Ržen sendvič s kajžarsko klobaso
Deset vsemogočnih zdravilnih zelišč
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Zdravilna zelišča imajo s svojim delovanjem na naše zdravje res čudežno moč, saj delujejo protibakterijsko. Šetraj, kamilica, evkalipt, česen, sivka, žajbelj, materina dušica, klinčki in limona je zaokrožena celota desetih nenadomestljivih in vsemogočnih zelišč.
1. ŠETRAJ: najbolj poznan in razširjen je vrtni šetraj, vendar pa ima gorski šetraj precej močnejši antibiotični učinek. Za zdravilne namene se uporablja cvetoče zelišče, deluje pa kot močno razkužilo, zavira gnilobne procese, spodbuja splošno in duševno počutje ter deluje kot afrodiziak. Pomaga tudi pri celjenju ran in pikih žuželk. Rano ali pik oskrbimo tako, da prizadeto mesto omočimo z mlačnim čajem in nanj kapnemo dve kapljici olja, kar pogosto prepreči oteklino in zmanjša bolečino. Pomaga tudi pri želodčnih in črevesnih težavah, saj lajša napenjanje in krče, zato vam priporočamo, da ga dodate jedem iz fižola, graha, zelja ali leče. Odlično deluje tudi proti driski in je pogosta sestavina številnih likerjev, ki spodbujajo prebavo ali celjenje ran. Pomembno je tudi vedeti, da šetrajevo olje uporabljajte razredčeno, saj draži kožo in sluznico.
Naš namig: pri napenjanju ali driski pripravite čaj iz šetrajakot poparek – 2 žlički seli prelijemo 2,5 dl vode, pustimo stati 10 minut in spijemo. Priporočljivo je, da vsak dan spijete 2 skodelici takšnega čaja.
2. KAMILICA: kamilica blaži vnetje, uničuje bakterije, pomirja, sprošča krče, umirja napenjanje in blaži alergije. Dokazano pa je tudi, da kamilično olje uničuje glivice. Odlično deluje pri vnetju želodčne ali črevesne sluznice, pri driski ali gastritisu, za izpiranje vnetih ust ali grla in pri prehladu. Kamilica blagodejno deluje tudi v obliki obkladkov za rane. Kamilica je izvrstno pomirjevalo, zelo primerno tudi za otroke. Kamilica ureja menstruacijo, vendar pa je ni primerno uporabljati oz. piti v prvih mesecih nosečnosti.
Naš namig: kamilica odlično preprečuje alergije, zato lahko nekaj kapljic kamiličnega in cedrovega olja damo v razpršilec in vdihavamo ponoči in podnevi. Rezultati vas bodo pozitivno presenetili.
3. EVKALIPT: najpomembnješa evkaliptova učinkovina je eterično olje z najmočnejšim antiseptičnim delovanjem. Za zdravilne namene uporabljamo liste iz katerih skuhamo čaj, precej pogosteje pa eterično olje za inhaliranje ali v obliki pripravkov za notranjo uporabo. Evkalipt ugodno vpliva na pljuča, saj razkužuje, zavira nastajanje sluzi, utekočinja gosto sluz in pospešuje njeno odstranjevanje. Lajša kašelj in bronhitis in je odlično sredstvo za preprečevanje katarja, gripe, angine, prehlada in nalezljivih bolezni (npr. ošpice, škrlatica,…). Lahko ga uporabljamo tudi za nižanje temperature, saj prijetno hladi. Z vtiranjem evkaliptovega olja olajšamo revmatične bolečine in nevralgije.
Naš namig: pri začetnem prehladu si pripravite topol kopel, v katero zmešajte pet kapljic evkaliptovega olja, pet kapljic sivkinega olja in malo medu. Kopel vas bo prerodila in vam povrnila moč.
4. ČESEN: česen pomaga proti tifusu, paratifusu, različnim glivicam in virusom. Česen je med znanimi rastlinskimi antibiotiki daleč najbolj učinkovit. Česen, ki ga uživamo surovega ali v obliki soka zelo pomaga proti gripi in proti številnim akutnim in kroničnim želodčnim in črevesnim obolenjem. Odličen je tudi v boju proti bronhitisu. Česen je tudi splošno krepčilo in poživilo, znižuje visok krvni tlak, pospešuje izločanje urina, znižuje previsok holesterol, krepi delovanje želodca in prebavo, širi žile in zavira stjevanje krvi.
