Dieta za različne krvne skupine

zdravje: diete, avtor: hlebpet 

Med krvno skupino in prehrano obstaja povezava. Svoje počutje in telesno težo lahko torej uravnavate na povsem enostaven način, in sicer tako, da jeste tisto hrano, ki je najbolj primerna za vašo krvno skupino. Pomembno je vedeti, da se posamezne krvne skupine najbolj razlikujejo glede na presnovo in imunski sistem. 

Krvna skupina 0

Če želite izgubiti težo, le redko posegajte po kruhu, fižolu, stročnicah in žitu. Prav tako se izogibajte cvetači, leči, koruzi, brstičnemu ohrovtu, belemu zelju in pšenici. Pri hujšanju vam bodo v pomoč alge, brokoli, ribe in morski sadeži, listnati ohrovt, jodirana sol, rdeče meso in špinača. 

Meso in perutnina: Na vašem jedilniku je lahko pogosto meso (pet do sedemkrat), najbolj ustrezno pa je meso bivola, govedina, divjačina, drobovina, ovčetina, teletina in meso koštruna. Neprimerno za krvno skupino 0 je uživanje šunke, gosi, slanine in svinine.

Ribe, raki in lupinarji: Ribe so vaša idealna hrana, to še posebej velja za morske ribe! Prav tako so za vas primerni morski sadeži, ostrige, raki in školjke.

Mleko in mlečni izdelki: Mleko in mlečni izdelki za vas niso primerni in jih na svoj jedilnik vključite bolj poredko. Lahko pa uživate sojino mleko in ostale izdelke iz soje.

Olja in maščobe: Izogibajte se tudi arašidovemu olju in kokosovemu maslu, na vašem nakupovalnem seznamu naj se večkrat znajdeta olivno olje in olje iz lanenih semen. Za omenjeno krvno skupino lahko v zmernih količinah uživate tudi majonezo, ribje olje, sezamovo in sončnično olje. 

Oreški in semena: Privoščite si bučne peške in orehe, vendar pa na splošno velja, da po oreških ne posegajte prepogosto, saj je za vas meso in perutnina bolj primerna beljakovinska hrana.

Stročnice: Stročnice si privoščite v manjši meri, predvsem določene vrste fižola.

Izdelki iz žit: Tu velja podobno pravilo kot pri mleku. Raje manj kot več, povsem neprimerna pa je za vas pšenica, koruza in oves. Nevtralna žita za vašo krvno skupino so izdelki iz ajde, ječmena, riža in pire.

Zelenjava: Privoščite si jo v izobilju! Predvsem to velja za artičoko, blitvo, brokoli, čebulo, česen, hren, peteršilj, rdečo papriko, por, regrat, špinačo, zeleno zelje, zimsko endivijo, sladki krompir, rimsko solato, itd. V manjši meri uživajte belo zelje, brstični ohrovt, cvetačo, gobe, jajčevce, kitajsko zelje, koruzo, krompir, olive, rdeče zelje in šampinjone. 

Sadje: Za vas so primerne češplje, ringlo, slive in smokve; neprimerne pa banane, jagode, liči, mandarine, avokado, melone, pomaranče in robidnice.

Pijače: Vaša pijača je izvirska ali mineralna voda, izogibajte se (dietni) limonadi, pravi kavi in čaju, vsem gaziranim in žganim pijačam.

krvna_skupina_0

Krvna skupina A

Če bi radi shujšali, s svojega jedilnika črtajte meso, saj živalske beljakovine pri vaši krvni skupini zavirajo presnovo. Težave povzroča tudi pšenica, fižolar, fižol sorte lima in mlečni izdelki. Pri hujšanju vam bodo pomagali ananas, zelenjava, rastlinsko olje, soja in izdelki iz soje.

Meso in perutnina: Na vašem krožniku naj bo malo mesa, če pa že, sta najbolj ustrezna kokoš/piščanec in puran, povsem pa odsvetujemo ovčetino, raco, koštruna, svinino, teletino in zajca.

Ribe, raki in lupinarji: Ribe lahko jeste dvakrat do trikrat na teden, vendar v manjših obrokih. Za vas so primerni losos, krap, morska postrv, ozimica, rdeči muhar, skuša, srebrni ostriž, polenovka in veliki vrtni polž.

Mleko in mlečni izdelki: Uživajte sojino mleko in tofu (sojina skuta, sojin sir). Za vašo krvno skupino so neprimerni različni siri, maslo, parmezan, polmastno mleko, sirotka, skuta, sladoled in sorbet.

Olja in maščobe: Za vas sta primerna olje iz lanenih semen in olivno olje, neprimerni pa kokosovo maslo, koruzno olje, maslo, olje iz bombaževih semen in sezamovo olje.

Oreški in semena: Priporočamo vam arašide in bučne peške, izogibajte pa se kokosovemu orehu in pistacijam.

Fižol in stročnice: Izogibajte se čičeriki, rdečemu fižolu, fižolu lima, fižolu pearl in indijancu.

Izdelki iz žit: Uporabljaje ajdovo, rženo, riževo, sojino moko; izogibajte se pšenični moki in kosmičem. 

Zelenjava: Najbolj primerno je uživanje presne zelenjave. Za vašo krvno skupino niso primerni paradižnik, belo zelje, čili, jajčevci, kitajsko zelje, krompir, zelena, rumena in rdeča paprika, rdeče zelje, sladki krompir in beli šampinjoni. V neomejenih količinah lahko uživate artičoke, blitvo, brokoli, čebulo, česen, hren, kalčke, korenje, peteršilj, por, regrat, špinačo, vrtne bučke, zeleno zelje in zelenolistni ohrovt.

