Jaffa torta
Črni bezeg
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Bezgov grm ima v Ameriki poseben izraz – »skrinjica zdravil za rajo«.
V povezavi z bezgom so povezane številne vraže in verovanja. Naši predniki so verjeli, da v njem živijo dobri hišni duhovi, ki skrbijo za našo varnost in dobro počutje. Razne »coprnike« in vse, ki bi nam želeli škodovati z uroki, opozarja, da jih tukaj spremlja budno oko, tako da so povsem brez moči.
Vsebuje veliko količino vitamina C in A.
Dandanes poznamo več kot 30 različnih vrst bezgov – večinoma so to grmi ali nizka drevesa, ki lahko zrastejo več kot 10 metrov visoko, poznamo pa tudi dve zelnati vrsti. Znano je, da so zdravilci iz različnih delov sveta za zdravljenje in boljše počutje uporabljali skoraj vse dele črnega bezga, od cvetov in listov do sočnih plodov, lubja in korenin.
Bezgov čaj je eden najbolj učinkovitih čajev za čiščenje in odstranitev strupov iz telesa.
Kako uporabiti črni bezeg?
Črni bezeg lahko uporabimo na različne načine in za različne namene. Iz plodov lahko pripravite okusno bezgovo vino in žganje. V Italiji je priljubljena pijača sambuka, ki je iz bezgovih in janeževih plodov, namočenih v žganju. Iz kuhanih plodov lahko pripravite pite in marmelade. Še posebej okusne so tiste, ki jih pripravite skupaj z jabolki in robidnicami. V boju proti prehladu bo bezgov čaj nesporen zmagovalec. Čaj iz cvetov čisti tudi kri. Preprečuje neprijeten zadah telesa. Čaj iz listov bezga in oreha pomaga pri nespečnosti. Čaj iz listja in lubja pomaga pri zaprtju in uhajanju vode. Uživanje surovih plodov pa odsvetujemo, saj povzročajo slabost in drisko.
Bezgove plodove lahko v hladilniku hranite približno teden dni.
Čaj iz bezgovih cvetov je preizkušeno domače zdravilo proti vročini, kar je posledica potenja. Kura z bezgovim čajem zmanjšuje oziroma odpravlja edeme in kamne v sečnem mehurju. Traja 4 tedne, pijemo po 4 skodelice na dan. Cvetje vzpodbuja delovanje znojnic. Uporabljamo ga tako za zbijanje vročine, pri kašlju, gripi, prehladu, začetni pljučnici, bronhitisu, astmi in vseh revmatičnih boleznih, pri katerih želimo z močnim potenjem doseči izločanje bolezenskih snovi. Bezgovi cvetovi utrjujejo tudi sluznico v nosu in žrelu, ter krepijo odpornost proti okužbam. Pripravki iz bezgovih cvetov lahko omilijo tudi napade senenega nahoda, vendar le, če se prično jemati več mesecev pred nevarnim obdobjem.
Krema iz bezgovih cvetov blagodejno vpliva na opečeno kožo, priporočamo jo tudi za mazanje razpokanih rok in ozeblin.
Iz bezgovih plodov lahko pripravite tudi okusne nadeve v vseh letnih časih. Bezeg lahko shranite v skrinji ali ga vložite in po potrebi uporabite in vkuhate za nadeve.
Plodovi so črno vijolične jagode, ki vsebujejo rdeč sok. Cvetovi močno dišijo, listi pa so grenki.
Junija in julija nabiramo cvetove in liste, septembra in oktobra pa jagode.
Lubje debel, vej in korenin deluje odvajalno ter pospešuje izločanje seča. Pomaga pri motnjah v delovanju ledvic in mehurja, vodenici, vodeničnih otokih, mišičnem in sklepnem revmatizmu.
Spomladi, aprila in maja, nabiramo poganjke in mlade liste ter cvetje, korenine, in sicer le notranjo plast lubja, nabiramo od februarja do konca novembra, lubje stebel in vej, ki mu ostrgamo srednjo plast, pa nabiramo februarja in marca ter oktobra in novembra.
Ste že slišali za bezgov kis?
Prgišče bezgovega cvetja namakamo 2 tedna v dveh skodelicah belega vinskega kisa, kis precedite v steklenice in pijte po kozarec na dan. Bel vinski kis lahko zamenjamo z jabolčnim kisom. Bezgov kis lajša bolečine pri protinu. Lahko pa kis pripravite po drugem receptu, ki pravi, da 2-3 kilograme zrelih bezgovih jagod zmečkamo v večji posodi in prelijemo s petimi litri vode, v kateri smo raztopili tudi en kilogram sladkorja. V tekočino vmešamo kozarec vode, v katerem smo raztopili košček kvasa. Če nismo sigurni, da so vse jagode zrele, jih prelijemo z vročo vodo. Pustimo sati 5 dni, potem tekočino odlijemo in se ravnamo po splošnih receptih za kise.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | rimljanka |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Rezanci Barilla s slanino in gobami