Poke skleda z lososom
Odpravite odvečno težo z bučami
prostata, hujšanje, sladkorna bolezen, karotini, rak, imunski sistem
zdravje: diete, avtor: hlebpet
Buče nas ne razveseljujejo samo kot lep okras, temveč v sebi skrivajo pravo zakladnico zdravja. Bučno olje pa ne le poka od zdravja, temveč je tudi odlično za nego telesa, saj se odlično obnese tudi kot masažno olje.
Buče se ponašajo z bogato zgodovino, saj naj bi bile celo ene od najstarejših zelenjadnic. Buče so pravzaprav sadje in ne zelenjava ter so sorodnice melon. Buče so že pred šest tisoč leti gojili Indijanci v Ameriki, njihove zdravilne sestavine pa so poznali tudi Kitajci. Kljub svojim pozitivnih hranilnim in zdravilnim učinkom je ljudje v Evropi dolgo niso cenili, saj jo v kulinariki in zdravilstvu uporabljamo šele okoli tristo let. Zanimivo pa je, da so iz bučnih semen začeli stiskati olje šele pred dvesto leti.
VEŽEJO STRUPE IN MAŠČOBE
Buča izjemno dobro veže strupe, ki jih zaužijemo s hrano, in maščobe. V mesu buč so vitamini in minerali v takem razmerju, da jih zlahka izkoristimo, zato telesu ne primanjkuje hranilnih snovi kljub izgubljanju telesne teže. Bučno meso namreč vsebuje le nekaj odstotkov sladkorja, malo beljakovin in balastnih snovi.
Bogato pa je z vitamini A, B1, B2, C in K ter kalijem, kalcijem, železom, fosforjem, natrijem, magnezijem in manganom. Vsebujejo okoli 90 odstotkov vode. Buče delujejo protivnetno in spodbujajo telo, da porabi zaloge maščob ter so naravna zaščita pred rakom.
BOGATE S KAROTINI
Prav temno oranžna barva mesa priča o bogastvu karotinov, ki se skrivajo v njej. Ti varujejo naše telo in ga oskrbijo z dragocenimi vitamini, ščitijo pa ga tudi pred najrazličnejšimi infekcijami in vnetji. Preventivno delujejo proti povečani prostati in sečnim in ledvičnim kamnom. Kar pa je najbolj pomembno, je vsebnost kar 1 mg vitamina E, ki spodbuja imunski sistem, pomlaja in varuje celične stene pred prostimi radikali.
Karotini nas varujejo pred prostimi radikali in uravnavajo naš imunski sistem, spodbujajo nastajanje naravnih encimov za razstrupljanje ter igrajo pomembno vlogo pri varovanju kože in oči pred škodljivimi vplivi ultravijolične svetlobe.
VARUJEJO PRED RAKOM IN OHRANJAJO ZDRAVE OČI
Buče imajo zaradi visoke vsebnosti karotinov številne dobrodejne učinke na zdravje, saj pomagajo preprečevati srčne bolezni in nam pomagajo ohranjati zdrave oči. Varovale naj bi tudi pred različnimi vrstami raka, in sicer rakom na pljučih, širokemu črevesju, materničnemu vratu, mehurju, koži in dojkah. Uživanje buč je zelo priporočljivo za ljudi, ki imajo vnetje črevesja, pomagajo pa tudi, da imamo dobro prebavo. Olajšujejo tudi delo trebušni slinavki. Bučno meso omili slabost pri nosečnicah.
Bučno meso lahko uporabimo tudi v lepotilne namene, saj takšna maska za obraz naredi našo kožo čvrsto in pomlajeno. Odlično pa je tudi za obkladke proti krčnim žilam in za utrujene noge.
Z BUČNIMI SEMENI NAD STARANJE
Največ zdravilnih snovi imajo bučne pečke, ki nas ščitijo pred prezgodnjim procesom staranja in aktivirajo delovanje možganskih celic. V bučnih semenih so pomembni mikroelementi, kot sta cink in selen, vsebujejo pa tudi redke aminokisline, kot sta citrulin in kukurbitin.
Bučnice so tudi odlična zaščita in sredstvo za odpravljanje črevesnih zajedalcev, saj vsebujejo kukurbitin, ki deluje proti črevesnim zajedavcem. Bučna semena spodbujajo nastajanje mleka pri doječih materah, pomirjajo želodec, zdravijo mehur in zavirajo vnetja.
NAD BOLEČINE V HRBTU Z BUČNIM OLJEM
Bučno olje vsebuje veliko omega 3 maščobnih kislin, ki nas varujejo pred vnetji. Te čudovite kisline pa tudi varujejo srce in ožilje. Krepijo tudi imunski sistem in znižujejo raven trigliceridov ter povečujejo raven dobrega holesterola v krvi. Bučno olje deluje spodbudno na ves organizem in sodi med hranilno najbogatejša olja.
Bučno olje pozitivno vpliva pri boleznih prostate, revmi, osteoporozi, sladkorni bolezni, kožnih boleznih in boleznih oči. Preprečevalo naj bi tudi različne vrste raka in prezgodnje staranje.
Bučno olje krepi imunski sistem in je zelo učinkovito pri zdravljenju opeklin in ozeblin. Odlično pa je tudi za masažo pri bolečinah v hrbtu.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Pečeni Azijski Riževi Rezanci s Piščancem