Čokoladni diamanti za valentinovo (čokolatini, truffli)
Po večji pojedini si pomirite želodec s pelinom
zdravje: diete, avtor: hlebpet
Pravi pelin je trajnica in sodi v družino nebinovk. Ima pokončno in razvejano steblo, listi pa so prekriti s srebrno – sivimi dlačicami.
Zraste do enega metra in ima rumenkaste cvetove. Pravi pelin je zelo aromatičen in grenkega okusa. V Sloveniji se za pravi pelin uporablja tudi sam izraz pelin.
Pravi pelin je podoben navadnemu pelinu, ki pa je večji in ima rdečkaste cvetove. Navadni pelin je manj grenak in zato tudi bolj blagodejen za želodčne in črevesne težave.
SPROŠČA KRČE IN POŽIVLJA KRVNI OBTOK
Eterično olje pelina se ne uporablja v aromaterapiji in prehrani, ker vsebuje precej toksičnih snovi, kot so tujon, kamfor in davanon. Poleg eteričnega olja pelin vsebuje še tanine, karotenoide, lignane, flavonoide, grenčine, alkaloide in vitamin C. Glavni učinkovini sta absintin in artabsin, ki sta glavni krivki za grenak okus pelina.
Pelin sprošča krče in poživlja krvni obtok.
Pelin se tradicionalno uporablja za lajšanje mnogih tegob. Ker je zelišče, ki je hkrati grenko in aromatično in vsebuje eterična olja, sprošča krče in poživlja krvni obtok, to pa pomaga k boljši prekrvavitvi prebavnih organov in ledvic. Posledično je boljša naša prebava in izločanje presnovnih odpadkov.
SPODBUJA APETIT
Pelin pomaga tudi pri spodbujanju apetita in pri napenjanju. Pospešuje delovanje želodca, krepi oslabljeno trebušno slinavko, preganja črevesne zajedavce in deluje kot rahel antiseptik. Odvaja vodo iz telesa, ureja izločanje žolča in lajša tegobe nekaterih jetrnih bolezni. Sprošča pa tudi pritisk na srce in koronarne arterije ter odpravlja presežno izločanje žolča.
Pelin pomaga tudi pri spodbujanju apetita in pri napenjanju.
Če imamo težave s tem, da nam hrana rada obleži v želodcu, si lahko pomagamo s pelinovim čajem. Priporočljiva dnevna količina pelina je 2 do 3 grame, pelinov čaj pa si pripravimo tako, da 1,5 grama pelina 10 minut namakamo v 150 gramih vode. Pijemo ga po požirkih dvakrat dnevno pol ure pred obrokom.
POMAGA PRI VISOKI VROČINI
Pelin naj bi tudi krepil obrambne moči telesa in pomagal pri visoki vročini. Najbolje je pelinov čaj piti zjutraj na tešče. To spodbuja splošno počutje in imunski sistem, vendar pa ga ne smemo uživati dlje časa.
Pelin naj bi tudi krepil obrambne moči telesa in pomagal pri visoki vročini.
Pelin je primeren tudi za zunanjo nego kože, predvsem za celjenje ran, kožnih razjed, mozoljavosti in pikov žuželk. Ker naj bi deloval protivnetno, njegovo zunanjo uporabo svetujejo tudi pri kožnih težavah, revmi in bolečinah v sklepih.
S PELINOM ZAČINIMO TEŽJE PREBAVLJIVO HRANO
Pelin tudi izboljšuje spomin in pomaga pri nespečnosti. Niža vsebnost krvnih maščob in holesterola ter deluje kot repelent.
Pelin tudi izboljšuje spomin in pomaga pri nespečnosti.
V kulinariki se kot začimba uporabljajo posušeni cvetoči poganjki in mladi lističi. Dodajajo se k težko prebavljivi hrani, kot so gosje in račje pečenke, svinjina, divjačina in jagnjetina ter enolončnicam, juham, ribam in školjkam. Dobro se ujema s česnom, čebulo in poprom.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Pirini svaljki s pršutom