Polpeti cvetača-brokoli z bučnim pirejem in špinačno omako
Kljub astmi lahko živite polno življenje
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
V zadnjih letih je astme vedno več, kljub temu, da veljajo vedno strožji okoljevarstveni zakoni, da je vedno manj nevarnih industrijskih izpustov, onesnaževanja zaradi avtomobilskih izpušnih plinov in kurjenja. Kako je torej mogoče, da je astmatikov vedno več?
Vzrok lahko najdemo predvsem v našem onesnaženem domu. Nikakor ni priporočljivo, da je dom sterilen in nihče ne pričakuje, da imate hišo kot iz škatlice. Spremembe so se pojavile v zadnjih desetletjih, ko so se gradnje precej spremenile, saj se vse gradi v smeri energijskega varčevanja in nepredušnosti, kjer pa se kopičijo snovi, ki lahko pospešujejo astmo. V domovih je vse več osveževalcev zraka, sintetičnih preprog, zaves in talnih oblog. V domačem okolju torej mrgoli prašnih pršic, ki lahko sprožajo alergijsko reakcijo. Dodatno pa lahko vzrok za naraščajoče število obolelih za astmo iščemo v prehrani – predvsem tovarniško predelani hrani, kjer je vse več sladkorja, kemičnih snovi in umetnih hidrogeniranih maščob.
POMAGAJTE SI Z NARAVNIMI ANTIBIOTIKI
Astma je neozdravljiva, vendar obvladljiva bolezen, zato jo lahko z zdravili, primernimi življenjskimi navadami in zelišči zelene lekarne kontroliramo in obvladamo.
Pri lajšanju znakov astme vam lahko koristi bezgov čaj, ki učinkuje preventivno in mehča sluz. Kadar zorijo jagode, jih zmešajte z vodo in pijte za žejo (brez sladkorja).
Zelo učinkovito zdravilo za vse vrste pljučnih bolezni je lahko tudi islandski lišaj, ki ga pomešate z lapuhom in skuhate čaj. Priporočljiv je tudi čaj iz peteršilja, ki pomaga pri čiščenju pljuč, saj pospešuje in lajša izkašljevanje. Učinek zdravilnih čajev bo še večji, če položimo na prsi nekaj listov ohrovta, ki jim porežete trde dele in nekoliko pomečkate z valjarjem, da so voljnejši.
Prav tako je priporočljivo uživanje sladiča in ginko bilobe, ki lahko preprečuje draženje dihalnih poti, ki lahko sprožijo astmatičen napad. Poleg tega ginko izboljšuje krvni obtok, zato telo dobiva več kisika. Priporočljivo je tudi uživanje čebule, saj vsebuje snovi, ki lahko zavirajo nastajanje snovi, ki povzročajo krčenje bronhialnih mišic. Astmatiki so tista skupina, katerim zdravniki pogosto priporočajo uživanje kofeina, saj lahko odpira dihalne poti. Znane so zgodbe bolnikov, ki poročajo, da lahko bolezenske znake prihajajočega napada olajšajo z dvema skodelicama močne kave.
Nepogrešljiva vitamina, ki ju astmatikom priporočajo strokovnjaki, sta vitamina C in E. Vitamin E je znan antiinflamatorik in lahko odvrača napade, vitamin C pa lahko zavira nastajanje histaminov, ki poslabšujejo astmo. Priporočljivo je tudi, da astmatiki uživajo veliko bromelaina, ki se nahaja v ananasu in je močna učinkovina proti vnetjem.
Z REDNIM GIBANJEM DO BOLJŠEGA POČUTJA
Prehrana naj bo obogatena s svežo zelenjavo in maščobnimi kislinami omega-3, vsebuje pa naj čim manj sladkorja. Prav tako je priporočljivo, da se astmatiki redno gibljejo, saj jim to pomaga pri boljšem počutju, tako telesnem kot duševnem. Res je, da so v preteklosti telesno aktivnost bolnikom z astmo in alergijo odsvetovali, vendar pa danes strokovnjaki spodbujajo telesno dejavnost. Za astmatike in alergike je najprimernejši šport plavanje, saj gibanje v vodi poveča kapaciteto pljuč, vodna aerobika, tenis, pilates, tek, rokoborba, karate in golf. Vsekakor pa ves čas upoštevajte navodila vašega zdravnika.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Zelenjavna zloženka