Dieta v 17-ih dneh (2.del)

zdravje: diete, avtor: hlebpet 

Osnovno filozofijo 17-dnevne diete smo predstavili, sedaj pa je prav, da jo spoznamo bolj natančno. Vsak 17-dnevni cikel je namreč pomemben in drugačen ter le pravilno izvajanje bo prineslo želene rezultate. Opisali bomo vse štiri cikle, in sicer pospeševanje, aktiviranje, utrjevanje in vzdrževanje.

Prvi cikel: Pospeševanje

Posebnost diete v 17-ih dneh in prvega cikla je, da lahko pojeste kolikor želite beljakovin, med njimi pa predvsem perutnino, meso, jajca, ribe in zelenjavo. Omejiti pa morate vnos ogljikovih hidratov. Obvezno z jedilnika črtajte (bel) kruh, testenine, riž, čokolado, piškote in ostale sladkarije. Tudi maščobe in sadje lahko uživate, kar je pravzaprav odlično, saj boste s tem dodali sladkobo, hrani pa okus.

Prvi cikel se pospeševanje imenuje zato, ker pospeši zdravo izgubo kilogramov, saj k delovanju spodbudi tudi že uskladiščene maščobe ter odplakne strupe iz telesa. V tem ciklu se namreč zmanjša vnos ogljikovih hidratov, s tem pa telo poseže v že uskladiščene zaloge. Poveča se tudi vnos beljakovin, s tem pa telo hitreje topi maščobe. Tudi slaba prebava se izboljša, s tem pa se prične hitro hujšanje, saj se razbremenimo slabih živil in zalog, ki telesu le škodijo.

Vsak dan popijte vsaj dva litra vode in skodelico ali dve zelenega čaja.

 

V ciklu pospeševanja lahko jeste puste beljakovine, sveže sadje z malo maščobe in sladkorja (breskve, grenivke, jagodičevje, jabolka, hruške, pomaranče, rdeče grozdje, slive in suhe slive) in svežo zelenjavo (zmrznjeno sadje in zelenjavo jejte v zmernih količinah in pazite, da zmrznjenega sadja dodatno ne dosladkate), probiotike (na primer jogurte) in dobre maščobe. Popolnoma pa se morate odpovedati škrobnim živilom, kot na primer krompirju, stročnicam, koruzni in ovseni moki.

Če že po prvem ciklu dosežete ciljno težo, lahko preskočite neposredno na četrti cikel, torej na vzdrževanje.

Perutnina je seveda dovoljena, vendar le če pred kuhanjem ali peko odstranite kožo.

Tudi jajca lahko jeste, vendar pazite, da ne pojeste več kot dveh na dan oziroma štirih rumenjakov na teden. Beljake lahko jeste po mili volji.

Izogibajte se tudi alkoholu in sladkorju v vseh oblikah.

Drugi cikel: Aktiviranje

V drugem ciklu se 17 dni izmenjujeta aktiviranje in pospeševanje. Najlažje je, da se na lihe dni držite cikla aktiviranja, na sode pa cikla pospeševanja. Vsak drugi dan torej drugače. Postenje vsak drugi dan ima namreč številne pozitivne učinke, saj še dodatno spodbuja redno hujšanje, s tem se hujšanje po prvih uspešnih 17-ih dneh ne ustavi. Teža, ki jo izgubljamo je pretežno maščoba. Ob tem pa postenje vsak drugi dan zmanjšuje tudi tveganje za srčno – žilne bolezni, saj znižuje raven slabega holesterola, trigliceridov in krvni tlak.

dieta_nutrisystem.jpg

Menjava vnosa količine živil je odličen koncept za hujšanje.

V fazi aktiviranja, začnete izgubljati telesno maščobo. Vnos ogljikovih hidratov je še vedno relativno majhen, presnova pa je zaradi beganja relativno hitra. Tako kot je pri vadbi priporočljivo menjati vaje, tako tudi pri prehranjevanju spreminjanje ne škodi.

V fazi aktiviranja ne jejte sadja in škrobnatih živil po 14. uri.

V fazi aktiviranja že ukrotite tudi apetit. Kot smo omenili, določene ogljikove hidrate lahko jeste, vendar ne katerih koli. Uživate lahko škrobe – naravne ogljikove hidrate, ki se počasi prebavljajo. To so oves, polnovredna žita, rjavi riž, stročnice in sladki krompir. Ker se ogljikovi hidrati dlje prebavljajo, dajejo občutek sitosti. Vendar pozor: ne navežite se preveč na ogljikove hidrate. Koristni so, ko telo pripravljajo na čvrstejše mišice, če telovadimo. Slaba stran pa je, da se spremenijo v telesno maščobo in uskladiščijo, če jih pojemo preveč in če ne telovadimo dovolj.

Seveda tudi v tem ciklu ne pozabite popiti vsaj dveh litrov vode, kakšne skodelice zelenega čaja.

V fazi aktiviranja ne pojejte več kot dveh škrobnih obrokov na dan.

Tretji cikel: Utrjevanje

Ko prestopite v tretjo fazo, fazo utrjevanja, ste na dieti že 34 dni. V tretjem ciklu lahko na jedilnik dodate tudi testenine. Testenine niso največji sovražnik prekomerne teže, največji sovražnik so prevelike porcije.

V tretji fazi podaljšajte aerobno vadbo.

Tudi v tretjem ciklu diete je še vedno poudarek na neškrobnati zelenjavi in pustih beljakovinah. Pravil o prehranjevanju v tretjem ciklusu je manj. Pomembno pa je, da se veliko gibate, telovadite in ste aktivni na zraku. Ta cikel se imenuje cikel utrjevanja zato, ker naj bi v njem vzpostavili zdrave prehranjevalne navade za celo življenje. To je predvsem nadzor nad velikostjo zaužitih porcij, ustaljen čas prehranjevanja ter uživanje koristnih, zdravih živil.

Ogljikovih hidratov po 14. uri še vedno ne jejte.

V tretji fazi sicer lahko popijete tudi kakšno alkoholno pijačo, vendar bodite pozorni, da jo omejite res le na eno- pa naj bo to en kozarec vina (max. 1,5 dl), en kozarec piva (max. 3,5 dl) ali ena enota žgane pijače (0,15dl).

Jejte počasi in pazite na velikost porcije, ki jo zaužijete. Pomembno je, da ne preobremenjujete želodca.

Četrti cikel: Vzdrževanje

Posebnost 17 dnevnih ciklov je tudi v tem, da se zadnji nikoli ne konča. To pomeni, da morate biti celo življenje na neke vrsti dieti. To pomeni, da morate svoje obroke načrtovati, omejevati velikost porcij ter da pazite na vnos zdravih porcij.

Tudi v zadnjem ciklu ne pozabite na gibanje in telovadbo.

Kljub temu pa si lahko v fazi vzdrževanja brez težav in slabe vesti privoščite, da boste od ponedeljkovega zajtrka do petkovega kosila jedli živila za cikel pospeševanje, aktiviranje in utrjevanje; od petkove do nedeljske večerje, pa boste lahko jedli svoje najljubše jedi. Tudi ob koncu tedna pazite, da ne pojeste več kot treh najljubših jedi, sploh če so te pretežno čokoladne in sladke.

Na jedilnik uvrstite juhe, ki naj bodo čim večkrat pripravljene na jušni osnovi, izogibajte pa se smetani. Prav tako zmerno pa uporabljajte dodatke, na primer polivke, sokove in pekoče omake.

Literatura: Mike Moreno, 17-dnevna dieta.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »