Z regratom pomahajte spomladanski utrujenosti v slovo

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Eni od prvih znanilcev bližajoče se pomladi so nežni lističi mladega regrata, ki kljub svoji krhkosti v sebi skrivajo pravo zakladnico zdravilnih snovi. Nekateri zeliščarji pravijo, da ima regrat divji značaj zelišč in priznane vrline povrtnin.

Regrat je eno od najboljših zelišč za ohranjanje mladosti in verjetno najbolj znan travniški plevel, ki raste po travnikih in ob poteh po zmerno toplih območjih severne poloble. Nabiramo ga na travnikih in po opuščenih njivah, izogibamo pa se območjem, kjer je v bližini prometna infrastruktura.

OHRANJEVALEC MLADOSTI IN ENERGETSKA BOMBA

Regrat je izredno bogat z vitamini A, B, in D, rudninskimi snovmi, betakaroteni, borom, kalcijem, železom, lecitinom in kalijem. Kot zanimivost lahko omenimo, da regrat vsebuje več vitamina A kot korenje! Vsebuje tudi holin, škrob, beljakovine, eterična olja, vosek in sluz. Regrat nima značilnega vonja in je grenkega okusa. Grenčine so pomembne pri spodbujanju teka, medtem ko vlaknine v regratu skrbijo za boljšo prebavo. V ljudskem zdravilstvu je regrat zelo cenjeno zdravilo za jetra, saj ga že stoletja uporabljajo kot zdravilo proti zlatenici, listi in cvetovi pa so tisti, ki so izjemno bogati z lecitinom - snovjo, ki ohranja zdrava jetra. Regrat je odličen diuretik, saj pospešuje izločanje seča, spodbuja delovanje jeter, pomaga pri sladkorni bolezni, celulitu, kožnih boleznih, protinu in revmi. Njegova prečiščevalna sposobnost je zelo močna, saj v želodcu pospešuje izločanje sokov, ki so ključni za prebavo beljakovin. Regratovi pripravki tako pospešijo izločanje želodčnih in črevesnih žlez, jeter, žolčnika ter trebušne slinavke. Svež regrat krepi organizem in nam daje energijo, olajšuje presnovo ter pomaga pri čiščenju krvi.

regrat

Pri regratu uporabimo vse – od listov do korenine. V vseh delih rastline je lepljiv užiten mlečni sok z zdravilnimi učinki, najbolj uporabna in zdravilna pa je korenina. Liste nabiramo pred cvetenjem, cvetne koške pa med njim. Korenino lahko izkopljemo bodisi pred cvetenjem, bodisi jeseni, pri njenem izkopavanju pa moramo biti zelo pozorni na to, da je ne poškodujemo, saj pri tem izteče mleček, s tem pa se zmanjša njegov zdravilni učinek. 

Še posebej je za naše telo blagodejen sveže stisnjen sok iz korenin, saj pospeši potenje, delovanje jeter, ledvic in žolčnika. Liste in korenine lahko tudi posušimo in zdrobimo ter skuhamo čaj, ki je odličen za čiščenje krvi, spodbuja presnovo in delovanje izločil ter tako pospešuje izločanje odvečnih snovi iz telesa. Če si želimo skuhati čaj iz regratovih cvetov, potem pet cvetov prelijemo s čajno skodelico vrele vode. Pokrijemo in pustimo stati 10 minut ter pijemo po potrebi, saj je napitek primeren za razkisanje telesa. Svež sok naredimo iz treh pesti svežih listov, ki jih prelijemo s kozarcem vode in temeljito zmeljemo v mešalniku, nato pa odcedimo in shranimo v hladilnik. Uživamo trikrat na dan po eno jedilno žlico soka.

Nepogrešljiv na naši mizi

Regrat se odlično obnese tudi v kulinariki. Sveže regratove liste uporabljamo v solatah in juhah, iz cvetov pa pripravimo okusen regratov med.

Regratov med pripravimo tako, da dve manjši košarici regratovih cvetov namočimo v dveh litrih vode in počasi segrevamo do vretja. Ko voda zavre, lonec odstavimo in ga pustimo stati čez noč. Naslednji dan sok odcedimo ter vanj vmešamo dva kilograma sladkorja in sok dveh limon. Odkrit lonec postavimo na najmanjši ogenj in pol ure počasi kuhamo. Med ne sme biti preveč tekoč, saj bi se utegnil skisati, in ne preveč gost, ker bi čez čas kristaliziral. Nalijemo ga v steklene kozarčke ter hranimo v hladnem in temnem prostoru.

Mlade regratove liste lahko dušite za prilogo k drugim jedem in si liste pripravite kot špinačo, saj so okusni kljub temu, da so grenki. Korenino lahko očiščeno dodate v kozarec k vloženi zelenjavi, če pa korenine spražite, lahko iz njih in njihovih izvlečkov naredite kavni nadomestek. Zelo priljubljen pa je tudi regratov sirup. Z regratom pripravljamo rižote, narastke in omlete, dodajamo ga zeliščnim omakam, lahko pripravimo tudi regratov pesto.

Za regratov pesto potrebujemo:

  • 6 dag očiščenega regrata
  • Sol
  • Strok česna
  • 2 žlici pinjol
  • 4 dag parmezana
  • 20 g trdega ovčjega sira
  • 10 žlic hladno stisnjenega olivnega olja

6 dag regrata skrbno očistimo in ga stresemo v možnar, dodamo ščepec soli, ga temeljito stremo in zmes stresemo v manjši kotliček. Nato v možnarju stremo strok česna in posebej še dve žlici pinjol. Oboje vmešamo k regratu, kamor dodamo še 4 dag drobno nastrganega parmezana in 20 g nastrganega trdega ovčjega sira. Med nenehnim mešanjem prilijemo deset žlic hladno stisnjenega olivnega olja, da dobimo gladko kremasto omako.

 

Literatura:

James A. Duke: Zelena lekarna

Maurice Messegue: Narava ima vselej prav

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »