Tajska rdeča curry pasta
Balneoterapija
zdravje: počitek in sprostitev, avtor: hlebpet
Balneoterapija je metoda zdravljenja in rehabilitacije s pomočjo naravnih zdravilnih vrelcev oziroma termalnih, mineralnih in akratotermalnih vod, poleg tega pa se za zdravljenje uporabljajo obloge iz zdravilnih blat oziroma peloidov.
Balneoterapija je terapija, ki v medicinske namene zdravljenja pri svojem delovanju uporablja zdravilne dejavnike, kot so mineralne vode, peloidi, zelišča in klima. Namen tovrstne terapije je preprečevati, rehabilitirati in zdraviti različne vrste obolenj in bolezenskih stanj ter tegob. Cilj takšnih terapij je čimprejšnja osamosvojitev bolnega človeka.
Balneoterapija izhaja iz balneologije – vede o zdravilnih vodah ali o zdravilnem blatu. Balneologija tako obsega skupek različnih metod zdravljenja, ki za rehabilitacijo bolnika uporablja moč naravnih zdravilnih vrelcev. Balneoterapija v širšem smislu pomeni tudi uporabo zdravilnih vrelcev v pitne namene, v obliki inhaliranja, dietalne terapije, kombinira pa se lahko tudi z vzporednimi metodami tradicionalne medicine, glasbenimi terapijami in sprehajalnimi tretmaji.
Arheološki dokazi kažejo, da so takšno zdravljenje vsaj delno poznali že v bronasti dobi.
Arheološki dokazi kažejo, da so takšno zdravljenje vsaj delno poznali že v bronasti dobi. Danes se balneološko zdravljenje uporablja pri zdravljenju kroničnih bolezni, pa tudi za rehabilitacijo po poškodbah ter v kombinaciji z različnimi fizikalnimi terapijami, kot so fizioterapija, kineziterapija, elektroterapija in druge. Pogosto se uporablja tudi v povezavi z dietami ter vse pogosteje v estetske rekreativne in preventivne namene.
Zdravljenje z balneoterapijo mora predpisati zdravnik in se vedno izvaja le v zdraviliščih.
Komu svetujemo balneoterapijo?
Balneoterapijo se priporoča bolnikom z najrazličnejšimi težavami in bolečinami. Najpogosteje tovrstno terapijo svetujejo pacientom, ki imajo bolezenske težave z gibalnim sistemom. Priporoča se tudi pri bolnikih in boleznih živčnega sistema. Učinkovita je tudi pri boleznih prebavnega sistema in pri endokrinoloških boleznih. Balneoterapijo svetujejo tudi pri rakavih bolnikih in pri boleznih pljuč. Balneoterapija se tako kaže kot izjemno učinkovita in naravna metoda, ki lajša prenekatero bolezensko stanje in tegobo. Za tovrstno terapijo se zato danes odloča vedno več ljudi. Balneoterapijo pa se priporoča tudi pri ljudeh, ki se bojujejo s kronično utrujenostjo in so zelo izpostavljeni stresu.
Peloidoterapija
Gre za zdravljenje s pomočjo blatnih oblog in blatnih kopeli, ki so pripravljene iz zdravilnih blat oziroma peloidov in je primerno predvsem pri degenerativnih obolenjih okostja, rehabilitaciji po poškodbah, po ortopedskih operacijah in pri zdravljenju nekaterih ginekoloških težav. Akutne faze naštetih obolenj so kontraindicirane in v tem primeru se peloidoterapija ne sme izvajati.
Kombinacija in število terapij se določa za vsakega posameznika posebej glede na njegovo zdravstveno stanje.
Peloidi so tudi pri nas uradno priznani kot naravno zdravilo, so zdravilna sedimentalna blata jezer, močvirij in morij, ki so lahko organskega ali anorganskega izvora. Med organska blata sodijo šote višinskih, gozdnih in nižinskih barij ter organski mulj. K mineralnim ali anorganskim blatom pa štejemo greze, sedimentno glino, pesek in podobno. Pri zdravljenju se uporabljajo tudi zdravilne zemlje kot so ilovica, preparele gline, lapor in puhličasta glina.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Poletni svaljki z dimljenim lososom