Pizza s pršutom
5 najbolj zdravilnih vrst medu po svetu
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Med je del našega življenja, ki ga skoraj ni potrebno posebej predstavljati. Uporabljamo ga lahko na različne načine, kot naravno sladilo in nadomestilo za beli sladkor, kot ojačevalec okusa in dodatek prelivom in omakam. Priznan pa je tudi po svojih zdravilnih lastnostih.
NAPOLNI NAS Z ENERGIJO
Med je bogat z učinkovinami, ki delujejo antiseptično in antibakterijsko. Pomaga pri težavah z dihali, predvsem kadar gre za težave, povezane z gripo in prehladom, bolečemu grlu in kašlju. Med vsebuje flavonoide in antioksidante, ki so eden od ključnih stebrov obrambe pred rastjo rakavih celic. Njegovo antibakterijsko delovanje lahko pomaga tudi pri težavah s prebavili. Med je sestavljen iz glukoze, fruktoze in vode, zato nas napolni z energijo. Dobro pa vpliva tudi na našo kožo.
Obstaja na tisoče različnih vrst medu po svetu. Razlikujejo se v barvi, okusu in aromi, ki je odvisna od vira nektarja – torej cveta, ki so ga čebele obiskale. Razlikujejo se tudi v vsebnosti vitaminov in mineralov, tako kot vino pa se razlikujejo od letine do letine, saj je le – ta odvisna od klime, temperature in količine padavin.
BI POSKUSILI EVKALIPTUSOV MED?
In katere vrste medu širom po svetu imajo največ zdravilnih učinkovin?
Akacijev med naj bi čistil jetra, urejal prebavo in zmanjševal vnete procese v dihalih.
Akacijev med vsebuje veliko fruktoze in malo saharoze ter je zelo svetle barve. Njegov okus je blag, vonj pa prijeten. Pomagal naj bi čistiti jetra, urejal prebavo in zmanjševal vnetne procese v dihalih. Uživali naj bi ga zvečer, ker pomaga tudi pri nespečnosti in odpravlja posledice stresa. Umirjal pa naj bi še razdražen imunski sistem.
Evkaliptusov med se uporablja kot zaščita pred prehladom in proti glavobolom.
Evkaliptusov med se uporablja kot zaščita pred prehladom in proti glavobolom. Ker ima zelo blag okus po mentolu pomaga pri blagem kašlju in ostalih simptomih prehlada. Uporablja se za zdravljenje ran, razjed, opeklin ter pri ranah, pikih in ugrizih žuželk. Zaradi svojega protivnetnega delovanja se pogosto uporablja za masažo bolečih mišic in sklepov.
NAPETE ŽIVCE SI POMIRIMO Z LIPOVIM MEDOM
Lipov med je svetlo rumene barve z nežno lesno aromo. Vsebuje blage pomirjevalne učinkovine, zato se ga priporoča pri anksioznosti. Pomaga tudi pri nespečnosti, če ga dodamo kopeli pred spanjem. Ker pa vsebuje antiseptične sestavine je naravna pomoč pri prehladu, kašlju in obolenjih dihal, kot je bronhitis.
Lipov med pomaga pri nespečnosti, če ga dodamo kopeli pred spanjem.
Manukov med se pridobiva iz cvetov drevesa manuka, ki raste v obalnih delih Nove Zelandije in v Avstraliji. Ta med je malo močnejšega okusa in ima močne antibakterijske učinkovine, zato se ga priporoča predvsem pri težavah s prebavili, kot je razjeda na želodcu in prebavne motnje, težave s prehladom, boleče grlo in težave s kožo, kot so akne in mozolji.
NEEMOV MED JE AJURVEDSKO ZDRAVILO
Neemov med je priljubljeno ajurvedsko zdravilo. Najpogosteje se uporablja v Indiji, kjer neemovo drevo uspeva. Priporočajo ga za zniževanje visokega krvnega pritiska, pri diabetesu, težavah s kožo, alergijah, težavah z zobmi in dlesnimi ter vnetjih grla.
Vrst medu, ki so odlične za kuhanje, pečenje in solatne prelive je veliko. Poleg domačih, slovenskih, se lahko kdaj pocrkljate tudi z medom iz cvetov avokadovca, pomarančevca, borovnic, lucerne in detelje. Morda pa vam zadiši žajbljev ali timijanov med. Pa dober tek!
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Veganski narezek z nachosi