Bučni mufini s kremastim nadevom
Ne pozabite na vitamin B
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Dobro preskrbo z vitaminom B običajno zagotavlja polnovredna hrana, torej polnozrnati izdelki, zelenjava in sadje. Pri presnovi v živčevju imajo vitamini B pomembno vlogo pri prenosu živčnih dražljajev. Ta skupina uravnava razpoloženje in umsko sposobnost, poleg tega pa vitamini B pomembno vplivajo na rast in obnovo celic.
Vitamin B1 je prava hrana za možgane, živce in sive celice, prav tako pa povezuje možgane z mišicami. Poleg tega vitamin B1 povečuje zmogljivost spomina, pomnjenja in izboljša razpoloženje. Vitamin tudi spodbuja zdrav apetit in pomaga pri prebavi, hkrati pa pomaga pri premagovanju potovalne slabosti v avtomobilu, letalu ali na morju. Žrtve pomanjkanja vitamina B1 so predvsem otroci, ki pojedo veliko sladkarij in hitre prehrane. Značilni znaki pomanjkanja vitamina B1 pri otrocih (kot tudi pri odraslih) segajo od motnje koncentracije, težav pri učenju, motenj spanca, vse do razdražljivosti, zato je pomembno, da vaš jedilnik bogati vitamin B.
Že za zajtrk si privoščite müsli in s tem omogočite možganom, da bo njihov štart v nov dan lahko optimalen, saj se z uživanjem mislija lahko poveča zmogljivost možganov, poveča sposobnost učenja in koncentracije. Zajtrk z ovsenimi in pšeničnimi kosmiči, malo pivskega kvasa, pšeničnimi kalčki ter banano je mešanica z največ vitamina B1 in holina ter prava hrana za možgane.
Sicer pa vitamin B1 najdemo še v polnozrnatih izdelkih – rižu, ovsu, pšenici, izmed sadja pa je z vitaminom B1 najbogatejša banana.
ZA MOČNE NOHTE IN SIJOČE LASE
Vitamin B2 daje moč za vsak dan, saj sodeluje pri vseh fazah nastajanja energije v celicah. Glavne naloge vitamina B2 so sodelovanje pri presnovi ogljikovih hidratov, pomemben je za pridobivanje energije v celicah, pretvori vitamin B6 v njegovo aktivno obliko, vzdržuje zaščitni sloj, ki obdaja živce in izboljša zaščito pred prostimi radikali. Vitamin B2 spodbuja rast in blagodejno vpliva na kožo, lase in nohte; lajša utrujenost oči, lahko lajša težave pri vnetjih ustne votline, ustnic in jezika. Preskrbo z vitaminom B2 običajno zagotavljajo predvsem mleko in mlečni izdelki, jetra, zelenolistnata zelenjava, ribe in ledvičke.
KAKO DO TRDNEGA SPANCA?
Uravnovešenost in notranji mir sta pogosto tudi stvar vitaminov, in sicer v veliki meri vitamina B3 ali vitamina za dušo. Vitamin B3 sodeluje pri presnovi energije, nastajanju vitaminov in maščob pri celični delitvi in je pomemben za popravila dedne mase. Vitamin B3 tudi blagodejno vpliva na spanec in če vas muči nespečnost, je lahko eden od razlogov tudi v pomanjkanju omenjenega vitamina. Priljubljen recept, ki se prenaša iz roda v rok in ki pomaga proti nespečnosti je, da si pred spanjem privoščite kozarec toplega mleka z medom. Če vam mleko ne ustreza najbolje, pa zaužite banano.
Vitamin B6 je ključen za tvorbo in predelavo beljakovin, tvori hitro obnavljajoče se celice, kot so celice kože, sluznic, želodca, črevesja, rdečih krvničk in jetrne celice. Nadzoruje količino vode v organizmu, tvori imunski sistem in razgrajuje homocistein – beljakovino, ki povzroči desetino srčnih kapi. Pomanjkanje vitamina B6 se v presnovi pokaže kot hudo pomanjkanje beljakovin. Na zadostno količino zaužitega vitamin B6 morajo biti pozorne predvsem ženske, saj lajša simptome PMS, lahko blaži težave med nosečnostjo, deluje na močne kosti, zlasti pri ženskah v menopavzi. Prav tako pa morajo za zadostno količino vitamina B6 poskrbeti tudi ženske, ki jemljejo kontracepcijske tablete. Vitamin B6 lahko najdete v mesu, perutnini, ribah, pšeničnih otrobih, pšeničnih kalčkih, jetrih, ledvičkah, dinji, mleku in zelju.
NE SPREGLEJTE BLAGODEJNIH UČINKOV VITAMINA B5 IN B8
Vitamin B5 je pomemben predvsem za diabetike, osebe, ki spijejo veliko alkohola in ženske, ki jemljejo kontracepcijske tablete in igra pomembno vlogo pri presnovi energije v vseh tkivih, sodeluje pri razgradnji in pretvorbi maščob, sodeluje pri nastajanju vitamina D, pomemben je pri rasti in pigmentaciji las ter presnovi kožnih celic. Vitamin B8 (biotin) pa priporočajo predvsem bolnikom, ki imajo glivice in napačne kulture bakterij v črevesju, kar je lahko posledica daljšega jemanja antibiotikov; bolnikom, ki jemljejo zdravila proti epilepsiji; nosečnicam; dojenčkom in diabetikom. Nahaja se v govejih jetrih, mleku, jajčnih rumenjakih, neglaziranem rižu, oreških, sadju in predvsem v pivskem kvasu. Biotin, lahko ga imenujemo tudi vitamin H, je ključen za lepo kožo, nohte, lase in mišično moč.
V BOJ PROTI SLABOKRVNOSTI
Vitamin B9 (ali folat) se nahaja predvsem v zeleni listnati zelenjavi (solata, špinača, blitva, …) redkeje pa v sadju. Posledice pomanjkanja vitamina B9 so lahko zelo neprijetne in lahko povzročijo splav, razvojne napake pri dojenčkih, srčno kap, utrujenost in depresijo, pri starejših pa slabokrvnost in večjo dovzetnost za okužbe.
Za konec omenimo še vitamin B12. Ključni simptomi pomanjkanja vitamina B12 so slabokrvnost, oslabljen imunski sistem, motnje v živčevju in psihične težave. Pomanjkanje vitamina B12 se stopnjuje predvsem v starosti, zato strokovnjaki priporočajo uživanje rakcev, ostrig, klapavic, zrezkov, kamemberja, jajc, skute in kefirja.
VIRA:
Earl Mindell, Otroška vitaminska biblija, Založba Mladinska knjiga, 2000
Ulrich Strunz, Andreas Jopp, Vitaminska revolucija, Založba Mladinska knjiga, 2007
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Mini čokoladni hlebčki