi zaradi bogastva vitaminov skupine B in mineralov magnezija in železa, ki v idealni kombinaciji skrbi za naše boljše razpoloženje. Vsebujejo tudi vitamina C in K, betakaroten, kalcij, folno kislino, kalij, fosfor in natrij. Priporočajo jih tudi pri poapnenju žil, za odvajanje seča, blaženje jetrnih in ledvičnih motenj, pri astmi, revmatizmu in kožnih izpuščajih. Učinkovito zmanjšujejo holesterol in znižujejo sladkor v krvi ter pomagajo pri hitrejšem okrevanju telesa.

artioka

Uživanje artičok se odsvetuje med nosečnostjo in med dojenjem, saj še ni znanstvenih raziskav, ki bi se osredotočale na to ciljno skupino, pri žolčnih kamnih in preobčutljivosti na artičoke.

Kot zdravilo so uporabni sveži ali posušeni pritlični listi in njihovi pripravki, predvsem pa suhi vodni izvlečki. Tudi vloženi srčki artičok, ki jih lahko kupimo v kozarčkih, vsebujejo nezmanjšane količine cinarina, tako da so v terapevtske namene primerne tudi vložene artičoke. Pripravke z artičokami je mogoče kupiti tudi v lekarnah. Iz artičokinih listov lahko pripravimo kopeli, tinkture, namočimo jih v oljčnem olju ali pa pijemo rastlinski sok, ki je zelo grenak, zato ga po kapljicah mešamo z vodo. 

V teh pomladanskih dneh si lahko privoščimo čaj iz artičokinih listov, ki ga pripravimo tako: 1 žličko drobno sesekljanih listov artičoke prelijemo s 150 ml vroče vode, pustimo stati 10 minut in spijemo po eno skodelico pred obroki.

OD SLADOLEDA DO MINEŠTRE – ARTIČOKE SO VSESTRANSKE

Sredica artičok z značilnim, blago trpkim okusom je primerna za pripravo zelo različnih jedi, od minešter in omak, ki jih postrežemo k njokom in testeninam, do prilog k mesu. Artičoke lahko vlagamo v kis, zamrznemo, pečemo, kuhamo, cvremo in polnimo z različnimi nadevi. Uporabimo jo lahko tudi v juhah, medtem ko mlade artičoke lahko jemo surove. Kuharski mojstri artičoke uporabljajo celo za pripravo sladoleda. Okus ni značilno sladoledni, saj je manj sladek, vseeno pa odlično kremast in nekoliko spominja na lešnike. 

Priprava artičok ni zahtevna. Ker dragocene učinkovine artičok najdemo le v užitnih odebeljenih delih listov koška in v mesnatem cvetišču, medtem ko ostali deli rastline skoraj ne vsebujejo bioloških učinkovin, lahko liste koškov pred pripravo mirno prirežemo, če so na vrhu preostri. Potem jih nekoliko razpremo in vsak košek speremo pod tekočo vodo. Tako pripravljene koške artičok postavimo pokonci v osoljeno vročo vodo in jih kuhamo v pokriti posodi približno dvajset minut, dokler listov zlahka ne izpulimo s prsti. Jemo jih tako, da s prsti pulimo posamezne liste in spodnji zadebeljeni del postrgamo z zobmi in ustnicami.

Zelo okusne in zdrave so tudi vložene artičoke. Če želimo vložiti artičoke, jih operemo in še ne oluščimo. V vodi jih kuhamo toliko časa, da je pecelj mehak (po tem tudi vemo, da so kuhane), nato pa jih oluščimo oziroma odstranimo trde liste, da ostanejo samo srčki. Te prerežemo in dodamo sol, poper, česen in peteršilj ali druge začimbe. Naložimo jih v kozarec in zalijemo z mešanico oljčnega in rastlinskega olja.

Iz listov artičoke pridobivajo tudi cynar – znano alkoholno pijačo grenkega okusa.

Preprost domač pripravek iz artičok je poleg čaja tudi vino z listi ali koreninami artičok. Dele rastlin narežemo na manjše kose in jih zalijemo z belim vinom, nato pa na hladnem prostoru pustimo, da se okusi prepojijo in v vino izločijo zdravilne snovi. Takšno vino pijemo v manjših količinah pred obroki.

Pa še nekaj praktičnih nasvetov pri nakupu in hranjenju artičok:

  • Pri nakupu artičoke moramo biti pozorni, da so popki zaprti in listi gladki.
  • Narezana artičoka na zraku potemni. Če se želimo temu izogniti, jo damo v mrzlo vodo in jo okisamo z limoninim sokom. V vodi jo pustimo toliko časa, dokler je ne bomo skuhali oziroma porabili.

Literatura:

James a. Duke: Zelena lekarna

Polona Kovič: Alternativna kuhinja


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »