Veganski sladoled z navihanci
Poletni krožnik zdravja
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Verjeli ali ne, blitva je bližnja sorodnica rdeče pese. Blitva je, podobno kot špinača, prava bomba številnih hranilnih snovi, ki krepijo zdravje in preprečujejo nekatere bolezni.
Blitva sodi v družino lobodovk in se od ostalih gojenih rastlin iz te družine razlikuje predvsem po tem, da nima užitnega gomolja. Blitvo gojimo zaradi velikih užitnih listov. Blitva ima vmesen okus med špinačo in peso, zato ji včasih pravimo tudi špinačna blitva.
Ima zelo malo kalorij in malo maščob. Priporočamo jo vsem, še posebej pa je primerna za vse tiste, ki morajo paziti na holesterol ali se želijo znebiti odvečne telesne teže.
O blitvi je pisal že Aristotel
Blitva ima dolgo zgodovino. Po mnenju nekaterih strokovnjakov naj bi izhajala iz južnih predelov Evrope ali okrog Sredozemskega morja, medtem ko drugi menijo, da izvira iz Babilonije (območjem med rekama Evfrat in Tigris). Prvi pisni dokumenti, ki govorijo o blitvi, pa segajo v 4. stoletje pred našim štetjem, ko je o njej pisal Aristotel. V srednjem veku so popotniki prinesli blitvo tudi iz Italije v srednjeevropske in severnoevropske predele.
Blitva vsebuje ogromno mineralov (baker, kalcij, natrij, železo, kalij, mangan, fosfor).
Zakaj je blitva tako pomembna za naš organizem?
Blitva je izvrsten vir vlaknin, poleg tega pa vsebuje pomembne količine vitamina A, C in K. V njenih listih je tudi veliko vitamina E, magnezija, kalija, železa in mangana.
Blitva koristi tudi vidu.
Blitvini listi so odličen vir antioksidantnega vitamina, vitamina C. 100 gramov listov namreč zagotavlja okoli 33 odstotkov dnevno priporočenega vnosa vitamina C. Kot antioksidant vitamin C pomaga pri lovljenju prostih radikalov in reaktivnih kisikovih spojin (ROS). Redno uživanje hrane, bogate z vitaminom C, pomaga pri vzdrževanju vezivnega tkiva, preprečuje pomanjkanje železa in prav tako s povečanjem imunitete telesu pomaga razviti večjo odpornost proti povzročiteljem bolezni.
Glavna sezona blitve je od druge polovice maja do septembra.
Blitva je bogat vir omega 3 maščobnih kislin, vitaminov, flavonoidov in drugih antioksidantov, kot so beta karoten, alfa karoten, lutein in zeaksantin. Hkrati je tudi eden izmed najboljših zelenjavnih virov vitamina K, saj 100 gramov blitve zagotavlja približno 700 odstotkov priporočenega dnevnega vnosa. Vitamin K je pomemben za zdravje kosti, saj spodbuja aktivnost za tvorbo in krepitev kosti. Ustrezne ravni vitamina K in način prehranjevanja pomagata pri omejevanju poškodb nevronov v možganih. Blitva ima zato tudi vlogo potencialne pomoči pri zdravljenju bolnikov z Alzheimerjevo boleznijo
Mlada blitva je primerna predvsem za solate, medtem ko so posamični in bolj zreli listi bolj primerni za kuhanje.
Domača zdravila
Z blitvo lahko na različne načine zdravite čire, tumorje, levkemijo in druga rakava obolenja. Zdravilci v Južni Afriki celo zatrjujejo, da lahko pitje blitvinega soka olajša težave s hemoroidi. Blitvin sok so včasih predpisovali tudi proti zamašenemu nosu ter nevtralizaciji čezmerne želodčne kisline.
Nasveti za hranjenje blitve
- Če blitva ne raste na vašem vrtu, potem bodite pri nakupu pozorni predvsem na barvo listov. Izberite liste, ki so lepo svetlo zeleni in imajo krhek pecelj. Nikoli pa ne kupujte blitve s porumenelimi, porjavelimi ali preluknjanimi listi.
- Suho blitvo lahko hranite v hladilniku približno tri dni. Blitva naj ne bo oprana, hrani pa naj se v plastični posodi z vakuumskim zapiranjem.
- Blitvo vedno perite v hladni tekoči vodi.
- Blitve ni priporočljivo kuhati v aluminijasti posodi.
- Blitva je zelo hitro pokvarljiva listnata zelenjava, zato jo je treba hitro porabiti.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | NENA58 |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Pečen riž z zelenjavo