Medeni užitki za zdravje

zdravje: hrana in zdravje / ostali dogodki, avtor: hlebpet 

Med je pravzaprav svet v malem. Je odličen vir energije ter mineralnih snovi in omogoča boljše izkoriščanje drugih snovi iz hrane.  Med je odlično hranilo, krepčilo in hkrati pomirjevalo, je lepotilo in nepogrešljivo sladilo. Blagodejno vpliva na naše zdravje, saj deluje protivnetno in protimikrobno ter nam pomaga lajšati vsakodnevne tegobe.

Čudežne lastnosti medu

Med je povsem naravno živilo in za človeka predstavlja naraven vir energije, je vir mineralnih snovi in hkrati odlično pomirjevalo. Z žlico medu v kozarcu toplega mleka boste zvečer brez težav zaspali. Med tudi uničuje večino mikroorganizmov in s tem deluje protibakterijsko. Med vam bo koristil pri različnih tegobah in boleznih oz. bolezenskih stanjih. Med vključite v svoj jedilnik, če ste slabokrvni. Gozdni in kostanjev med namreč vsebujeta veliko rudninskih snovi, ki so potrebne za odpravo slabokrvnosti. Pri želodčnih težavah vam bo kombinacija medu in matičnega mleka v veliko pomoč. Zaradi nepravilne in neprimerne prehrane pogosto jemo hrano, ki obremenjuje želodec. Le-ta naj bi hrano predelal oz. jo vsaj pripravil na presnovo, vendar pa zaradi nepravilne prehrane pogosto pride do obolenj želodca. Z medom si boste olajšali marsikatero bolečino, zato le sezite po njem. Črevesna obolenja pogosto povzročijo bakterije in virus, ki ga spremljajo driska in bruhanje. Ob tem izgubimo veliko tekočine, rudninskih snovi in vitaminov, ki jih delno lahko nadomestimo z medenimi napitki. Ob driski je priporočljivo jemanje cvetnega prahu. Jemanje medu so priporočali že stari Grki pri boleznih dihal, astmi, kašlju, angini in bronhitisu. Gozdni med (jelkin, smrekov, borov) je nepogrešljiv pri izkašljevanju, topli napitki z medom pa praktično pri vseh okužbah dihal. V veliko pomoč vam bo tudi propolis. Med deluje tudi preventivno pri revmatičnih obolenjih in pri obolenju jeter. Pri težavah s srcem bo med odigral pomembno vlogo, saj krepi srčno mišico, uravnava normalno izmenjavo snovi in s tem preprečuje povečano razdražljivost srčnega mišičja. Srčnim bolnikom odsvetujejo uživanje lipovega medu. Priporočljiva pa sta gozdni in kostanjev. Med tudi pospešuje izločanje vode iz telesa in s tem odstranjuje strupene snovi – priporočljiva sta predvsem resov in kostanjev med.

med

Ste že preizkusili cvetni prah, propolis in matični mleček?

Med pa ni edini čebelji pridelek, tu so še cvetni prah, propolis, matični mleček in različni izdelki iz medu, ki vam bodo prav tako pomagali lajšati vsakodnevne tegobe. Cvetni prah naberejo čebele na rastlinah in ga obogatijo z raznimi hormoni, antibiotičnimi snovmi in fermenti. Jemo ga z medom, jogurtom ali pa ga zmeljemo z zobmi, zadržimo v ustih in poplaknemo z vodo. Matični mleček je izloček mladih čebel delavk. Pridobivanje je zelo zahtevno, uporablja pa se predvsem pri zniževanju krvnega tlaka, pri težavah s kožo, sladkorni bolezni in menstrualnih težavah. Čebele nabirajo na živih delih rastlin smolnate snovi, dodajo izbljuvek smolnatih kožic cvetnega prahu in to imenujemo propolis. Deluje proti plesnim, bakterijam, kvasovkam in virusom, zato se uporablja pri blaženju težav z dihali, pri boleznih prebavnega traku, motnjah delovanja žlez z notranjim izločanjem in raznih kožnih obolenjih.

Pomembno je, da v svojo prehrano vključimo hrano in živila iz okolja, v katerem živimo. Med je že eno od takšnih darov narave, ki je značilen za naše okolje, saj Slovenija velja tudi za »medeno deželo«.

VIR: Andrej Goljat, Med, Založba Kmečki glas

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »