Bučna juha s kokosovim mlekom
Domiselna darila iz domačega vrta
zdravje: počitek in sprostitev, avtor: hlebpet
Ni lepšega užitka, kot pobrati svoj pridelek. In ni lepšega občutka kot svoje domače pridelke in izdelke deliti s prijatelji in sorodniki. Ja, drži, dajanje je skoraj lepše kot prejemanje. Prihaja čas obdarovanja in verjemite, vaši prijatelji, svojci in najbližji bodo najbolj veseli prav vaših domačih daril.
Načeloma je popolnoma vseeno, ali pričarate domač med, okusno marmelado, vložene kumarice, domačo čokolado s svežimi sivkinimi cvetovi, slastne piškote ali vrečko posušenega sadja, zelišč ali čaja – eno drži prav gotovo – kar naredite sami, je okusnejše, boljše in razveseli prav vsakega. Če se boste potrudili in pripravili priložnostno darilo za soseda, boste naredili veliko veselje – tako njemu kot tudi sebi. Tudi domača krema za roke ali dišeče milo je neprecenljivo darilo za sestro, taščo ali mamo.
Doma narejena darila bodo razveselila prav vsakega
Darilo naj bo primerno zavito
Nikoli ne pozabite, da si dobra vsebina zasluži tudi veliko več, kot le darilo, vrženo v darilno vrečko, ki smo jo kupili v najbližji trgovini. Največkrat je potrebno zelo malo, da se »domača mojstrovina« spremeni v izbrano in izvirno darilo.
Vsako darilo je še privlačnejše in učinkovitejše, če ga lepo in z ljubeznijo zavijete.
Ideje za zavijanje daril je mnogo že na domačem vrtu. Potrebno je le malo domišljije in iznajdljivosti. Darilce za prijateljico, ki vas povabi na kavo, okrasite s svežim sezonskim cvetom ali posušenimi cvetovi. Darilo lahko okrasite tudi z zeliščnim šopkom, vejicami, sadeži, mahom ali travnimi bilkami. Pomembno je le, da domišljiji pustite prosto pot in pri zavijanju uživate.
Zeliščna in sadna darila
Okus sadnega likerja ali zeliščnega olja ni odvisen le od tega, kakšne sestavine uporabite in iz kakšnih sestavin pripravite liker ali olje, temveč je pomembno tudi, kdaj in kako nabirate ter kako predelate sadje, zelenjavo ali zelišča. Nič ne pomaga, če sivkin šopek, ki je še tako lep in dišeč ali zrelo hruško, še tako sočno, pravilno ne posušimo, shranimo ali po potrebi predelamo.
Zelišča bodo še dolgo obdržala aromo, če jih takoj po trganju tudi posušite. Obdržale pa ne bodo le arome in barve, pač pa tudi dragocene (zdravilne) učinkovine. Lahko jih razporedite po časopisnem papirju in raztegnete ter sušite na zračnem in suhem prostoru. Zelišča lahko tudi zvežete v šopke in obesite na vrv. Kako pa boste vedeli, kdaj so zelišča suha oz. zadosti suha? Tu je preprost trik. Ko lahko zelišča zmanete med prsti, potem veste, da so posušena.
Doma posušena zelišča lahko uporabljate tudi daljše obdobje, poskrbite le, da boste posušena zelišča primerno shranili. Najbolj primerne so keramične posode s pokrovom ali temne steklenice s širokim vratom, uporabite pa lahko tudi stare, odslužene škatle za čaj.
Domače sadje
Iz domačega sadja lahko skuhate odlično marmelado, s katero se boste lahko sladkali celo leto, bo krasno darilo za vas, kot tudi za vaše prijatelje in sorodnike. Iz nekaterih vrst sadja lahko posušite krasne krhlje, ki so odličen prigrizek in darilo, ki razveseli vse generacije.
Pri shranjevanju suhega sadja oziroma krhlja pazite le, da jih ne napadejo sadni molji. Najbolje jih je shraniti v suh zračen prostor, v bombažne vrečke. Najprimernejše za shranjevanje so papirnate ali platnene vrečke, prav tako priporočljive so steklene posode, v katerih je vsebina vselej pod nadzorom. Tesno zaprte kovinske škatle ali plastične posode pa so strup za suho sadje, če naj bi v njih čakalo več tednov ali celo mesecev.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Pad Thai s piščancem