Sadje: Za vas so številka ena ananas, borovnice, brusnice, citrone, češplje, češnje, grenivke, marelice, ringlo, robidnice, slive in smokve. V manjši meri pa uživajte banane, mandarine, mango, melone, papajo, pomaranče in rabarbaro.

Krvna skupina B

Vaše hujšanje bo veliko bolj učinkovito in uspešno, če obrokov ne boste kombinirali s koruzo, ajdo, lečo, arašidi, sezamom in izdelki iz pšenične moke. Pri izgubi kilogramov vam bodo v veliko pomoč jajca in izdelki iz polmastnega mleka, meso, ohrovt in čaj iz sladkega lesa.

Meso in perutnina: Popolnoma se odpovejte perutnini in svinini, lahko pa uživate divjačino, ovčetino, zajca/kunca in meso koštruna.

Ribe, raki in lupinarji: Za vašo krvno skupino so nekateri raki in lupinarji zaradi problematičnih beljakovinskih sestavin manj primerni. Na jedilnik lahko uvrstite globokomorske ribe kot so rdeči ostriž, morska ščuka in skuše. Uživate lahko tudi kaviar, morski list, skušo, ščuko, osliča in sardine.

Mleko in mlečni izdelki: Ljudje s krvno skupino B na splošno dobro prenašajo mleko in mlečne izdelke. Za vas so neprimerni samo sir z modro plesnijo, sladoled in topljeni sir, medtem ko drugi mlečni izdelki niso problematični.

Olja in maščobe: Za vas sta ustrezna olivno olje in topljeno maslo, izogibajte pa se arašidovemu olju, kokosovemu maslu, olju iz koruznih kalčkov, olju iz bombaževih semen ter repičnemu, sezamovemu in sončničnemu olju.

Oreški in semena: Na splošno velja, da oreški škodujejo presnovi ljudem s krvno skupino B, saj vsebujejo neustrezne beljakovine. Primerni so le za občasne prigrizke, pa še to v manjših količinah.

Fižol in stročnice: Skušajte sami ugotoviti, katere stročnice in vrste fižola vam najbolj ustrezajo, kajti vse stročnice niso enako primerne za vse ljudi s to krvno skupino. Priporočamo pa lahko fižol lima in fižol pearl.

Žita: Na svoj jedilnik uvrstite jedi iz kaljenih žitnih zrn, ovsa in riža; neprimerne so ajda, ječmen, koruza, pšenica in rž.

Zelenjava: Za vas so vsekakor primerni belo zelje, brokoli, brstični ohrovt, cvetača, čili, jajčevci, kitajsko zelje, korenček, paprika, peteršilj, rdeča pesa, rdečo zelje, sladki krompir in zeleno zelje. Izogibajte pa se artičokam, mladi koruzi, olivam, paradižniku, redkvi in vrtnim bučam.

Sadje: Uživajte banane, ananas, češplje, brusnice, grozdje, papajo, ringlo in sveže slive. Izogibajte se granatnemu jabolku, kakiju in rabarbari.

ananas

Krvna skupina AB

Če želite izgubiti kilograme, z vašega nakupovalnega seznama črtajte rdeče meso, fižol, oreške in semena, koruzo in ajdo. Uživate pa lahko v ribah, mleku in mlečnih izdelkih, stročnicah, žitu, sadju in zelenjavi.

Meso in perutnina: Meso lahko uživate dva do trikrat tedensko. Za vas je primeren koštrun, ovčetina, puran in zajec/kunec; izogibajte se divjačini, govedini, piščančjemu mesu, slanini, svinini in teletini.

Ribe, raki in lupinarji: Uživate lahko morsko postrv, osliča, škarpeno, sardine, skušo, ščuko, tunino in velikega vrtnega polža. Izogibajte pa se jastogu, jegulji, morskemu listu, morskemu ostrižu, morskim polžem in rakcem, ostrigam in hobotnici.

Mleko in mlečni izdelki: Uživajte jogurt, kefir, kislo smetano, kozje mleko, kozji sir, mocarelo, ovčji sir in zrnato skuto. Z jedilnika črtajte maslo, mlečni sladoled, mlečni sorbet, parmezan, polnomastno mleko in topljeni sir.

Olja in maščobe: Ustrezno za vas je samo olivno olje; povsem neprimerno pa kokosovo maslo, maslo, olje iz bombaževih semen, olje iz koruznih kalčkov, sezamovo olje in sončnično olje.

Oreški in semena: Uživajte jih previdno. Lahko si privoščite arašide, orehe in pravi kostanj; izogibajte pa se bučnim peškam, kokosovim orehom, lešnikom, makovim semenom, sezamovim semenom in sončničnim semenom.

Fižol in stročnice: Na jedilnik lahko vključite fižol pearl, fižol pinto, rdečo sojo, rdeči fižol in zeleno lečo.

Žita: Uživajte malo pšenice, ajde, ječmena in koruze. Primerni za vas so izdelki iz rža, pire, riža in soje.

Zelenjava: Na vaš jedilnik čim večkrat vključite brokoli, cvetačo, česen, gobe, jajčevce, kalčke, kitajski krompir, kumare, peteršilj, rdečo peso, regrat, sladki krompir, zeleno in zeleno zelje. Izogibajte pa se artičokam, čiliju, mladi koruzi, črnim olivam, papriki in redkvici.

Sadje: Uživajte v ananasu, brusnicah, češnjah, grenivkah, grozdju, kiviju, kosmuljah, slivah in smokvah. Manj pogosto posegajte po bananah, granatnem jabolku, guavi, kakiju, mangu, pomarančah in avokadu. 

Vir: Anita Hessmann-Kosaris: Diete za krvne skupine, Založba Mladinska knjiga, 2002

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?NENA58
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »