Rižek z lososom
Dišeč dom
zdravje: počitek in sprostitev, avtor: hlebpet
Dišeč dom je nekaj najlepšega v življenju. Pa vendar moramo biti pazljivi, kakšne dišave za dom uporabljamo. Umetna razpršila, ki jih kupimo v trgovini, sicer lepo dišijo, vendar pa je njihov vonj izredno močan in ima številne stranske učinke.
Zakaj se je bolje izogniti »umetnim« osvežilcem zraka?
Za večino kemikalij, ki jih vsebujejo običajni osvežilci zraka, ne obstaja dovolj verodostojnih podatkov, kakšen je dejansko njihov učinek na naše zdravje. Toksini, ki jih najpogosteje najdemo v osvežilcih zraka, so naftalen, fenol, krezol, diklorobenzen in ksilen. Kemikalije, ki se nahajajo v osvežilcih zraka, povezujejo z nastankom rakavih obolenj, nevroloških poškodb, vplivale pa naj bi tudi na zmanjšano plodnost.
Kakšen je učinek umetnih osvežilcev zraka na naše zdravje in telo je težko definirati in natančno opredeliti. Toksini, ki jih najpogosteje najdemo v osvežilcih zraka, so naftalen, fenol, krezol, diklorobenzen in ksilen. Kemikalije, ki se nahajajo v osvežilcih zraka, povezujejo z nastankom rakavih obolenj, nevroloških poškodb, vplivale pa naj bi tudi na zmanjšano plodnost. Številni umetni vonji, pa negativno vplivajo tudi na dihanje.
Priporočamo vam, da za svoj dom uporabite naravne dišave, morda si dišavo pripravite kar sami. Osvežilci zraka namreč ne odstranijo neprijetnih vonjav, pač pa jih le prekrijejo. Ta neprijeten vonj zato še vedno ostane v prostoru, zato je potrebno razpršilo ponovno uporabiti.
Vaš dom bo prekrasno dišal, če boste na radiator ali v kopalnico položili olupke agrumov.
Naravne metode so zakon
Prijetno dišečo oazo lahko pričaramo s pomočjo naravnih sestavin. V naravi ali na vrtu naberemo najrazličnejše dišeče cvetove, zelišča, semena, jih posušimo in naredimo potpurije, dišavne vrečke, osvežilce prostorov, dišeča mila, losjone in še marsikaj drugega
Za odstranitev neprijetnih vonjav si lahko zelo enostavno in preprosto pomagamo sami. Z nekaj triki, ki jih navajamo v nadaljevanju, se boste v hipu znebili slabih vonjav:
Sveža zrna kave hitro absorbirajo neprijetne vonjave.
- Kuhajte vodo, v katero ste dali cimet ali katero od drugih začimb z močnejšim vonjem.
- Zmešajte vodo z vanilijo in pošpricajte po kopalnici. Če želite ohraniti vonj, napolnite skledo z vodo in dodajte nekaj kapljic, ki jih lahko po potrebi dodajate in ohranjate vonj iz dneva v dan.
- Sodo bikarbono ali kis z limoninim sokom postavite v majhnih skodelicah po hiši, da vsrka neprijetne vonjave. Sodo bikarbono uporabljajte tudi za čiščenje prostorov.
- Rastline pomagajo zmanjšati neprijetne vonjave.
- Postavite skledo dišečih posušenih zelišč in cvetja v kopalnici.
- Po želji izberite eterično olje in vodo in naredite enako kot z vanilijo.
- Olupke limone, pomaranče ali mandarine pustite v kopalnici. Z olupki lahko naredite tudi lep aranžma, če jih daste v majhno skledico.
- Zagotovite, da bo v vašem prostoru ves čas svež zrak – zračite prostore, saj s tem zrak kroži. Pravilno zračimo z odpiranjem oken vsaj dvakrat na dan, in to za najmanj 5 do 10 minut. Prostore moramo nujno prezračiti tudi takrat, ko kuhamo, ko se kopamo, ko npr. sušimo perilo v stanovanju, po čiščenju stanovanja in podobno.
Za lepo odišavljen prostor izberite naravna eterična olja – olje sivke in mentola sta vedno dobra izbira.
Izkoristite moč jedilne sode. Hitro namreč vpije neprijetne vonjave, tudi tiste, ki se širijo iz hladilnika: posodico napolnite z belim praškom in jo postavite vanj.
Če ste ravnokar pekli ribe in v vašem domu še vedno smrdi, potem zmešajte kis in sodo z vodo, poškropite in vonj bo zelo hitro izginil.
Sveži listi evkalipta pripomorejo k svežini v prostorih. Če nimate te sreče, da bi jih nabrali, jih lahko kupite v cvetličarni. Iz njih izdelajte šopke v kombinaciji z drugimi rastlinami ali jih razobesite po prostorih. V zemljo ob lončnicah pa lahko zapičite vaniljeve palčke, jo potresete s cimetom ali z nageljnovimi žbicami.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Pekoče piščančje perutničke