Kremna cvetačna juha
Pasijonka
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Pasijonka je sredozemska rastlina in raste kot vzpenjalka. Rjavkasta lupina skriva v notranjosti sočno vsebino, ki po okusu spominja na vino in vsebuje veliko vitamina C, kalcija in železa.
Poznate anekdoto, ki pravi, da se bo človek zaljubil v prvo osebo, ki jo bo srečal, potem, ko bo pojedel pasijonkin plod?
Pasijonke pravimo plodovom užitne pasijonke, ovijalke iz družine pasijonovk. Za prodajo sta najbolj znani in razširjeni dve sorti, in sicer novozelandske pasijonke s purpurnim mesom in havajske pasijonke z rumeno notranjostjo. Rumene pasijonke so lahko velike kot grenivke, medtem ko so purpurne pasijonke precej manjše in velike približno toliko kot jajce. Plodovi obeh so sladki in nekoliko trpki, a plodovi s purpurnim mesom so sočnejši in nekoliko manj kisli kot tisti z rumenim mesom.
Plodovi pasijonke so sladki, a nekoliko trpki.
Sadež pasijonke deluje pomirjevalno. V nekaterih deželah je sok iz plodov pasijonke priljubljena pijača, tako kot pri nas npr. pomarančni sok. Sočna notranjost pasijonke spominja na vino in ima veliko vitamina C, kalcija in železa.
Zakaj pasijonke vključiti v svojo prehrano?
Plodovi pasijonke so odličen vir vitamina A in izvrsten vir vitamina C. V enem plodu pasijonke je skoraj 70 % priporočljive dnevne količine odmerka vitamina C. Pasijonke vsebujejo tudi precej kalija, kalcija in železa (v enem plodu je približno 15 % priporočene dnevne količine železa).
Pripisujejo ji pomirjevalne, uspavalne, protikrčne in blažilne lastnosti.
Za dober in miren spanec
Pripisujejo ji pomirjevalne, uspavalne, protikrčne in blažilne lastnosti. Poparek in drugi farmacevtski pripravki se po tradiciji rabijo za uravnavo srčnega utripa sicer zdravega srca pri odraslih in za zdravljenje živčnosti pri odraslih in otrocih, še posebno blažje nespečnosti. Po zdravilski rabi je enaka glogu, s katerim pogosto sestavlja zdravilske zmesi, tudi skupaj z drugimi pomirjevalnimi drogami, denimo baldrijanom. Zdravi tudi prebavne motnje živčnega izvora. Je pogosto zdravilo tudi v homeopatiji.
Ko kupujemo pasijonko
Pri nakupu in shranjevanju pasijonke nam bodo v pomoč tudi naslednji nasvete:
- Ko kupujete pasijonko, vedno izberite velike, težke in čvrste plodove.
- Pri dozorelih plodovih površina ni več zelena, temveč postane temno purpurna, rdeča ali rumena.
- Če ste kupili nezrele plodove, jih pustite dozoreti na sobni temperaturi. Ko plodovi dosežejo primerno zrelost, jih shranite v hladilnik, kjer bodo uporabni še približno en teden.
Še nekaj koristnih nasvetov....
- Pasijonke osvežujoče dopolnijo okus sadnih solat, sadnih sokov in sadno-mlečnih napitkov.
- Z dodajanjem pasijonke bodo solate dobile povsem nov okus. Dodate jo lahko tudi zeleni solati, ki je pri nas najbolj razširjena.
- Jedi iz svinjine, perutnine ali rib bodo dobile zanimiv sadni okus, če jih posujete z žlico sesekljanih pasijonkinih plodov.
- Mehki del pasijonkinih plodov je odličen za pripravo marmelad, semena pa so čudovit in hrustljav prigrizek.
- Sladoled obogatite z mehkimi plodovi. Nad božanskim okusom boste navdušeni.
- Pasijonkin plod prerežite vzdolžno na pol in z žlico odstranite iz njega sočne dele skupaj s semeni.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Ajdovi svaljki s kislo repo