Vanilijeve rolice
Spomladansko čiščenje z mlado čebulo
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Čebula je zanimiva rastlina in ena tistih, ki navdušuje tako Zahod kot Vzhod. Razlika je le v tem, da jo Zahod uživa kot živilo, Vzhod pa kot začimbo. Oba predela pa se strinjata, da ima veliko pozitivnih in zdravilnih učinkov na naše telo.
Zakaj je čebula zdrava?
Čebula je ena redkih rastlin, ki vsebuje skoraj vse vitamine, še zlasti pa je bogata z vitaminom C. Bogata je še z vitamini B1, B2, B3 in B6, rudninami, fosforjem, natrijem, kalcijem, kalijem, jodom, železom ter selenom.
Čebula nas hitro spravi v jok, saj vsebuje veliko eterično olje, ki sestoji iz žveplovih spojin.
Čebula je zelo vsestranska in deluje zelo široko, sistemsko in kompleksno. Ravno zato bi bilo lažje napisati, na kaj ne deluje, kot pa naštevati vse njene pozitivne koristi.
Največ pozitivnih učinkovin ima čebula na dihala, žilni in presnovni sistem.
Kako deluje?
Kot smo že omenili, je čebula zelo vsestranska, v nadaljevanju pa si bomo podrobneje pogledali, kako deluje na:
PREBAVILA: Ko gre za prebavo in prebavila, je lahko čebula vaša zelo dobra diagnostična prijateljica, s pomočjo katere boste hitro ugotovili, v kakšnem stanju je vaš želodec. Če imate pri uživanju čebule težave, je to najboljši dokaz, da imate težave z želodcem. Če torej ugotovite, da imate težave, nikar ne uživajte prepogosto surove čebule, ampak le prekuhano. Tisti pa, ki imate res hude težave, se o uživanju čebule posvetujte z zdravnikom, saj jo marsikomu povsem odsvetujejo. Če pa z želodcem nimate težav in vam le ta tekne, potem si jo privoščite v izdatnih količinah. Čebula namreč zbuja apetit, pospešuje izločanje sluzi, deluje odvajalno in diuretično ter je odlično sredstvo za ubijanje bakterij, ki povzročajo karies in vnetje dlesni.
DIHALA: čebula odlično deluje na prehlad, gripo, astmo, vneto grlo in bronhitis, hkrati pa redči sluz v dihalih in zmanjšuje občutek bolečega grla. Naše babice bi znale svetovati, da si v ta namen pomagajmo s surovo čebulo in medom ali pa si pripravimo čebulni sok. Lahko pa čebulo le narežemo na štiri kose, jih položimo k postelji. To bo zelo pomirjujoče vplivalo na naša dihala, saj bodo čebulni hlapi razkužili dihala.
Pri težavah z bronhitisom si pomagajte tako, da čebulo narežete na majhne koščke in kuhate v treh litrih vode. Nagnite se nad posodo in inhalirajte.
Čebula je odlično naravno zdravilo za zdravljenje bradavic. Surovo in zmečkano čebulo nanesite na bradavico in rezultat bo hitro viden.
KOŽO: v naravni kozmetiki slovi čebula predvsem kot sredstvo za nečisto kožo in kot sredstvo, ki pospešuje rast las. Čebula je odlična tudi na mestih, kjer nas je pičila žuželka, zato se takoj po piku namažite s čebulo. Blagodejno vpliva tudi na rane, ki so posledica opeklin. Včasih so s čebulo preprečevali tudi sepso, saj potegne gnoj iz rane ali tura.
KRI IN OŽILJE: Čebula znižuje krvni pritisk, holesterol in lipide. Skrbi tudi za boljšo prekrvavitev, preprečuje zlepljenje krvnih ploščic in redči kri.
Če vam nagaja visok krvni pritisk, čebulo uživajte čim bolj pogosto.
RAZSTRUPLJANJE: Čebula odplavlja različne strupe iz telesa, saj pospešuje izločanje sečne kisline in deluje protivnetno. Ravno zato je dobrodošla za vse, ki imajo težave s putiko in revmo. Je odličen antioksidant, zato ščiti tudi jetra in srce ter ščiti pljuča pred poškodbami, ki jih puščata nikotin in maščobe v krvi.
Čebula slovi kot afrodiziak.
Na Vzhodu čebulo uporabljajo pri močnih krčih in omedlevici (priporoča se, da jo prerežemo na pol in vdihujemo njene hlape), za ublažitev hemeroidov, za zniževanje visoke telesne temperature, v primeru impotence ali pri prehitrem srčnem utripu.
Je lahko čebula tudi nevarna?
Pretiravanje je vedno nevarno, zato tako kot ostale začimbe, rastline in sadove, tudi čebulo uživajte v zmernih količinah. Največkrat vas bo, po preveliki količini zaužite surove čebule, bolel želodec.
Zmerno draženje očesne veznice je običajno, saj čebula vsebuje žvepleno kislino. Če pride do prekomernega solzenja, si najprej dobro operite roke, nato pa še oči in se naslednjič rezanja čebule lotite pod tekočo vodo. To namreč zmanjša solzenje.
Vir: Sanja Lončar: Ščepec vedenja.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Špageti s kozicami in omako Basilico