Špageti karbonara
Shujšajte naravno z vitaminsko dieto
zdravje: diete, avtor: hlebpet
Vsi si želimo vitkosti, lepote, zdravja in dobre telesne pripravljenosti, vendar pa praviloma običajne diete ne vodijo do želenega uspeha. Če želimo pravi uspeh, moramo imeti načrtno sestavljen jedilnik, hrano moramo pripraviti brez odvečnih maščob, svojemu telesu pa privoščiti dovolj gibanja in ga ne obremenjevati z alkoholom in tobakom.
VITAMINI SO NENADOMESTLJIVI
Čeprav so vitamini majhni, so nenadomestljivi, zato je pomembno, da jih jemo vsak dan. Vitamini nimajo nobenih kalorij, igrajo pa pomembno vlogo pri vseh pomembnih presnovnih procesih, pri tvorjenju celic, kosti in krvi ter krepijo naš imunski sistem. Zaradi pomanjkanja vitaminov postanemo utrujeni in zbolimo.
Naše telo pomembnih vitaminov ne more izdelovati samo, temveč jih mora dobiti s pravilno prehrano. Vitamine delimo v dve skupini, na tiste, ki se topijo v vodi, in tiste, ki se topijo v maščobah. Vitamin, ki je topen v vodi, je vitamin C, medtem ko so v maščobah topni vitamini A, D, E in K. Zanimivo pa je, da lahko telo za nekaj časa shrani vitamine, ki so topni v maščobi, medtem ko vodotopne vitamine izloči.
DO VITKOSTI Z URAVNOTEŽENO PREHRANO
Če torej želimo biti zdravi, moramo poskrbeti za raznovrstno prehrano, iz katere dobimo dovolj vitaminov. Problem velike večine diet je ravno v enostranski prehrani, zaradi katere našemu telesu primanjkuje vitaminov.
Vitkost lahko dosežemo in ohranimo, če uravnotežimo našo prehrano. Jejmo predvsem veliko svežega sadja in zelenjave, pri pripravi jedi pa uporabljajmo malo maščob. Kalorij ne štejmo vsak dan, saj so nihanja v teži običajna, zato nas začasno povečanje teže ne sme spraviti v slabo voljo. Izbirajmo živila z malo maščobami in pazimo, da se izogibamo skritim maščobam v že pripravljenih jedeh, suhomesnatih izdelkih, pecivu in sladkarijah.
NAJBOLJŠI SO SVEŽE STISNJENI SOKOVI
Paziti moramo tudi na to, kaj spijemo. Izogibati se moramo industrijsko izdelanim limonadam in oranžadam, saj vsebujejo veliko sladkorja in le malo vitaminov. Najboljši so sveže stisnjeni sadni in zelenjavni sokovi ali pa pravi, 100 – odstotni sokovi brez dodatkov vode. Razni sokovi, ki imajo na ovitku napisano nektar ali napitek iz sadnega soka, vsebujejo veliko sladkorja in vode.
Vitamini so občutljivi na svetlobo, zrak in vročino, zato pazimo, da sadje in zelenjavo uporabljamo čim bolj svežo in da jih shranjujemo na hladnem in temnem prostoru. Sadje in zelenjavo pripravimo šele tik pred kuhanjem, jih na kratko operemo in šele nato narežemo, da ne odplaknemo vodotopnih vitaminov. Uživamo čim več presnega sadja in zelenjave. Dušimo jih pokrite, v lastnem soku in s čim manj tekočine. Jed postrežemo takoj, ko je pripravljena.
IZBIRAJMO PRIGRIZKE S ČIM VEČ VITAMINI
Z vitaminsko dieto lahko v tednu dni izgubimo nekaj kilogramov. Za zajtrk si privoščimo mislije iz polnozrnatih kosmičev ali zdrobljene zelenjave, ki jih dopolnimo s svežim sadjem in pusto skuto ali jogurtom. Po želji lahko dodamo malo medu ali zgoščenega jabolčnega soka. Za zajtrk si lahko privoščimo rezino polnozrnatega kruha s pusto skuto, ki ga lahko obložimo z rezino manj mastnega sira.
Med posameznimi obroki lahko pojemo neomejene količine presnega sadja in zelenjave ter si privoščimo sadne in zeliščne sokove ter mineralno vodo. Za kosilo in večerjo si privoščimo zelenjavne in sadne jedi, za malico pa pojejmo sveže sadje in jogurt ali skuto z manj maščob in malo sladkorja. Lahko si privoščimo tudi kakšno juho, polnozrnato žemljico ali nekaj polnozrnatih piškotov. Izbiramo lahko prigrizke, ki imajo čim manj kalorij in čim več vitaminov.
Literatura: Angelika Ilies: Vitaminska dieta – naravno hujšanje s sadjem in zelenjavo
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Suzanine palačinke