Grški pita kruh
Z vitaminom A do boljšega vida
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Vitamin za oči, kot imenujemo tudi vitamin A, je svojo pomembnost dokazal že davno v zgodovini. Sumerski zdravniki so ga predpisovali pri težavah z vidom v obliki korenja in zelenih rastlin, Egipčani so proti nočni slepoti priporočali uživanje živalskih jeter. Tudi Hipokrat je oči zdravil z jetri, vloženimi v medu.
Poznamo dve obliki vitamina A – retinol, ki ga dobimo v hrani živalskega izvora (npr. jetra, neposneto mleko, maslo, sir, jajčni rumenjak) in beta karoten, ki ga dobimo v hrani rastlinskega in živalskega izvora (zelenolistna zelenjava, bučke, dinja, korenje, obogatena margarina, …).
Vitamin A je tako nepogrešljiv pri boljšem prepoznavanju barv in za ostrejši vid ob somraku. Zadostna količina vitamina A tako omogoča razlikovanje med svetlim in temnim ter nočni vid.
Če morda dvomite, če ste zaužili dovolj vitamina A, naredite preprost preizkus. Ko se boste naslednjič ponoči vozili z avtom in vam bo nasproti pripeljalo vozilo, bodite pozorni na vaš vid. Če ob pogledu na sij žarometov ne boste videli skoraj ničesar, potem je to opozorilo, da vam lahko primanjkuje vitamina A. Pomanjkanje vitamina A lahko povzroči motnje vida in v najhujših primerih tudi slepoto, pri otrocih pa lahko pomanjkanje vitamina A privede do motenj v razvoju. Vitamin A najdemo tudi v solzni tekočini, ki preprečuje izsušitev očesa. Suhe in rdeče oči vas opozarjajo na morebitno pomanjkanje vitamina A, ki se kopiči v jetrih, zato se pomanjkanje omenjenega vitamina pokaže šele po šestih do dvanajstih mesecih, ko se zaloge v jetrih povsem izčrpajo.
Ena od pomembnih nalog vitamina A je tudi ta, da skrbi za zdrave in neokužene sluznice, npr. pljuča, žrelo, ustno votlino, želodec, črevesje, sečila, jajcevode in spolne organe. Sluznice so namreč tisti del obrambnega sistema, ki varuje pred okužbami in znak pomanjkanja vitamina A so lahko tudi bronhitis s suhim kašljem, suha nosna sluznica. Suho sluznico lahko zdravimo z različnimi kapljicami, je pa res, da lahko ohranimo zdravo sluznico le tako, da zaužijemo zadosti sadja in zelenjave. Vitamin A tudi aktivno sodeluje pri tvorbi spolnih hormonov, učinkuje prosti divji rasti rakavih celic, poveča proizvodnjo celic požiralk in ubijalk, protiteles in drugih imunskih celic. Pomaga tudi pri zdravljenju nepravilega delovanja ščitnice in krepi odpornost proti infekcijam dihal ter pri zdravljenju aken.
Živila, bogata z vitaminom A, ki jih morate obvezno vključiti v svoj jedilnik, so korenje, motovilec, špinača, rdeča paprika, marelice, koruza, melona in breskve. Prav tako so z vitaminom A bogata naslednja živila: maslo, jetrna klobasa, jajca, ribje olje in mleko.
Vitamin A lahko tudi uničuje rakave celice, vendar nikar ne pričakujte, da bi lahko nekaj kapsul vitamina A preprečilo nastanek raka, sploh, če je dedna zasnova že dalj časa poškodovana.
VIRA:
Earl Mindell, Otroška vitaminska biblija, Založba Mladinska knjiga, 2000
Ulrich Strunz, Andreas Jopp, Vitaminska revolucija, Založba Mladinska knjiga, 2007
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Marmorni kolač