Naš namig: česen je odličen naraven antibiotik in kar je najpomembneje, bakterije ne postanejo odporne proti njemu. Privoščite si ga ob solati, si s tem obogatite okus in aredite nekaj za svoje zdravje.
5. SIVKA: sivka deluje kot razkužilo, sprošča krče in pomirja, lajša bolečine, pomirja srce, možgane in vegetativni živčni sistem, spodbuja izločanje žolča in urina, razstruplja, znižuje visok krvni tlak, pospešuje prebavo, celi rane in spodbuja potenje, pomaga pri nemiru, nespečnosti, izčrpanosti in potrtosti. Moč sivke lahko uporabljamo za zunanjo in notranjo rabo, posebno dobro pa učinkuje v pljučih. Pri okužbi dihal je priporočljivo inhaliranje ali vtiranje v kožo. Sivkin čaj ali sivkino olje pa lajšata tudi vnetja kože, opekline in ekceme, včasih pa pomaga tudi pri aknah ali luskavici.
Naš namig: osvežite svoj dom z naravno sivko, kar bo pričaralo prijetno vzdušje in blagodejen učinek na vaša dihala.
6. ŽAJBELJ: je hkrati zdravilno zelišče in začimba, znan po svoji razkužilni moči, pomirja vnetja, uravnava delovanje žlez, spodbuja telesno odpornost, krepi in celi rane. Žajbljev čaj uporabljamo kot krepčilo in sredstvo proti potenju. Je učinkovito sredstvo pri grgranju in spiranju ustnic ter izpiranju nožnice pri belem toku.
Naš namig: pri vnetem grlu vam bo najbolj učinkovito pomagal prav žajbljov čaj, in sicer če ga boste grgrali. Odlično pa deluje tudi proti aftam in razjedam v ustih.
7. MATERINA DUŠICA: uporabljamo predvsem cvetoči zgornji del, deluje pa kot splošno krepčilo in poživilo. Materina dušica deluje na bronhije in pljuča, kot dihalna obolenja in je odlična v boju proti različnim okužbam.
Naš namig: materino dušico lahko uporabite tudi v obliki obkladkov pri celjenju ran. Eno žličko posušenih rastlin prelijte s 2,5 dl vode. Pustute stati nekaj minut, nato pa pripravite obkladke za rano.
8. LIMONA: limona uničuje bakterije, je močno razkužilo in spodbuja dejavnost belih krvničk, poleg tega pa poživlja in osvežuje, znižuje povišano telesno temperaturo in krvni tlak in krepi živčni sistem.
Naš namig: sveže iztisnjen limonin sok vsebuje dragocene lastnosti, deluje antiseptično in diuretično (pospešuje izločanje seča in s tem se hitreje izločajo tudi bakterije), zato si ga privoščite že zjutraj na prazen želodec.
9. ČEBULA: pospešuje izločanje seča, spodbuja prebavo in tek, znižuje raven sladkorja v krvi, pospešuje izkašljevanje, deluje protialergično, protibakterijsko in kot razkužilo. Pomaga tudi pri bronhitisu in astmi ter pri motnjah prebavil, ledvic in mehurja.
Naš namig: uživajte čim več sveže čebule, saj se pri kuhanju ali peki veliko njenih bistvenih sestavin uniči. Če se bojite zadaha, vam tudi za to ponujamo rešitev. Zadah lahko preprečite tako, da pojeste jabolko ali zagrizete dva do tri kavna zrna ali nekaj peteršiljevih listov.
10. KLINČEK (NAGELJNOVA ŽBICA): izvleček klinčkov je močno razkužilno sredstvo in preprečuje okužbe in se uporabljajo največ v zobozdravstvu. Njihovo učinkovto delovanje proti vnetjem pa se uporablja za mazila proti revmi. Klinčki tudi preprečujejo slabost in zgago. Klinčkovo olje je precej močno, zato bodite pri odmerkih zelo previdni.
V svoj jedilnik redno vključite deset vsemogočnih naravnih zdravilnih zelišč. Ublažite lahko marsikatero tegobo, ki vas pesti in s tem izboljšate svoje življenje.
Vir: Wolfgang Möhring, Zdravimo se z naravo, Mladinska knjiga Založba, 1999
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Brownie z marelicami